Powrót

Nie musisz być szejkiem, by handlować ropą

Tak, to prawda. Dzięki współczesnym platformom tradingowym każdy, kto dysponuje kapitałem, choćby i niewielkim, może wejść na światowy rynek i handlować ropą, gazem ziemnym, metalami szlachetnymi, zbożem czy cukrem. Dzieje się tak dzięki dźwigni finansowej i elektronicznym systemom rozliczeń.

I Ty możesz zostać inwestorem

Na początek wystarczy nawet kilkaset złotych, choć lepiej, by kapitał był wyższy. Tyle po stronie finansów, bo dalej jest już wiedza i doświadczenie. Handel ropą i innymi cennymi towarami na światowych giełdach nie jest zabawą. O ruchach rynku decydują działania światowych potentatów: to ich zakupy i transakcje sprzedaży powodują ruchy cen. Drobny inwestor nie ma na nie wpływu, ale może je przewidywać i za nimi podążać. Trzy czwarte inwestorów traci, jedne czwarta zyskuje. Cała sztuka polega na tym, by znaleźć się w tej drugiej grupie.

Analiza fundamentalna

Istnieją dwie podstawowe metody przewidywania wahań cen. Pierwszą z nich jest analiza fundamentalna, a więc biorąca pod uwagę wydarzenia gospodarcze i polityczne, cykle koniunkturalne oraz wszystkie inne realne czynniki powodujące wzrost lub spadek cen. I tak na przykład: inwestor handlujący ropą powinien wiedzieć, co prawdopodobnie stanie się z jej ceną, jeśli Iran zaatakuje amerykański okręt w Zatoce Perskiej, a prezydent USA zapowie atak odwetowy. Musi mieć gotową strategię na wypadek jakiejkolwiek destabilizacji na Bliskim Wschodzie, ale też umieć zareagować, jeśli zapotrzebowanie na ropę ze strony któregoś z liderów gospodarczych spadnie, a w związku z tym spada także popyt.

Analiza techniczna

Tu praktycznie nie bierze się pod uwagę sytuacji w polityce, gospodarce i na rynkach, bo liczy się zupełnie co innego: wykres. Inwestor posługujący się analizą techniczną musi czytać wykresy liniowe i świecowe niczym muzyk nuty. Rzut oka na wykres powinien mu wystarczyć, by zorientować się, że być może nadchodzi okazja inwestycyjna albo że jest to moment optymalny do zamknięcia transakcji. Wymaga to długiej nauki, a potem praktyki na koncie demo w wybranej platformie handlowej.

Nieograniczone możliwości zysków i strat

Na takich rynkach nigdy nie zabraknie pieniędzy ani kontrahentów. Możliwości są więc nieograniczone: można bardzo dużo zarobić, ale i stracić całość zainwestowanych środków. Jest to więc pole do popisu dla odważnych, ale i bardzo rozważnych.

Artykuł sponsorowany

[Głosów: 0   Average: 0/5]

Dodaj komentarz