Powrót
obligacje skarbowe

Obligacje skarbowe – czym są i czy warto się nimi interesować?

Obligacje skarbowe są mniej ryzykowne niż dynamiczny rynek akcji, ale bardziej rentowne niż lokata. Generalnie mogą stanowić atrakcyjną okazję inwestycyjno-oszczędnościową dla osób nie tolerujących ryzyka. Z dzisiejszego wpisu dowiesz się, czym są obligacje skarbowe i czy warto je kupować.

Jeśli szukasz produktu o stałym oprocentowaniu, który może przynieść większy zwrot niż lokata, obligacje skarbowe mogą być dobrym rozwiązaniem. Jeśli jednak szukasz zysków poza rachunkami gotówkowymi lub oszczędnościowymi, musisz być gotowy na podjęcie większego ryzyka.

obligacje skarbowe

Czym są obligacje skarbowe?

Obligacje skarbowe są instrumentem finansowym zapewniającym stałą stopę zwrotu do momentu ich wygaśnięcia. Innymi słowy, są pożyczką od obligatariusza, czyli  osoby kupującej obligacje, na rzecz Skarbu Państwa, który emituje obligacje skarbowe. Skarb Państwa zobowiązuje się do wypłacania obligatariuszowi stałej stopy procentowej, dopóki obligacja nie osiągnie terminu wymagalności. Po upływie tego terminu emitent wypłaca obligatariuszowi wartość nominalną obligacji. Cena obligacji zależy od wielu czynników, ale najważniejsze z nich to stopy procentowe, stopa inflacji i siła krajowej waluty.

Historia obligacji skarbowych

Wiele osób może być zaskoczonych faktem, że historia obligacji rozpoczęła się wieki temu, a dokładnie ok. 2400 r. p.n. e. w Mezopotamii. Ówczesne „papiery wartościowe” gwarantowały wypłatę pieniędzy za zboże. Od tego czasu władcy zaczęli w ten sposób zbierać fundusze np. na wyprawy wojenne. Dzisiejsze obligacje skarbowe są emitowane z bardzo podobnych powodów. Rząd zbiera pieniądze na przykład na pokrycie kosztów budowy nowej infrastruktury lub pokrycie deficytu budżetowego. W obecnych czasach do najpopularniejszych obligacji na świecie należą obligacje emitowane przez rząd USA (ang. US Government Bonds) oraz przez rząd Wielkiej Brytanii (ang. UK Government Bonds).

obligacje skarbowe

Rodzaje i serie obligacji

Obligacje skarbowe można podzielić ze względu na oprocentowanie. Wyróżniamy wtedy obligacje o stałym oprocentowaniu, zmiennym oprocentowaniu, indeksowane oraz zerokuponowe (bez oprocentowania). W przypadku obligacji o zmiennym oprocentowaniu, stopa zmienna jest wyceniana każdego dnia roboczego. Z kolei ze względu na termin spłaty możemy spotkać obligacje skarbowe 3-miesięcze, 2-, 3-, 4-, 6-, 10- i 12-letnie. Tak więc, możemy nasze środki chronić przez kilka miesięcy, bądź kilka lat, w zależności od naszych potrzeb i oczekiwań.

Jakie są zalety obligacji skarbowych?

Przede wszystkim obligacje skarbowe są uznawane za bezpieczną formę oszczędzania pieniędzy, ponieważ emitentem jest Skarb Państwa, którego ryzyko bankructwa jest niewielkie. Po drugie jest to instrument finansowy, którego zasady są przejrzyste i wspólne dla wszystkich kupujących obligacje. Dodatkowo obligacje skarbowe mogą stanowić skuteczną ochronę oszczędności przed inflacją (jeśli nie przekroczy 2-3%) gwarantując pewny zysk w zależności od ich rodzaju. Niewielka jest także bariera kupna obligacji skarbowych, ponieważ najtańsze z nich można kupić już za 100 PLN. Z tych powodów dla wielu inwestorów obligacje są jedną z ważniejszych klas aktywów.

Czy warto kupować obligacje w 2020 roku?

W 2020 roku obligacje skarbowe zyskały na popularności, także w Polsce. Według Pulsu Biznesu w na początku 2020 r. Skarb Państwa sprzedał obligacje skarbowe o wartości większej o 842 mln PLN, niż w analogicznym czasie w roku poprzednim. Dlaczego? Globalne ryzyko zamknięcia gospodarek spowodowane koronawirusem, doprowadziło do tego, że inwestorzy zaczęli pozbywać się ryzykownych akcji, zwłaszcza, że nad wieloma spółkami zaczęło wisieć ryzyko niewypłacalności lub bankructwa. Awersja do ryzyka spowodowała, że wiele osób zaczęło szukać bezpieczniejszych form lokowania środków, takich jak m.in. obligacje skarbowe. Pamiętać jednak należy, że obligacje skarbowe nie są formą aktywnego inwestowania, ale raczej ochrony zaoszczędzonych środków przed inflacją, przez co stanowią dobrą alternatywę dla lokaty, a nie akcji.

Nie przegap: W jakie walucie trzymać oszczędności w 2020 roku?

obligacje skarbowe

Ile można zarobić na obligacjach skarbowych?

To, ile zarobimy na obligacjach skarbowych zależy od ich serii oraz rodzaju. Jeśli zdecydujemy się na obligacje 3-miesieczne o stałym oprocentowaniu, możemy się spodziewać zysku wynoszącego 1,5% rocznie, który trzeba będzie jeszcze pomniejszyć o tzw. podatek Belki. Jeśli zainwestujemy w obligacje skarbowe 2-, 4- i 10-letnie przy stałym oprocentowaniu możemy zarobić „na rękę” od ok. 1,7% do ok. 2,3%.

Podsumowując „Obligacje skarbowe – co to jest i czy warto w nie inwestować?”

Inflację i podatek Belki trudno ominąć, chociaż mogą one znacząco pomniejszać nasz zysk z obligacji skarbowych. Niemniej jednak, trudno na rynku finansowym o bezpieczniejsze aktywo, które gwarantuje przewidywalną stopę zwrotu. Tak czy inaczej, jeśli mamy do wyboru obligacje skarbowe lub całkowitą bierność, obligacje skarbowe wydają się korzystniejszą alternatywą.

Sprawdź, czy znasz ryzyko inwestowania w egzotyczne waluty: Egzotyczne waluty - czy warto i kiedy się nimi interesować. Inwestycyjny hit?

Źródło:

https://www.obligacjeskarbowe.pl/wiedza-o-obligacjach/

Treść artykułu jest wyłącznie wyrazem osobistych poglądów autora i nie stanowi "rekomendacji" w rozumieniu przepisów Rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 19 października 2005 r. w sprawie informacji stanowiących rekomendacje dotyczące instrumentów finansowych lub ich emitentów (Dz.U. z 2005 r. Nr 206, poz. 1715). Kantoronline.pl nie ponosi odpowiedzialności za decyzje inwestycyjne podjęte na podstawie lektury artykułu.

[Głosów: 5   Average: 4.6/5]
O autorze /

Marta Kozioł, content creator kantoronline.pl. Od koncepcji tekstu, poprzez wywiady z analitykami walutowymi, aż po publikację. Za artykułami kantoronline.pl stoi więcej niż jedna osoba, ale to dzięki niej cały czas coś się tworzy. Posiada akademickie podstawy z zakresu dziennikarstwa i łączy je z czujnym spojrzeniem na to, co ważne dla użytkowników kantoru internetowego.

Dodaj komentarz