Powrót
Na rynkach awersja do ryzyka, złoty traci

Nerwowość na rynkach, złoty w konsolidacji

Napięcie na rynku walutowym utrzymuje się. Inwestorzy obawiają się zamieszania wokół włoskiego budżetu oraz tego, co przyniesie nowy konflikt USA z Arabią Saudyjską. Na domiar tego kolejny etap negocjacji w sprawie Brexitu nie przyniósł jednoznacznego porozumienia. 

Mamy obecnie do czynienia z dużym napięciem na linii USA - Arabia Saudyjska. Po morderstwie dziennikarza pochodzenia arabskiego w Arabii Saudyjskiej, który był amerykańskim korespondentem, prezydent Trump grozi Arabii sankcjami, jeżeli ta nie wskaże sprawców. Jednak Arabia Saudyjska odrzuciła oskarżenia o udział w likwidacji dziennikarza i w odwecie straszy podwyżką cen ropy naftowej.

Tymczasem Włochy złożyły do Komisji Europejskiej nowy projekt budżetu. Komisja ma teraz czas do końca października na ocenę projektu. Nie jest jednak tajemnicą, że Włosi podwyższyli w nim deficyt budżetowy na przyszły rok. Dlatego zamieszanie wokół włoskiego budżetu to kolejny argument do awersji do ryzyka dla inwestorów.

Traci funt brytyjski. Kolejna runda negocjacji nie przyniosła rozstrzygnięcia. Brakuje zgody w sprawie granicy pomiędzy Irlandią Północną a Republiką Irlandii. Premier Teresa May broni stanowiska, że zgoda na brak kontroli granicznej godzi w integralność Zjednoczonego Królestwa.

Warto również zwrócić uwagę na słaby odczyt Indeksu ZEW w Niemczech za październik, który wyniósł 70,1 pkt. wobec konsensusu 74 pkt. Po tej publikacji euro straciło 30 pipsów do dolara amerykańskiego.

Na godzinę 14.00 wycena złotego wyglądała następująco: EUR/PLN 4,29 ; USD/PLN 3,70 ; CHF/PLN 3,75 ; GBP/PLN 4,8950.

 

[Głosów: 0   Average: 0/5]
O autorze /

Robert Madejski, Starszy Dealer Walutowy kantoronline.pl. Analityk z dwudziestoletnim doświadczeniem w branży finansowej, w tym na rynku międzynarodowym. Związany z wiodącymi funduszami inwestycyjnymi i ubezpieczeniowymi. Analizuje rynek finansowy, inwestując na warszawskiej giełdzie i rynku walutowym, członek Stowarzyszenia Inwestorów Indywidualnych. W kantoronline.pl odpowiedzialny za przeprowadzanie korzystnych transakcji walutowych, negocjowanie kursów oraz sporządzanie analiz makroekonomicznych.

Dodaj komentarz