Powrót

Nowy projekt prezydenckiej ustawy pomocy dla frankowiczów

W e wtorek poznaliśmy szczegóły prezydenckiego projektu w sprawie pomocy frankowiczom. Jednak nowa propozycja znacznie odbiega od tej ze stycznia 2016 r., która zakładała przewalutowanie kredytów we frankach po tak zwanym „kursie sprawiedliwym”. Być może dlatego, że jej koszt szacowano na 40-60 mld złotych, a sporo pesymistów wieszczyło z tego tytułu upadłość nawet pięciu banków.

Nowy projekt ustawy pomocy dla frankowiczów zakłada zwrot niekorzystnych spreadów walutowych naliczanych przy uruchamianiu kredytu oraz przy spłacie późniejszych rat. Według założeń nowego projektu pomoc będzie obejmować nie tylko osoby, które zadłużyły się we frankach szwajcarskich, ale także w euro. Koszt nowego projektu pomocy nie powinien przekroczyć 4 mld złotych. W efekcie już trzeci dzień z rzędu rosną kursy banków notowanych na giełdzie. Dla przykładu kurs PKO BP wzrósł we wtorek o ponad 10%.

A jaka jest reakcja członków stowarzyszeń walczących o przewalutowanie kredytów we frankach? Oczywiście negatywna, gdyż osoby te spodziewały się większej pomocy. Prezydent Andrzej Duda chce wrócić do tematu przewalutowania za rok, w tym czasie chcąc dać bankom szansę na samodzielne przewalutowania kredytów na drodze negocjacji z klientami. Dlaczego banki miałyby to robić? Otóż, projekt nowej ustawy frankowej zakłada także wprowadzenie regulacji dla systemu bankowego, powodującego, że dalsze utrzymywanie kredytów walutowych stanie się nieopłacalne.

Według prezydenta jest to jedyne ekonomicznie akceptowalne rozwiązanie, biorące pod uwagę problemy sektora bankowego w Unii Europejskiej oraz wyzwania związane z Brexitem.

[Głosów: 1   Average: 5/5]
O autorze /

Marta Kozioł, content creator kantoronline.pl. Od koncepcji tekstu, poprzez wywiady z analitykami walutowymi, aż po publikację. Za artykułami kantoronline.pl stoi więcej niż jedna osoba, ale to dzięki niej cały czas coś się tworzy. Posiada akademickie podstawy z zakresu dziennikarstwa i łączy je z czujnym spojrzeniem na to, co ważne dla użytkowników kantoru internetowego.

Dodaj komentarz