Powrót
Brexit i kurs funta brytyjskiego

Kurs funta: czy Brexit osłabi brytyjską walutę?

Czy funt wyjdzie obronną ręką z zamieszania wokół Brexitu? Nasz ekspert Robert Madejski ujawnia dziś swoje obserwacje dotyczące kursu brytyjskiej waluty w czasach Brexitu. Jakie komunikaty ekonomiczne mogą nią zachwiać? Czy Polakom nadal będzie opłacało się zarabiać na Wyspach? Zapraszamy na solidną dawkę analitycznej wiedzy.

Jak zmienił się kurs funta po decyzji o Brexicie?

Robert Madejski: Wbrew obawom, pierwsze lata po decyzji Brytyjczyków o opuszczeniu Unii Europejskiej nie wyglądają ekonomicznie źle. Gospodarka rozwija się w przyzwoitym tempie, wyższym niż średnia dla pozostałych krajów Wspólnoty. Dodatkowo, dane fDI Markets pokazują, że Wielka Brytania jest liderem w Europie pod względem bezpośrednich inwestycji zagranicznych za rok 2017. Zagraniczni inwestorzy ulokowali w tym czasie w UK ponad 20 mld EUR.

Dlaczego wyniki ekonomiczne Wielkiej Brytanii są tak dobre?

Robert Madejski: Żeby odpowiedzieć na pytanie o źródło dobrej kondycji brytyjskiej gospodarki, warto zwrócić uwagę, że na  drugim miejscu, jeśli chodzi o inwestycje zagraniczne, uplasowała się Polska. Inwestycje zagraniczne w naszym kraju wyniosły 12,8 mld EUR. Ale zdecydowanie bardziej zaskakuje w tym zestawieniu wynik Wielkiej Brytanii. Polska pozostaje członkiem Unii Europejskiej, oferuje tańszą siłę roboczą i ma duże potrzeby inwestycyjne napędzane rekordowym wzrostem konsumpcji. Brytyjczycy teoretycznie mają o wiele mniej do zaoferowania. Teoretycznie, bo rząd brytyjski przez niemal dwa lata stworzył sporo zachęt dla inwestorów, mając na uwadze opuszczenie Unii Europejskiej. Kurs funta, który w pierwszych miesiącach po głosowaniu za Brexitem notował minima trzydziestoletnie, teraz odrabia straty.

brexit

Czy negocjacje w sprawie Brexitu mogą wstrząsnąć kursem funta?

Robert Madejski: Formalne negocjacje w sprawie Brexitu mają zakończyć się w ciągu dwóch lat od momentu uruchomienia artykułu 50-go traktatu Unii, czyli dokładnie 29 marca 2019 roku. Realnie powinny zakończyć się do października 2018 roku, aby parlamenty państw unijnych i Wielkiej Brytanii zdążyły ratyfikować porozumienie. Szczególne więc druga połowa bieżącego roku może powodować dużą zmienność na kursie funta. Dopiero wtedy dowiemy się, ile realnie kosztował będzie Brexit rząd w Londynie.

Jeśli chodzi o kurs funta, które komunikaty będą najważniejsze?

Robert Madejski: Ważne będą przede wszystkim wyniki umów handlowych z członkami Unii EUropejskiej, które określą zasady, na jakiej opierać się będzie przyszła wymiana handlowa, wysokość ceł bądź ich brak, przepływ ludzi i usług. Wraz z napływem kolejnych komunikatów, wartość funta brytyjskiego może się wahać. Dlatego bardzo trudno przewidzieć kurs tej waluty w najbliższych miesiącach. Szczególnie, że inwestorzy spodziewają się podwyżek stóp procentowych, po tym jak amerykański FED rozpoczął cykl podwyżek u siebie. Podwyżki zapewne wzmocnią funta, podobnie jak coraz lepsze dane gospodarcze Wielkiej Brytanii.

Jakie mogą być notowanie funta w przyszłości?

Robert Madejski: Niewiadomą pozostają warunki wyjścia z Unii, które są właśnie negocjowane. Biorąc jednak te czynniki pod uwagę uważam, że funt wyjdzie obronną ręką z całego zamieszania i rok zakończy na poziomach wyższych niż aktualnie. Przy założeniu, że jakaś nieprzewidziana katastrofa nie zaburzy światowej koniunktury, wycena funta na koniec roku powinna być wyższa niż w przededniu głosowania brexitowego w czerwcu 2016 roku, przekraczając poziom 1,4360 GBP/USD. W przypadku relacji do złotego, kurs nie powinien trwale przekroczyć poziomu 5,30 GBP/PLN, a raczej balansować nieco poniżej 5,00 GBP/PLN – podkreśla Robert Madejski, analityk walutowy kantoronline.pl.

Podsumowując

Brexit w połączeniu z ekstremalnie tanim funtem byłby ciosem dla Polaków zarabiających na Wyspach oraz polskich biznesów, które opierają się na handlu z Wielką Brytanią. Sprawa jest poważna, ponieważ Zjednoczone Królestwo jest naszym drugim największym partnerem w eksporcie, a polska diaspora liczy tu blisko 1 mln osób[1]. Tymczasem po fali niepokoju, sytuacja kursu funta brytyjskiego zaczęła się stabilizować, choć wiele pytań wciąż pozostaje bez odpowiedzi.

 

Przeczytaj także: Co ma wspólnego funt szterling z Hitlerem i Newtonem?

Źródło:

[1] Por. http://www.polishexpress.co.uk/czy-to-juz-poczatek-konca-emigracji-do-wielkiej-brytanii, dostęp: 8.02.2018 r.

[Głosów: 113   Average: 2.5/5]
O autorze /

Marta Kozioł, content creator kantoronline.pl. Od koncepcji tekstu, poprzez wywiady z analitykami walutowymi, aż po publikację. Za artykułami kantoronline.pl stoi więcej niż jedna osoba, ale to dzięki niej cały czas coś się tworzy. Posiada akademickie podstawy z zakresu dziennikarstwa i łączy je z czujnym spojrzeniem na to, co ważne dla użytkowników kantoru internetowego.

4 komentarze

  • Bartek

    5 stycznia 2019

    Strasznie ucierpimy jak zarabiamy na wyspach to pieniadze wydajemy na wyspach a nie w Polsce do polski juz nie latam od 15 lat bo nie mam po co.

  • Hubert

    24 stycznia 2019

    Czyli na pewno kurs funta niespadnie ponizej 4 ? Czy niewiadomo ?

Dodaj komentarz