Powrót
stopy procentowe w Polsce i Europie

Stopy procentowe w Polsce i Europie. Jak ich obniżka wpływa na Twoje oszczędności?

Cała Europa obniża stopy procentowe, walcząc z ekonomicznymi skutkami koronawirusa. Sprawdź, jakie są teraz stopy procentowe w Polsce i Europie oraz jak ich obniżka wpływa na Twoje oszczędności. Czy warto teraz oszczędzać pieniądze?

Nigdy wcześniej Europejczycy nie oszczędzali tak dużo, tak mało na tym zarabiając. Pobudzenie gospodarki poprzez obniżenie stóp procentowych i luzowanie ilościowe jest receptą na kryzys gospodarczy, którą wybiera coraz więcej banków centralnych w Europie. Dzisiaj więcej, niż połowa krajów Starego Kontynentu utrzymuje 0% stopy procentowe, a w dwóch krajach Europy stopy procentowe są ujemne. Poznaj stopy procentowe w Polsce i Europie.

Co to są stopy procentowe? Jak niskie stopy procentowe wpływają na Twoje oszczędności?

Stopy procentowe są ważne, ponieważ od nich zależy to, ile zapłacimy za kredyt lub ile zarobimy na lokacie. Kiedy bank centralny mówi, że obniży stopy procentowe oznacza to, że wprawdzie kredyty będą tańsze, ale za to oszczędzanie na obligacjach i lokatach będzie mniej opłacalne. Jeśli chodzi o inwestycje, niskie stopy procentowe są dobrą wróżbą przede wszystkim dla złota, ponieważ jest ono wtedy lepszym magazynem wartościowych aktywów. Dodatkowo, zyskuje wtedy także giełda, ponieważ w okresie niskich stóp procentowych, oszczędzający zaczynają inwestować.

stopy procentowe w Polsce i Europie

Stopy procentowe w Polsce

Stopy procentowe w Polsce wynoszą teraz 0,1% (aktualizacja 20 stycznia 2021 r.). Ostatnia obniżka stóp procentowych miała miejsce wiosną 2020 roku. Wtedy Rada Polityki Pieniężnej trzykrotnie obniżyła stopy procentowe w Polsce, łącznie o 140 punktów bazowych. W efekcie stopy procentowe w Polsce z 1,5% spadły do poziomu 0,1% i ten poziom utrzymuje się do dziś. Oznacza to, że oprocentowanie kredytów w Polsce jest teraz na historycznie niskim poziomie, a zyski z obligacji i lokat są bliskie zeru. Biorąc jednak pod uwagę europejską perspektywę, trzeba przyznać, że wśród krajów Unii Europejskiej Polska nie ma najniższych stóp procentowych. Wyższe stopy procentowe utrzymuje w obecnej sytuacji jedynie Chorwacja (2,5%), Rumunia (1,25%), Węgry (0,6%) i Czechy (0,25%). Zbiorcza stopa procentowa w Strefie Euro wynosi 0%.

Stopy procentowe w Europie

Zgodnie z danymi na styczeń 2021 roku, aż 23 europejskie kraje utrzymują 0% stopy procentowe i większość z tych krajów należy do Strefy Euro. Zerowe stopy procentowe ma m.in.: Austria, Belgia, Cypr, Estonia, Francja, Niemcy, Grecja, Irlandia, Włochy, Litwa, Łotwa, Luksemburg, Holandia, Słowacja, Słowenia i Hiszpania. Zestawienie najniższych stóp procentowych w Europie zamykają Dania i Szwajcaria, gdzie stopy procentowe są na ujemnym poziomie. W Danii stopy procentowe wynoszą teraz -0,6%, a w Szwajcarii -0,75%.

stopy procentowe w Polsce i Europie

Co dalej ze stopami procentowymi w Polsce, Europie i na świecie?

Stopy procentowe w Polsce i Europie oraz na świecie - jakie są prognozy? Z analizy Bloomberga wynika, że światowe banki centralne w 2021 roku będą nadal prześcigać się w obniżaniu stóp procentowych. Najprawdopodobniej stopy procentowe obniżą banki centralne  w Chinach, Indiach, Rosji i Meksyku. Jeśli chodzi o Europejski Bank Centralny, jak na razie nie było sygnałów o zamiarze obniżki stóp procentowych w najbliższym czasie. Podczas spotkania 23 stycznia 2021 roku Europejski Bank Centralny najprawdopodobniej pozostawi stopy procentowe na niezmienionym poziomie.

Stopy procentowe bliskie zera. Co to oznacza dla Twoich oszczędności?

Jeśli stopy procentowe są na rekordowo niskim poziomie oznacza to, że nie opłaca się oszczędzać pieniędzy na lokatach, ani na obligacjach, ponieważ nominalny zysk jest bliski zera lub w ujęciu realnym (jeśli weźmiemy pod uwagę dodatnią stopę inflacji) jest wręcz ujemny. W takiej sytuacji, jeśli chcemy aby nasze pieniądze zarabiały, koniecznością staje się inwestowanie. Ceną jednak jaką zapłacimy za to, że inwestujemy pieniądze jest ryzyko, którego wielkość zależy rodzaju naszej inwestycji.

Podsumowując - Stopy procentowe w Polsce i Europie. Czy warto oszczędzać pieniądze?

W środku kryzysu koronawirusa wielu z nas wydaje mniej i oszczędza więcej. Biorąc pod uwagę, że mamy teraz do czynienia z bardzo niskimi stopami procentowym i dodatnią stopą inflacji, każdego dnia nasze oszczędności tracą na wartości, niezależnie od tego czy trzymamy je na koncie bankowym, na lokacie, w obligacjach, czy w domu. Zysk bez ryzyka jest w takiej sytuacji niemożliwy, dlatego jedynym sposobem na to, aby sprawić, by nasze oszczędności zarabiały jest inwestowanie pieniędzy.

To prawie wszystko. Przygotowałam dla Ciebie jeszcze listę artykułów o inwestowaniu w waluty. Każdy artykuł został dokładnie sprawdzony przez analityków walutowych Kantoronline.pl. Jestem pewna, że dzięki nim lepiej poznasz ryzyko oraz wady i zalety inwestowania na rynku walutowym. Nie przegap ich!

Artykuły o inwestowaniu na rynku walutowym:

 1. Czy warto inwestować w euro?
 2. Dolar australijski. Ile kosztuje i czy jest dobrą walutą na inwestycje?
 3. Egzotyczne waluty - czy warto i kiedy się nimi interesować. Inwestycyjny hit?
 4. Czy warto inwestować w funty brytyjskie?

Źródła:

 1. https://tradingeconomics.com/country-list/interest-rate?continent=europe
 2. https://www.totalmoney.pl/artykuly/177449,kredyty,zmiana-stop-procentowych---kiedy--dlaczego-i-co-to-oznacza,1,1
 3. https://www.focus-economics.com/country-indicator/eurozone/interest-rate
 4. https://www.bloomberg.com/news/videos/2021-01-14/hg-research-s-goetti-interest-rates-will-remain-low-video
 5. https://www.efcongress.com/aktualnosci/makroekonomiczne-wyzwania-i-prognozy-dla-polski-grudzien-2020/
 6. https://dnarynkow.pl/rozmiar-stopy-procentowej-ma-znaczenie-krotka-historia-kosztu-pieniadza/
 7. https://www.bloomberg.com/news/articles/2021-01-05/ultra-low-interest-rates-here-to-stay-2021-central-bank-guide
[Głosów: 4   Average: 5/5]
O autorze /

Marta Kozioł, content creator kantoronline.pl. Od koncepcji tekstu, poprzez wywiady z analitykami walutowymi, aż po publikację. Za artykułami kantoronline.pl stoi więcej niż jedna osoba, ale to dzięki niej cały czas coś się tworzy. Posiada akademickie podstawy z zakresu dziennikarstwa i łączy je z czujnym spojrzeniem na to, co ważne dla użytkowników kantoru internetowego.

Dodaj komentarz