Powrót
w co zainwestować 500+?

W co można zainwestować pieniądze z 500+?

Jaki jest największy problem z inwestowaniem małych kwot? Wysokie koszty i wolno rosnące zyski. Ale żeby było jasne: inwestowanie to zawsze dobry pomysł, bez względu na to ile wynosi nadwyżka finansowa. Jak po kilkunastu latach z kwoty 500 zł miesięcznie uzyskać ekstrawagancką sumę? Nasz analityk walutowy Robert Madejski przygotował kilka pomysłów dla osób, które chcą zainwestować pieniądze z 500+.

Ilość dostępnych opcji inwestycyjnych bywa przytłaczająca, ale wyselekcjonowaliśmy te, które będą najbardziej efektywne w przypadku inwestowania 500 zł miesięcznie. Porady nie są nowe ani rewolucyjne, i dlatego właśnie są wartościowe. Zanim do nich przejdziemy, musimy sobie uzmysłowić jak powinna wyglądać nasza sytuacja finansowa, aby inwestowanie miało sens.

Kiedy nie inwestować?

Istnieją dwa przypadki w których lepiej nie zaczynać inwestować: gdy mamy niespłacony kredyt oraz gdy nie posiadamy żadnych oszczędności (minimum 6 pensji). Bo nie ma nic bardziej finansowo nieopłacalnego jak sprzedawanie akcji, kiedy notowania idą w dół. Dlatego lepiej trzymać się zasady, że inwestujemy nadwyżkę finansową, a nie oszczędności, które chcemy wykorzystać na "czarną godzinę".

W co zainwestować 500 zł?

Obligacje, akcje, surowce, złoto i fundusze inwestycyjne to nasza lista najbardziej efektywnych i opłacalnych sposobów na inwestowanie 500 zł miesięcznie. Waszą uwagę na pewno zwróci fakt, że w zestawieniu brakuje polisy posagowej. Ale to nie przypadek. Kiedy inwestujemy małą kwotę, zyski rosną bardzo powoli (proporcjonalnie do zainwestowanej kwoty). W przypadku polisy posagowej zbyt duża część z nich może zostać pochłonięta przez prowizję ubezpieczyciela.

Niedocenione obligacje skarbowe

Jeśli już pogodziliśmy się z faktem, że nasze pieniądze będą przez długi czas zamrożone, powinniśmy zastanowić się nad celem, jaki chcemy osiągnąć. Jeśli zależy nam na prostej, bezpiecznej, niezależnej od notowań na giełdzie metodzie inwestowania, nie jesteśmy nastawieni na spektakularny zysk, ale na ochronę środków przed inflacją, powinniśmy rozważyć zakup detalicznych obligacji skarbowych np. 10-letnich. Ta metoda ma kilka niezaprzeczalnych zalet. Po pierwsze nie tracimy czasu na analizę giełdową ani poszukiwanie najlepszych lokat w bankach, ani przewidywaniu trendów, jak w przypadku wyboru funduszy inwestycyjnych. Wystarczy, że będziemy systematycznie kupować obligację, co można łatwo zrobić na stronie www.obligacjeskarbowe.pl. Na koniec najważniejsze – obligacje kupujemy bez żadnych dodatkowych opłat.

Akcje, surowce, złoto

Chcąc pomnożyć środki z Programu 500+ pod uwagę warto wziąć również zakup akcji, a także inwestowanie w surowce lub złoto. W przeciwieństwie do obligacji, jest to metoda dużo bardziej ryzykowna, ale jest większa szansa na to, że przy odpowiedniej koniunkturze będzie bardziej efektywna, czyli zysk będzie większy. Pamiętać jednak należy o dywersyfikacji swojego portfela inwestycyjnego. Na przykład: część środków przeznaczamy na akcje, a część inwestujemy w złoto.

Fundusze inwestycyjne

Zasadniczą zaletą funduszy inwestycyjnych jest to, że umożliwiają dostęp do takich możliwości inwestycyjnych, do których indywidualny inwestor zwykle nie ma dostępu. Do tego fundusze inwestycyjne są zarządzane przez profesjonalistów, tak wiec możemy nie posiadać wykształcenia związanego z rynkiem finansowym, a czerpać korzyści z zasobów funduszu. Dodatkowo, trzeba wziąć także szerokie spektrum dostępnych funduszy inwestycyjnych – dzięki czemu możemy idealnie dopasować fundusz do swoich celów np. pod względem akceptacji ryzyka. Ważna jest tutaj  również przystępność finansowa: istnieję fundusze, które ustalają niską kwotę początkowych inwestycji oraz regularne zwiększanie kapitału inwestycyjnego.

Gdzie inwestować pieniądze?

Gdzie inwestować oszczędności? Jak pomnożyć pieniądze? Skąd można dowiedzieć się, które fundusze przyniosą nam najwyższą stopę zwrotu? Odpowiedzi na te pytania w dużej mierze zależą od tego, jakie ryzyko jesteśmy w stanie zaakceptować. Im mniejsze ryzyko, tym mniejsze zyski wypracują dla nas zainwestowane pieniądze, ale ryzyko straty możemy ograniczyć do zera (obligacje). I odwrotnie – większe ryzyko to wprawdzie możliwość większych zysków, ale i większa możliwość utraty zainwestowanych pieniędzy.

Przeczytaj także: Czy warto inwestować w euro?

Gdzie lokować oszczędności?

Jeśli nie jesteśmy w stanie podjąć żadnego ryzyka związanego z inwestowaniem, najlepiej po prostu oszczędzać środki na lokacie. Dzięki temu możemy spodziewać się bardzo minimalnego, ale pewnego i z góry określonego zysku. Trzeba jednak ostrożnie podjąć decyzję o lokacie na której zgromadzimy środki. Tak samo, jak w przypadku inwestowania kluczowe jest zarządzanie ryzykiem – tak w przypadku wyboru lokaty długoterminowej kluczowe jest znalezienie możliwie korzystnej lokaty w banku. Pamiętać także należy, że banki mogą nam oferować świetne warunki np. podczas pierwszego roku, czy pierwszych trzech miesięcy, a następnie może się okazać opłacalne przeniesienie środków do innego banku. Oszczędności można także trzymać na specjalnym rachunku oszczędnościowym, co przydaje się jeśli chcemy zaoszczędzić na krótkoterminowy cel. Z jednej strony zachowamy łatwy dostęp do środków, a z drugiej, takie konto pomoże nam w skutecznym oszczędzaniu. Jeśli  spodziewasz się, że nastąpi potrzeba sięgnięcia po zaoszczędzone pieniądze, konto oszczędnościowe będzie idealnym rozwiązaniem. W tym przypadku warto sprawdzić, jaki jest koszt wypłacenia środków z konta. Zazwyczaj pierwszy przelew w miesiącu jest bezpłatny, drugi i kolejny już nie. Różnice w koszcie przelewów są znaczne, w zależności od wybranego banku.

Przeczytaj także: Jak zacząć oszczędzać?

500 plus jak inwestować?

Inwestując 500+ przede wszystkim trzeba się pogodzić z faktem, że bezpieczeństwo i wysoki zwrot to kombinacja, która nie istnieje w realnym świecie finansów. Zawsze inwestycje, które mają się szybko zwrócić wiążą się z wyższym ryzykiem. Dlatego można zastanowić się, czy nie warto zastosować w tym wypadku pewnego rodzaju kombinacji, to znaczy: część oszczędności zainwestować w bardziej agresywne instrumenty finansowe, a część w bezpieczne. Inaczej mówiąc, chodzi o taki podział ryzyka, aby uzyskać równowagę pomiędzy ryzykiem a nagrodą: z jednej strony przyzwoite zyski, a z drugiej możemy spać spokojnie.

Podsumowując

Pieniądze z Programu 500+ możemy wydać na bieżące potrzeby, zaoszczędzić lub zainwestować. Jeśli zdecydujemy, że najlepsza będzie ta ostatnia droga, mamy przed sobą kilka efektywnych metod do wyboru. Stare przysłowia mówią, że: „No risk, no reward”, „It takes money to make money”. I w dalszym ciągu opisują to, co najważniejsze w realnej strategii inwestycyjnej. Dlatego właśnie nim zaczniemy inwestować, warto przygotować własny, racjonalny plan inwestowania. Z ryzykiem, z którym możemy żyć, oraz zyskami które przyniosą nam odczuwalną korzyść.

Czy spodobały się Wam nasze pomysły na inwestowanie środków z Programu 500+? Mamy nadzieję, że tak i że dzięki nim Wasza decyzja o tym, gdzie inwestować, będzie w 100% trafiona. 🙂

[Głosów: 11   Average: 3.5/5]
O autorze /

Marta Kozioł, content creator kantoronline.pl. Od koncepcji tekstu, poprzez wywiady z analitykami walutowymi, aż po publikację. Za artykułami kantoronline.pl stoi więcej niż jedna osoba, ale to dzięki niej cały czas coś się tworzy. Posiada akademickie podstawy z zakresu dziennikarstwa i łączy je z czujnym spojrzeniem na to, co ważne dla użytkowników kantoru internetowego.

7 komentarzy

 • Rafał

  20 marca 2018

  Moim zdaniem pieniądze z 500+ należy zainwestować w dziecko i jego przyszłość.

  • Dawid

   3 czerwca 2020

   Bzdury , ponieważ 500+ może dostać ten kto ma dochód na poziomie 2000 zł jak i 10 000 zł oraz osoba z majątkiem 1000 zł jak i 1 mln złotych , wiec osoba mająca np. dochód 10 tyś zł i bez 500 + przeżyje z dzieckiem a pieniądzę z 500+ są dodatkiem więc można je zainwestować w akcje , bitcoiny itp. by nie wydawać kasy w głupi sposób tylko przechowywac ich wartośc albo na nich zarabiac i miec więcej.

 • Adaś

  24 stycznia 2019

  Dokładnie, zgadzam się 500+ powinno zostać przeznaczone na dziecko, a każda wydana złotówka z kwoty przyznanej udokumentowany dowodem zakupu, aby było jasne, że nie wydano środków na własne zachcianki. Przeznaczenie 500+ na inne rzeczy niż na dziecko jest dla mnie niezrozumiałe, jeśli rodzic chce przeznaczyć te pieniądze na siebie, to istnieje coś takiego jak praca.

 • Aneta

  19 kwietnia 2019

  Przedmówcy chyb nie do końca zrozumieli sens artykułu. Chodzi o zgromadzenie środków tak aby dziecko wchodząc w dorosłość miało start z pewnym zapleczem finansowym.

 • Paweł Adamczyk

  9 stycznia 2020

  Cześć z tych pomysłów to niestety powielanie z tv expertow ekonomi głupoty. Lokaty, obligacje czy inne formy pasywnego oszczędzania które są produktami finansowymi NBP lub banków komercyjnych to dziś mało że nie bezpieczna to jeszcze pewna strata pieniędzy. Żeby nie było faktycznie zainwestowane w lokatę 1000zl da te marne 1,5 % zysku ale trzeba od tego zysku odjąć podatek belki 19% a co najgorsze po roku te 1000zl plus to co zostanie po opodatkowaniu i tak będzie warte mniej niż sama inwestycja ponieważ inflacja realna na poziomie 4-5% i wieksza (nie mylić z bajkami z tv o inflacji 2%) skutecznie zezre cały zysk i jeszcze cześć zainwestowane kwoty. W efekcie nominalnie dostaniemy do ręki trochę ponad 1000zl a realnie po roku będziemy mogli za to mniej kupić niż gdy wydali byśmy te kwotę bez tej "inwestycji" z piekła rodem. Obligacje szczególnie te wieloletnie to jeszcze większe bagno i marnowanie pieniędzy. Zgadzam się co do inwestowania w kruszce itd. Odradzam wszelkiej maści akcje obligacje forexy czy lokaty w różnej formie. Giełda to nie miejsce dla finansowych laików, gdzie tylko promil najlepszych zarabia reszta tylko dostarcza gotówki. Należy szukać takich inwestycji które dadzą minimum 5% stopy zwrotu i to na czysto. Jest to znikomy poziom zysku ale jest to również realny zysk którego inflacja nie przezre.

Dodaj komentarz