Powrót
cena ropy

Kurs dolara a cena ropy. Jakie są między nimi zależności?

Cena ropy zależy od wielu czynników, ale jednym z nich jest kurs dolara amerykańskiego. Co łączy ze sobą najważniejszą walutę na świecie i najważniejszy surowiec globalny? Z tego artykułu dowiesz się, jak kurs dolara wpływa na cenę ropy.

Na światowych rynkach cena ropy naftowej zawsze wyrażana jest w dolarach amerykańskich. Wszystkie transakcje ropy naftowej, niezależnie od jej rodzaju, rozliczane są w USD. Dlatego nie może być inaczej: wartość dolara amerykańskiego i cena ropy naftowej są ze sobą powiązane i na siebie wpływają. Jednak najważniejsze, żeby wziąć pod uwagę jeszcze jeden warunek: zależność pomiędzy kursem dolara ma ogromne znaczenie dla ceny ropy wtedy, gdy na rynkach od dłuższego czasu panuje spokój a cena ropy utrzymuje się na stabilnym poziomie.

cena ropy

Stabilna cena ropy w spokojnych czasach

Jeśli czasy są stabilne a na rynkach panuje umiarkowany spokój, wtedy cena ropy nie ulega większym wahaniom, a znaczenie dla niej ma kurs dolara amerykańskiego. W innym przypadku, gdy tak jak w ciągu ostatniego półrocza mamy do czynienia z załamaniem się ceny ropy naftowej (spowodowany najpierw konfliktem sudyjsko-rosyjskim, a teraz pandemią koronawirusa) kurs dolara staje się tylko czynnikiem dodatkowym. Niekorzystny (wyższy) kurs dolara amerykańskiego staje się niezauważalny dla cen ropy, ponieważ jej spadki rekompensują stratę. Zanim przejdziemy jednak do wyszczególnienia czynników, które mają decydujące znaczenie dla ceny ropy, prześledzimy jak kurs dolara wpływa na ceny ropy w czasach spokoju na rynkach.

Kurs dolara a cena ropy naftowej - dodatnia zależność

Zależność pomiędzy najważniejszą walutą (USD) a najważniejszym surowcem (ropą) w krótkoterminowej perspektywie najczęściej jest dodatnia. Dodatnia zależność oznacza, że mocniejszy kurs dolara amerykańskiego, powoduje wzrost ceny ropy naftowej. Dlaczego? Rzecz w tym, że przeważająca większość popytu (80%) na ropę nie pochodzi z USA, tylko z krajów o gospodarkach niedolarowych. Jeśli więc popyt na ropę pochodzi z krajów, dla których dolar amerykański nie jest walutą obowiązującą, oznacza to, że w przypadku wzrostu kursu dolara kraje te ponoszą wyższe koszty podczas zakupu ropy, ponieważ transakcje te zawsze są rozliczane w USD.

Kurs dolara a cena ropy naftowej - ujemna zależność

Jednak scenariusz zależności pomiędzy kursem dolara a kursem ropy może wyglądać inaczej i w dłuższej perspektywie wykazywać zależność ujemną. W czasach stabilności na rynku wzrost kursu dolara może w dłuższej perspektywie skutkować obniżką ceny ropy. Jak to wytłumaczyć? Trzeba tutaj wziąć pod uwagę, że kraje, które kupują ropę nie dysponują nieograniczonym budżetem. Kiedy ropa jest dla nich droższa z powodu wzrostu kursu dolara, wtedy zmniejszają swoje zapotrzebowanie na ropę i kupują jej mniej. Tendencja ta powoduje, że popyt na ropę maleje i w ten sposób powstaje presja na obniżenie cen ropy naftowej. Co dalej? Chcąc utrzymać dotychczasowy poziom wydobycia ropy, kraje, które eksportują ropę i których gospodarka ściśle zależy od eksportu ropy naftowej muszą poddać się presji na obniżenie ceny ropy. Dlatego też w tej szczególnej sytuacji wzrost kursu dolara w dłuższej perspektywie może powodować obniżenie cen ropy.

Cena ropy a kursy walut

Pomiędzy ropą naftową a kursami walut zachodzi wiele procesów, które cały czas się napędzają. Czy jednak wyższe ceny ropy oznaczają wyższe koszty paliwa? Okazuje się, że nie zawsze.  Otóż, cena paliwa na stacjach benzynowych w 70% składa się z różnego rodzaju podatków. Kiedy więc cena ropy idzie w górę, wtedy państwo zazwyczaj pomniejsza podatki paliwowe, aby utrzymać cenę ropy na rynku krajowym na stabilnym poziomie. Kiedy znowu cena ropy idzie w dół, wtedy państwo odpowiednio zwiększa podatki paliwowe, aby zwiększyć swoje wpływy do budżetu. Zarówno cena dolara, jak i cena ropy wpływają także na ceny podstawowych produktów i usług. Kiedy jednak razem z wzrastającym kursem dolara, zwiększa się też cena ropy (np. wtedy, gdy zwiększa się na nią popyt) wtedy drożeją produkty z eksportu, ze względu na to, że dostarczenie ich staje się droższe. Zarówno kurs dolara, jak i cena ropy mają także niebagatelne znaczenie dla wskaźników makroekonomicznych krajów eksportujących i importujących ropę naftową[1].

cena ropy

Co wpływa na cenę ropy?

Na cenę ropy wpływa przede wszystkim popyt i podaż, jak również czynniki makroekonomiczne i geopolityczne. Jeśli chodzi o popyt, jednym z największych odbiorców ropy na świecie są Chiny, stąd kondycja chińskiej gospodarki ma niebagatelny wpływ na wycenę czarnego złota. Jak mieliśmy okazję to dostrzec, z wiosną 2020 r. silny wpływ na cenę ropy ma także polityka kartelu OPEC. Z wiosną br. saudyjsko-rosyjski konflikt załamał ceny ropy naftowej z 46 USD do 23 USD za baryłkę Brent. Wojna cenowa o czarne złoto wprowadziła zamęt na rynku ropy, zwłaszcza wśród tych krajów eksportujących ropę, których gospodarka jest uzależniona od ceny ropy na świecie. Konsekwencje spadku ceny ropy odbiły się także na kursie dolara, ponieważ taniejąca ropa pociągnęła za sobą deprecjację amerykańskiej waluty. Po złagodzeniu konfliktu saudyjsko-rosyjskiego wpływ na cenę ropy ma teraz pandemia koronawirusa, która zamroziła lub mocno ograniczyła rynek usług transportowych i turystycznych, co z kolei spowodowało drastyczne zmniejszenie zapotrzebowania na ropę na świecie.

Poznaj przydomki par walutowych!

cena ropy

Co to jest ropa naftowa?

Ropa naftowa jest gęstą, czarną cieczą złożoną głównie z wodoru, węgla, tlenu i azotu. Ropę wykorzystuje się do produkcji paliw transportowych oraz produktów ropopochodnych (naftowych). Dzisiejsze złoża ropy naftowej powstały miliony lat temu, ze szczątek organizmów roślinnych i zwierzęcych. Ropa naftowa jest surowcem nieodnawialnym, a jednocześnie jednym z najbardziej strategicznych surowców globalnej gospodarki.

Nie przegap: Jak korzystać z Kalendarza Walutowego i robić prognozy walutowe?

Rodzaje ropy naftowej

Istnieje wiele rodzajów ropy naftowej, ale warto znać przede wszystkim 4 z nich:

  • Ropa Brent (europejska) – najważniejszy rodzaj ropy naftowej, pochodzi z pól naftowych na Morzu Północnym. To, ile kosztuje ropa Brent stanowi punkt odniesienia wobec innych rodzajów ropy, jak również dostaw do europejskich rafinerii. Sprawdź aktualny wykres ceny ropy Brent.
  • Ropa WTI (amerykańska) – drugi najważniejszy rodzaj ropy naftowej, pochodzi z Teksasu oraz stanu Luizjana i rejonów Apallachów. Kontrakty CFD (podawane zawsze w USD) tej ropy są przedmiotem obrotu na ICE Futures Europe.
  • Ropa REBCO (Russian Export Blend Crude Oil)/ Ural (rosyjska) – trzeci najważniejszy rodzaj ropy naftowej, pochodzi z Zachodniej Syberii oraz rejonów Uralu i Wołgi.
  • Benchmark OPEC basket – czwarty najważniejszy rodzaj ropy naftowej, składa się z różnych gatunków ropy wydobywanej przez kraje OPEC (Organization of the Petroleum Exporting Countries). Do tego kartelu należą kraje takie jak: Arabia Saudyjska, Algieria, Angola, Kuwejt, Iran, Irak, Wenezuela, Libia, Katar, ZEA, Nigeria i Ekwador.

Które kraje posiadają największe złoża ropy naftowej?

Największe złoża ropy naftowej posiadają obecnie takie państwa jak: Stany Zjednoczone, Rosja, Arabia Saudyjska, Kanada, Irak, Chiny, Zjednoczone Emiraty Arabskie, Brazylia, Kuwejt, Iran, Kazachstan, Nigeria, Meksyk oraz Norwegia[2]. Jak można zauważyć, chociaż ropa naftowa jest strategicznym surowcem, jej potężne złoża nie są domeną wyłącznie najbogatszych krajów na świecie.

cena ropy

Podsumowując – Kurs dolara a cena ropy. Jakie są między nimi zależności?

Dla światowego rynku naftowego kurs dolara jest istotny, ponieważ ropa wyceniana jest w USD. Wahania kursu dolara amerykańskiego wpływają także na kształtowanie się ceny ropy na świecie. Dzisiaj jednak, nie ulega wątpliwości, że ważniejsze dla ceny ropy naftowej są wydarzenia geopolityczne, niż wahania kursu amerykańskiej waluty. Być może, kiedy pandemia koronawirusa się skończy, powrócimy do świata, w którym najważniejsza waluta na świecie ma największy wpływ na najważniejszy surowiec globalny.

Zastanawiasz się, jak zaoszczędzić do 8 proc. na rozliczeniach w EUR, USD i innych walutach? Sprawdź ofertę kantoronline.pl.

[1] Zob. https://www.ecb.europa.eu/pub/pdf/scpwps/ecbwp1689.pdf, dostęp: 3.04.2020 r.

[2] Zob. https://inzynieria.com/paliwa/rankingi/56407,50-najwiekszych-producentow-ropy-naftowej-2019, dostęp: 3.04.2020 r.

[Głosów: 3   Average: 5/5]
O autorze /

Marta Kozioł, content creator kantoronline.pl. Od koncepcji tekstu, poprzez wywiady z analitykami walutowymi, aż po publikację. Za artykułami kantoronline.pl stoi więcej niż jedna osoba, ale to dzięki niej cały czas coś się tworzy. Posiada akademickie podstawy z zakresu dziennikarstwa i łączy je z czujnym spojrzeniem na to, co ważne dla użytkowników kantoru internetowego.

2 komentarze

  • Kasia Warka

    29 kwietnia 2020

    To zmniejszone zapotrzebowanie jest dobrze widoczne u nas na stacjach paliw, gdzie prowadzi to do sporych obniżek cen na paliwa a zwłaszcza na ropę. Więc można nadmienić, ze i na kurs złotówki to wpływa? Czy nie jest to słuszne rozumowanie ?

Dodaj komentarz