Powrót
jak zabezpieczyć swój pobyt po Brexicie

Mieszkasz w UK? Sprawdź, jak zabezpieczyć swój pobyt po Brexicie

Po Brexicie Polacy mieszkający w UK muszą na nowo zalegalizować swój pobyt. Teraz ma być zgodny z brytyjskim, a nie unijnym prawem. Każdy jest zobowiązany do potwierdzenia tożsamości, a niektórzy będą musieli postarać się o tzw. „status osoby osiedlonej”. Dziś wytłumaczymy, jak zabezpieczyć swój pobyt po Brexicie.

Dobra informacja jest taka, że za zweryfikowanie tożsamości oraz ubieganie się o status osoby osiedlonej (ang. settled status) w Wielkiej Brytanii nie trzeba nic płacić. Co więcej, według zaleceń brytyjskiego rządu, w przypadku spraw spornych, decyzja w sprawie pobytu ma być podejmowana na korzyść osoby wnioskującej.

Co gwarantuje „status osoby osiedlonej”?

Po wyjściu Wielkiej Brytanii z Unii Europejskiej, uzyskanie statusu osoby osiedlonej zagwarantuje, że możemy nadal legalnie mieszkać oraz pracować w Wielkiej Brytanii. Jednocześnie, status ten zapewni nam te same prawa w zakresie opieki zdrowotnej, edukacji oraz świadczeń emerytalnych, jakie mają Brytyjczycy. O status osoby osiedlonej nie muszą się ubiegać Polacy, którzy z dniem 29 marca 2019 r. posiadali już zgodę na pobyt na czas nieokreślony.

jak zabezpieczyć swój pobyt po Brexicie

Kto powinien złożyć wniosek o „status osoby osiedlonej”?

Status osoby osiedlonej może uzyskać każdy Polak, który do 29 marca 2019 r. w Wielkiej Brytanii mieszkał ponad 5 lat. Wraz z uzyskaniem tego statusu uzyska on zgodę od władz brytyjskich na pobyt w Zjednoczonym Królestwie na czas nieokreślony. Jak na razie sposób ani termin wyjścia z UE nie jest jeszcze znany. Dlatego podajemy dwa terminy do którego trzeba dostosować swój pobyt w Wielkiej Brytanii do brytyjskiego prawa. W przypadku twardego Brexitu wnioski o status osoby osiedlonej należy składać do 30 grudnia 2020 r. Natomiast w przypadku miękkiego Brexitu, czas składania wniosków nieco się wydłuży: potrwa do 31 czerwca 2021 r.

Co z Polakami, którzy mieszkają w UK mniej niż 5 lat?  

Polacy, którzy do 29 marca 2019 r. w Wielkiej Brytanii mieszkali krócej niż 5 lat, powinni wnioskować o „status osoby wstępnie osiedlonej”. Ten status pozwoli im pozostać w UK aż do czasu przekroczenia progu 5 lat pobytu. Gdy ten czas minie, chcąc zostać tutaj na stałe, będą mogli ubiegać się o „status osoby osiedlonej”, dzięki któremu będą mogli tu zostać do końca życia.

jak zabezpieczyć swój pobyt po Brexicie

Jak wnioskować o „status osoby osiedlonej” w UK?

Najłatwiej złożyć wniosek o „status osoby osiedlonej” lub „wstępnie osiedlonej” za pomocą specjalnej aplikacji EU Exit: ID Dokument Check. Wystarczy, że będziemy odpowiadać na pytania, po drodze podając swoje dane osobowe, jak również załączając dokument potwierdzający tożsamość. Podczas wpisywania danych, system automatycznie będzie skanował wewnętrzne bazy i zweryfikuje to, o jaki status możemy się ubiegać. O decyzji związanej z przyznaniem statusu, zostaniemy poinformowani drogą elektroniczną w ciągu 5 do 9 dni od złożenia wniosku.

jak zabezpieczyć swój pobyt po Brexicie

Jak zabezpieczyć swój pobyt po Brexicie? Podsumowanie

Mówi się, że Londyn jest drugą stolicą Polski. Niebezpodstawnie, ponieważ liczba Polaków zamieszkujących Wielką Brytanię zbliża się do 1 mln osób. Polacy, którzy mieszkali tu, zanim doszło do Brexitu są, można powiedzieć, w komfortowej sytuacji. Jeśli dostosują się do prawa brytyjskiego, będą mogli tu zostać na stałe. Co do Polaków, którzy będą chcieli się tu osiedlić już po procedurze wyjścia UK z UE - trudno cokolwiek powiedzieć. Poza tym, że będą musieli zastosować się do zupełnie nowych przepisów migracyjnych, o których jak na razie, nie wiadomo nic.

Aktualizacja 19.09.2019 r.

Nadal obie perspektywy wyjścia Wielkiej Brytanii z UE są realne: zarówno twardego, jak i miękkiego Brexitu.  Osią niezgody na linii Bruksela-Londyn jest spór o backstop odnośnie granicy Irlandzkiej. Dotychczasowe rozmowy na ten temat nie przyniosły rezultatów, stąd możliwe staje się opóźnienie Brexitu - nie jak zakładano do 31 października 2019 r. - ale do 31 stycznia 2020 r.

 

[Głosów: 9   Average: 5/5]
O autorze /

Marta Kozioł, content creator kantoronline.pl. Od koncepcji tekstu, poprzez wywiady z analitykami walutowymi, aż po publikację. Za artykułami kantoronline.pl stoi więcej niż jedna osoba, ale to dzięki niej cały czas coś się tworzy. Posiada akademickie podstawy z zakresu dziennikarstwa i łączy je z czujnym spojrzeniem na to, co ważne dla użytkowników kantoru internetowego.

3 komentarze

  • Eryk B

    17 kwietnia 2019

    Bardzo pomocny artykuł, chociaż chciałbym żeby mój syn wrócił do kraju.

  • agata

    26 kwietnia 2019

    o właśnie! Trzeba i o tym pamiętać

Dodaj komentarz