Powrót
na co oszczędzać

Na co oszczędzać pieniądze?

Od zbytecznych przedmiotów z AliExpress po losy na loterii. Jest wiele rzeczy, na które można wydawać pieniądze, jednak czasami jest to równoznaczne z wyrzucaniem ich za okno. Fatalne zwyczaje w wydawaniu pieniędzy powodują, że zamiast się z czasem bogacić, stoimy w miejscu lub, co gorsze, biedniejemy. Dlatego dobrze jest przystanąć na chwilę i sprawdzić, na co warto oszczędzać i wydawać pieniądze tak, aby cieszyć się bezpieczeństwem i dobrobytem przez długi czas.

Trzymanie wydatków pod kontrolą nie każdemu przychodzi intuicyjnie. Jednym z częstszych błędów finansowych jest wydawanie zaoszczędzonych pieniędzy na codzienną konsumpcję, co jest więcej niż pewne, że w perspektywie długoterminowej okaże się drogą donikąd. Sprawdź, na co oszczędzać pieniądze, aby długo cieszyć się bezpieczeństwem finansowym.

1. Fundusz awaryjny

Na początku najważniejsze, czyli oszczędzanie pieniędzy na fundusz awaryjny. W każdym gospodarstwie domowym konieczne są fundusze awaryjne, które zabezpieczą nas przed kłopotami finansowymi w przypadku nieprzewidzianych zdarzeń i związanych z nimi wydatków. Czasem zapominamy o tym, że zapewnienie bezpieczeństwa finansowego sobie i swoim bliskim na przyszłość jest ważniejsze od prowadzenia luksusowego życia. Fundusz awaryjny to świetna sprawa również dlatego, że pozwoli nam uniknąć i stresu, i poleganiu na drogich pożyczkach konsumenckich. Jeśli chcesz sprawdzić, ile powinien wynosić fundusz awaryjny, w zależności od Twoich zarobków, przeczytaj artykuł: Jak oszczędzać pieniądze efektywnie? Poznaj cenioną przez ekspertów zasadę 50/30/20

2. Wkład własny na dom lub mieszkanie

Dla każdego z nas ważne jest w życiu coś innego, ale nie zmienia to faktu, że każdy z nas potrzebuje miejsca, które można by nazwać domem. Dom lub mieszkanie jest też najprawdopodobniej najdroższą rzeczą, jaką kiedykolwiek kupisz w swoim życiu. Może być również świetną inwestycją, jeśli dokonasz zakupu w dobrym czasie i za rozsądną cenę. Dodatkowo, jeśli posiadasz rodzinę, zazwyczaj to właśnie mieszkanie lub dom będzie tym, co w ramach majątku przekażesz swoim dzieciom. Dlatego, niezależnie od tego czy możesz sobie pozwolić na tego rodzaju wydatek za gotówkę czy na kredyt, warto zadecydować o tym wcześniej. Czytaj dalej, aby dowiedzieć się na co oszczędzać pieniądze w dalszej kolejności.

3. Zdrowie

Oszczędzanie na zdrowiu nigdy nie jest dobrym pomysłem, zarówno wtedy gdy chodzi o oszczędzanie na pełnowartościowych posiłkach, utrzymywaniu sylwetki w dobrej kondycji, jak i przyjmowaniu niezbędnych lekarstw oraz chodzeniu na rutynowe kontrole u lekarza. W tym wypadku lepiej przyjąć zasadę, że profilaktyka jest tańsza, niż leczenie poważniejszych schorzeń i chorób. Dlatego nie powinniśmy mieć wyrzutów sumienia wydając większe sumy na produkty i usługi, które pomogą nam cieszyć się dobrym zdrowiem.

na co oszczędzać

4. Samochód

Posiadanie samochodu jest praktyczne i pozwala zaoszczędzić czas i nerwy. Niezależnie od tego, czy preferujesz nowe samochody, czy używane, zakup bezpiecznego egzemplarza wymaga odłożonej gotówki. Na dłuższą metę warto postawić sobie za cel oszczędzanie pieniędzy na samochód i kupić taki, który jest dostosowany do naszych potrzeb, stylu życia i drogi, którą chcemy codziennie pokonywać.

5. Komputer i telefon

Komputer i telefon są dziś nieodłącznym urządzeniem każdego, niezależnie od tego czy mówimy tutaj o naszej pracy, czy odpoczynku. Ponieważ są to przedmioty, z których korzystamy codziennie, warto zaoszczędzić pieniądze na porządne modele, które posłużą nam lata, a nawet dekady i dzięki którym unikniemy codziennej frustracji, np. związanej z tym, że urządzenie działa zbyt wolno. Zdecydowanie warto dopłacić za swój komfort i spokój, kupując sprzęt o lepszych parametrach technicznych.

na co oszczędzać

6. Porządne ubrania i buty

Zamiast kupować ubrania i buty co sezon, znacznie rozsądniej jest wydawać pieniądze na porządną, wysokiej jakości odzież, która jest w dodatku ekologiczna. Teoretycznie, na początku kosztuje to nieco więcej, ale możesz mieć pewność, że porządne materiały zostaną z Tobą na dłużej, a buty będziesz użytkować nawet kilka lat. W dodatku pomagasz w ten sposób środowisku, a wiadomo że przemysł tekstylny na ekologię wpływa bardzo negatywnie.

7. Zainteresowania

Wszystkie nasze zainteresowania, pasje, hobby, marzenia o podróżach mają tę cechę, że nie da się ich realizować za darmo. Tym, którzy nie rozumieją zamiłowania np. do nurkowania, nauki języków obcych, czytania książek, czy zwiedzania świata ponoszenie tego rodzaju kosztów, może wydawać się bezsensowne. Natomiast warto oszczędzać pieniądze i wydawać na te zainteresowania, które są dla nas ważne. Oczywiście, z umiarem, dokładnie identyfikując to, co jest faktycznym zainteresowaniem, a nie chwilową zachcianką wznieconą przez słomiany zapał.

na co oszczędzać

Na co oszczędzać? Po co oszczędzać pieniądze? Podsumowanie

Na co oszczędzać? Można powiedzieć, że warto oszczędzać pieniądze na to wszystko, co jest ważne dla Ciebie i Twoich bliskich. Konkretne cele oszczędnościowe z pewnością pomogą Ci lepiej zarządzać budżetem domowym, pomagając kupować rzeczy, których naprawdę chcesz i naprawdę potrzebujesz. Można uniknąć wydatków związanych z kupowaniem rzeczy mało istotnych, które nie wpływają na Twoje poczucie szczęścia i stabilizacji. Bądź co bądź, warto myśleć z wyprzedzeniem i oszczędzać pieniądze tak, aby w przyszłości móc uniknąć niepotrzebnych długów oraz cieszyć się bezpieczeństwem finansowym. Oczywiście, przedstawione przez nas rzeczy mogą nie być jedynymi, które mogą być dla Ciebie ważne. Dlatego daj znać w sekcji komentarzy poniżej, na jakie konkretne cele oszczędzasz teraz pieniądze?

Chcesz zaoszczędzić pieniądze wymieniając walutę EUR, USD, GBP lub CHF? Sprawdź nasze niskie kursy walut i skorzystaj z naszej specjalnej oferty.

Artykuły, które mogą Cię zainteresować:

[Głosów: 4   Average: 5/5]
O autorze /

Marta Kozioł, content creator kantoronline.pl. Od koncepcji tekstu, poprzez wywiady z analitykami walutowymi, aż po publikację. Za artykułami kantoronline.pl stoi więcej niż jedna osoba, ale to dzięki niej cały czas coś się tworzy. Posiada akademickie podstawy z zakresu dziennikarstwa i łączy je z czujnym spojrzeniem na to, co ważne dla użytkowników kantoru internetowego.

Dodaj komentarz