Powrót
Jak najkorzystniej płacić za zakupy w zagranicznych sklepach internetowych?

Jak najkorzystniej płacić za zakupy w zagranicznych sklepach internetowych?

To prawda, że w sklepach zagranicznych łatwiej jest upolować markowy produkt z 70% rabatem. Ale prawdą jest także, że płatności międzynarodowe są drogie. Jak najkorzystniej płacić w zagranicznym sklepie internetowym?

jak najkorzystniej płacić w zagranicznych sklepach internetowych

Zagraniczny sklep internetowy

Aż 20 milionów Polaków przynajmniej raz w roku kupuje w zagranicznych sklepach internetowych[1]. Najczęściej wybieramy brytyjski eBay.com, amerykański Amazon.com lub chiński AliExpress.com. Dzisiaj można w nich płacić na wiele sposobów:

 • kartą kredytową, debetową, przedpłaconą lub wirtualną
 • przelewem zagranicznym SEPA lub SWIFT.

Płacenie w sklepach internetowych: karta kredytowa lub debetowa

Klasycznym sposobem zapłaty za zakupy z zagranicy jest karta kredytowa: Visa, Mastercard czy American Express. Jeszcze kilka lat temu osoby, którym bank proponował tego rodzaju kartę czuły się wyróżnione: w przeciwieństwie do kart debetowych, kredytowymi można było płacić za transakcje zagraniczne. Dzisiaj się to zmieniło, a płatność kartą z „wypukłymi numerami” niewiele różni się od płatności kartą debetową. Wystarczy wpisać numer karty, swoje dane osobowe oraz kod CVV (Card Verification Number), a w przypadku karty American Express kod CID (Card Identification Number).

Jak najkorzystniej płacić w sklepach internetowych

Karta przedpłacona i karta wirtualna

Choć ilość ofert kart przedpłaconych maleje, swojego czasu były one często rekomendowanym sposobem na zapłątę w zagranicznych sklepach. Dlaczego? Ponieważ niwelują ryzyko związane z kradzieżą środków znajdujących się na przypisanym do niej rachunku płatniczym. Jednak odkąd pojawiły się podejrzenia, że karty przedpłacone są wykorzystywane prze kartele narkotykowe, oferty takich kart ograniczono. Nie ma się jednak czym martwić, ponieważ powstały karty wirtualne, które służą wyłącznie do płatności w sieci i „istnieją” tylko w systemie banku. Plastikowy odpowiednik takiej karty nie posiada hologramu, ani paska magnetycznego, a transakcje chronione są kodami CVC2 lub CVV2.

Na co uważać płacąc kartą w sieci?

Po pierwsze trzeba uważać na to, żeby nie zaznaczyć opcji DCC (Dynamic Currency Conversion), która jest kosztowna. Dzięki tej opcji możemy zapłacić w polskiej walucie lub tej, która obowiązuje w sklepie internetowym. Problem polega jednak na tym, że rzesza osób: płacąc za zakupy w zagranicznym sklepie wybierając DCC zaznacza płatność w polskiej walucie, przez co płaci więcej za przewalutowanie, np. na Amazonie można zapłacić w DCC za płatność w złotych nawet bajeczne 10%. Drugą rzeczą na którą trzeba zwrócić uwagę płacąc za granicą jest to, jaka waluta widnieje na stronie przy produkcie. Jeśli w zagranicznym sklepie online koszty zakupu podawane są w polskiej walucie, a my chcemy zapłacić dolarami, musimy zmienić walutę produktów w ustawieniach strony. W przeciwnym przypadku płacąc dolarami amerykańskimi nasze dolary i tak zostaną przewalutowanie na złote, przez co niepotrzebnie zapłacimy za podwójne przewalutowanie środków.

Jak najkorzystniej płacić w sklepach internetowych

Jaki jest koszt przewalutowania podczas płatności kartą?

Jeśli płacimy kartą podpiętą do konta w złotych zawsze poniesiemy opłatę za przewalutowanie. Średnio wynosi ona ok. 3% dla transakcji międzynarodowych. To zazwyczaj oznacza, że 1% pobierze operator, który wykonuje usługę płatności, a 2% trafi do banku. Według ankiety przeprowadzonej w 2017 roku, już ponad połowa ze 100 popularnych kart płatniczych ma wprowadzoną politykę pobierania dodatkowych opłat za przewalutowanie środków[2]. Żeby je sprawdzić należy zajrzeć do sekcji „opłaty” w zakładce z warunkami korzystania z karty. Powyżej podaliśmy średnie kwoty za wymianę pieniędzy, ale trzeba pamiętać, że mogą one sięgnąć nawet 10%.

Płacenie w sklepach internetowych: przelew bankowy

Drugim sposobem na zapłacenie w zagranicznych sklepach internetowych jest zlecenie przelewu bankowego. Do wyboru mamy 2 rodzaje przelewów:

 • SWIFT
 • SEPA

Który i kiedy wybrać? Zawsze powinniśmy wybrać przelew SEPA, gdy kupujemy towar ze sklepu, który znajduje się w państwie Unii Europejskiej (jest tańszy od SWIFT). Natomiast przelew SWIFT, gdy chcemy zapłacić za towar w sklepie znajdującym się poza Unią Europejską np. na Amazon.com lub AliExpress. Takie przelewy możemy zlecać zarówno z konta złotowego, jak i walutowego. Trzeba jednak pamiętać, że zapłacenie dolarami z konta w złotym rzadko kiedy jest opłacalne z uwagi na koszt przewalutowania środków.

Płacenie w zagranicznych sklepach z kontem walutowym i kantorem online

Jeśli regularnie zamawiamy przesyłki z Chin, Azji, USA lub Wielkiej Brytanii możemy obniżyć koszty przewalutowania środków. Jak to zrobić? Wystarczy założyć konto walutowe w banku, a pieniądze wymienić w kantorze internetowym takim jak kantoronline.pl. Dzięki temu, zamiast 3% za wymianę waluty zapłacimy mniej niż 1%. Trzeba jednak pamiętać, żeby założyć konto walutowe dokładnie w takiej walucie, w jakiej najczęściej płacimy za przesyłki. Jeśli jest to Amazon,com, trzeba założyć konto w dolarach amerykańskich. W przeciwnym wypadku – nie zaoszczędzimy nic. Jeśli wyślesz przelew z konta w USD do Ameryki, wszystko odbędzie się bez komplikacji i zaoszczędzisz pieniądze. Ale jeśli z konta USD prześlesz pieniądze do banku w Anglii, poniesiesz koszty wymiany. Wybierając ofertę konta walutowego w banku zwróć uwagę na koszt przelewów zagranicznych.

Najlepsze oferty kont walutowych znajdziesz tutaj: Gdzie najlepiej założyć konto walutowe?

Jak najkorzystniej płacić w sklepach internetowych

Cło w zagranicznych sklepach internetowych

Podczas zakupów online emocje mogą sięgnąć zenitu. I łatwo zapomnieć sprawdzić, czy produkt, który kupiliśmy jest objęty cłem. Żeby to zrobić wystarczy skorzystać z wyszukiwarki ISZTAR. Kupując towar z Unii Europejskiej nie zapłacimy cła za produkty, których wartość nie przekracza 150 euro, a powyżej tej kwoty zapłacimy 8% cła. Jeśli chodzi o zakupy poza UE, produkty zwolnione z cła to te o wartości do 22 euro z oznaczeniem „gift”.

Najlepsze praktyki kupowania produktów z Chin opisaliśmy tu: Jak kupować na AliExpress? Zakupy z Chin

Podsumowując – czas wygrać walkę z opłatami

Dobra taktyka płacenia w sklepach zagranicznych pozwala na uniknięcie lub zmniejszenie niektórych opłat. Sztuką jest być przedsiębiorczym podczas kupowania produktów z zagranicy, gdy emocje mogą wziąć górę. Pomimo tego, że istnieją lepsze opcje zapłaty w zagranicznych sklepach online, wiele osób prostu nie wie jak policzyć opłaty za przewalutowanie. W efekcie podczas tego typu transakcji tracą swoje pieniądze. Dlatego warto poświęcić im trochę czasu i przekonać się o tym, że istnieją lepsze sposoby na płacenie w zagranicznych sklepach internetowych.

W jaki sposób płacisz za zagraniczne zakupy? Które podejście sprawdza się u Ciebie najlepiej? A może zamierzasz je zmienić pod wpływem nowych informacji? Zapraszamy do podzielenia się swoją opinią.

[1] Por. http://blog.kurencja.com/zakupy-za-granica/, dostęp: 13.09.2018 r.

[2] Por. https://www.creditkarma.com/credit-cards/i/foreign-transaction-fees/, dostęp: 13.09.2018 r.

[Głosów: 16   Average: 3.1/5]
O autorze /

Marta Kozioł, content creator kantoronline.pl. Od koncepcji tekstu, poprzez wywiady z analitykami walutowymi, aż po publikację. Za artykułami kantoronline.pl stoi więcej niż jedna osoba, ale to dzięki niej cały czas coś się tworzy. Posiada akademickie podstawy z zakresu dziennikarstwa i łączy je z czujnym spojrzeniem na to, co ważne dla użytkowników kantoru internetowego.

6 komentarzy

 • Paniala

  25 września 2018

  Ciekawy artykuł i bardzo przydatny ponieważ nie zawsze zdajemy sobie sprawę z zagrożenia w sieci przy płatności kartą.

  • kantoronline

   25 września 2018

   Dziękujemy za miłe słowa. 🙂

 • dorota

  10 października 2018

  W końcu będę wiedziała jak zamawiać rzeczy ze sklepów zagranicznych 🙂 Zawsze się tego obawiałam

  • kantoronline

   12 października 2018

   Świetnie, że nasz artykuł jest dla Ciebie przydatny. 🙂

 • Dawid

  15 listopada 2020

  To co jest napisane w kwestii cła to stek bzdury... radzę wziąć te nformacje z innych źródeł...

 • Dawid

  15 listopada 2020

  Państwa UE nie nakładają cla na zakupy wewnątrzwspólnotowe. UE to również unia celna...

Dodaj komentarz