Powrót

Niepewna sytuacja wokół Ukrainy osłabia złotego

We wtorek złoty, jak i pozostałe waluty z regionu straciły na wartości w ślad za spadkiem kursu eurodolara. Powodem tej sytuacji jest ciągle napięta sytuacja polityczna wokół Ukrainy. Dodatkowym czynnikiem, wczoraj najpierw Unia Europejska a później również Stany Zjednoczone zdecydowały o nałożeniu kolejnych sankcji na Rosję. Rodzi to obawy na rynkach o ich ekonomiczne konsekwencje, stąd osłabienie europejskiej waluty jako najbardziej narażonej na straty w związku z wprowadzonymi sankcjami. Na fali tych obaw, na naszym rynku kurs euro przekroczył 4,15 zł a dolara 3,09 zł, przy czym amerykańska waluta dodatkowo zyskuje dzięki dobrym danym z tamtejszego rynku.

Otwarcie środowej sesji przynosi chwilową stabilizację na rynku. Złoty wyceniany jest przez rynek następująco: 4,1480 zł za euro, 3,0940 zł wobec dolara amerykańskiego oraz 3,4110 zł względem franka szwajcarskiego. Należy oczekiwać, że sytuacja geopolityczna wokół Ukrainy będzie w dniu dzisiejszym w dalszym ciągu znacząco wpływać na wycenę walut. Poza tym środowe kalendarium danych makroekonomicznych jest również bogate. Z kraju - GUS opublikuje dane dot. ostatecznych wyników obrotów handlu zagranicznego za cały 2013 r. Najbardziej jednak wyczekiwane dane przez inwestorów napłyną dziś zza oceanu.

O godz. 14:15 opublikowany zostanie raport ADP (zatrudnienie w sektorze prywatnym poza rolnictwem) za lipiec. Następnie o godz. 14:30 poznamy wstępne dane dot. amerykańskiego PKB za II kw., gdzie wartość poniżej 3,00% odebrana zostanie jak zawód i niespełnienie rynkowych oczekiwań. na koniec o godz. 20:00 FED ogłosi decyzję w sprawie stóp procentowych oraz potencjalnego, dalszego zmniejszenia programu QE o 10 mld USD.

Dealer walutowy KantorOnline.pl,
Damian Papała

[Głosów: 0   Average: 0/5]
O autorze /

Dział Wymiany Walut i Operacji Finansowych Kantoronline.pl jest zespołem ekspertów, którzy zdobywali swoje doświadczenie nie tylko na polskich, ale i na światowych rynkach.

Dodaj komentarz