Powrót

Na rynku walutowym już Święta.

Na rynku walutowym już Święta. Rynki finansowe weszły już w okres świąteczny. Większość giełd europejskich, w tym nasza rodzima w dniu dzisiejszym nie pracuje, a obroty na pozostałych, np. azjatyckich, są bardzo ograniczone. Rynek walut oczywiście działa, ale i tu obserwujemy ograniczony handel, co powinno się utrzymać już do końca dzisiejszej sesji. Z drugiej strony płytki rynek, z czym mamy do czynienia, generuje ryzyko krótkoterminowych, głębszych ruchów o podłożu spekulacyjnym z tendencją do osłabienia złotego. Jeśli tak się stanie, po Świętach winniśmy obserwować korektę tego ruchu. Generalnie jednak, można oczekiwać dziś, stabilizacji kursów złotego względem głównych walut bazowych na poziomach zbliżonych do wczorajszego zamknięcia, gdzie za euro płacono 4,27 zł, za dolara 3,82, za funta brytyjskiego 5,41 zł, a z franka niespełna 3,91. Przemawia za tym też raczej puste dzisiejsze kalendarium danych makroekonomicznych. Nie poznamy żadnych odczytów z polskiej gospodarki, jeśli natomiast chodzi o dane ze świata, o godz. 13:30 pojawi się moim zdaniem jeden istotny odczyt z za oceanu na temat dynamiki PKB w IV kwartale ubiegłego roku, gdzie konsensus zakłada wzrost 1 proc. Jeśli dane te okażą się znacząco wyższe, stanowić będą asumpt do wzrostu wartości dolara w stosunku do europejskiej waluty a w konsekwencji również i względem złotego.
Po Świętach większość inwestorów wraca dopiero we wtorek. Wtedy też powinien wykrystalizować się trend na eurodolarze, jako pochodna nastrojów na szerokim rynku. Jeśli ryzyko związane z terroryzmem, z czym ostatnio mieliśmy do czynienia osłabnie, to przy coraz lepszych sygnałach z europejskiej a także polskiej gospodarki możemy oczekiwać powrót kapitału na bardziej ryzykowne w tym także nasz rynek, wzmacniając naszą walutę. Wsparciem tego trendu może też być oddalająca się podwyżka stóp procentowych w USA, co do tej pory skutecznie hamowało ten trend.

Damian Papała
Główny dealer walutowy KantorOnline.pl

[Głosów: 0   Average: 0/5]
O autorze /

Dział Wymiany Walut i Operacji Finansowych Kantoronline.pl jest zespołem ekspertów, którzy zdobywali swoje doświadczenie nie tylko na polskich, ale i na światowych rynkach.

Dodaj komentarz