Powrót

Nie będzie przewalutowania kredytów. Zamiast tego Fundusz Wsparcia Kredytobiorców!

U stawa o przewalutowaniu kredytów hipotecznych nie wejdzie w życie. Prezydium sejmowej komisji finansów publicznych podjęło decyzję, że nie przygotuje opinii na temat senackich poprawek do tej ustawy.

Jak powiedziała Krystyna Skowrońska, przewodnicząca komisji finansów, autorka projektu ustawy, jest wielkie ryzyko, że ustawa jest niekonstytucyjna. Nikt więc nie podejmie ryzyka, by doprowadzić ją do uchwalenia. Zwłaszcza, że opinie ekspertów prawa są druzgocące. Poza tym istniała obawa, że sejmowa większość odrzuci poprawki Senatu, czyli przywróci „bardzo groźny zapis, że banki mają ponieść 90 proc. ryzyka wzrostu kursu franka wobec złotego” - wyjaśniła Krystyna Skowrońska.

Przypomnijmy - posłowie PO chcieli, żeby koszty przewalutowania kredytów frankowych na złote były dzielone po połowie między banki i kredytobiorców. SLD wprowadził jednak poprawkę, że banki mają ponieść aż 90 proc. tej różnicy. To mogłoby doprowadzić do upadku niektórych banków, a w konsekwencji do dużego zamieszania na rynku finansowym. Sejm uchwalił ustawę z tą poprawką. Senat powrócił do podziału „pół na pół”, ale sprawa i tak umarła. W dodatku wzmogły się głosy tych, którzy nie chcieli „łożyć” na frankowiczów. Czyli przede wszystkim osób, które mają zaciągnięte kredyty w złotówkach...

Życie – także polityczne i finansowe - nie lubi jednak próżni. Sejm przyjął ustawę o wsparciu kredytobiorców, znajdujących się w trudnej sytuacji finansowej, którzy zaciągnęli kredyt mieszkaniowy. To rozwiązanie skierowane do wszystkich kredytobiorców zarówno złotowych, jak i walutowych. Pomoc do 1,5 tys. zł, maksymalnie przez 18 miesięcy, otrzymywać mają kredytobiorcy znajdujący się w tarapatach finansowych. Kto może liczyć na wsparcie? Osoby, które straciły pracę, są zadłużone, do tego kredytobiorcy, których wysokość raty przekracza 60 proc. dochodów ich gospodarstwa domowego. Uwaga, pieniądze trzeba będzie zwrócić. Ale zwrot następował będzie po dwóch latach od udzielenia pomocy i będzie możliwość jego rozłożenia na osiem lat. Bank Gospodarstwa Krajowego ma utworzyć specjalny Fundusz Wsparcia Kredytobiorców o wartości 600 mln zł. Jego powstanie sfinansować mają banki, proporcjonalnie do wielkości portfela kredytów mieszkaniowych.

Jakie są terminy? Ustawa ma wejść w życie 90 dni od dnia ogłoszenia, a o wsparcie będzie można występować do 31 grudnia 2018 roku.
Można przyjąć więc tezę, że frankowicze zostali na lodzie, ponieważ wielu z nich jakoś wiąże koniec z końcem. W obliczu ciągle rosnącej raty kredytu, często znaleźli dodatkowe źródła dochodów. Na pewno więc nie załapią się na pomoc z Funduszu Wsparcia Kredytobiorców. To propozycja dla osób, które już są w dramatycznej sytuacji.

Arkadiusz Kondek, wiceprezes TNN Finance S.A., operatora kantoronline.pl

[Głosów: 0   Average: 0/5]
O autorze /

Marta Kozioł, content creator kantoronline.pl. Od koncepcji tekstu, poprzez wywiady z analitykami walutowymi, aż po publikację. Za artykułami kantoronline.pl stoi więcej niż jedna osoba, ale to dzięki niej cały czas coś się tworzy. Posiada akademickie podstawy z zakresu dziennikarstwa i łączy je z czujnym spojrzeniem na to, co ważne dla użytkowników kantoru internetowego.

Comment(1)

  • Adam

    7 września 2016

    Zastanawia mnie jedna rzecz, jak to możliwe że nagle banki by straciły na przewalutowaniu kredytów jak zaciągając go np. w 2008 bank przeliczał kurs franka na złotówki i na takowym kursie wyliczał wartość całego kredytu na ileś tam lat. Więc mieli już z góry założone ile na tym zarobią

Dodaj komentarz