Powrót

Oczekiwanie na decyzję EBC sprzyja złotemu

Na rynkach światowych w ubiegłym tygodniu panował względny spokój. Kurs eurodolara poruszał się w wąskim przedziale 1,3600-1,3660. Działo się natomiast na naszym lokalnym rynku. Złoty wyraźnie umocnił się względem głównych walut, kontynuując dobrą passę. Kurs EUR/PLN zniżkując przekroczył poziom 4,14, co stanowi najniższą cenę za euro w tym roku. Nie inaczej wyglądała sytuacja na pozostałych głównych parach złotowych, gdzie nasza waluta równie wyraźnie pokazała swoja siłę: USD/PLN zbliżył się do poziomu 3,03 a CHF/PLN spadł poniżej 3,39.

Nie jest to bynajmniej zasługa poznanych danych makroekonomicznych z naszej gospodarki, choć i one w znacznej mierze ugruntowały pozytywny sentyment wokół naszej waluty. Poznany na sam koniec tygodnia odczyt polskiego PKB za I kwartał wyniósł ostatecznie 3,4 proc. r/r. (w porównaniu ze wzrostem o 2,7 proc. r/r. w IV kwartale, 2013 r.), co oznacza najszybsze tempo wzrostu od dwóch lat. Również pozytywnie zaskoczył duży, ponad 10 proc. przyrost inwestycji w naszym kraju. Są to niewątpliwie kolejne sygnały wyjścia z recesji i wchodzenia naszej gospodarki na ścieżkę ożywienia. Bezrobocie natomiast kształtuje się na poziomie zgodnym z konsensusem -13, 0 proc.

Ta obserwowana już od przynajmniej dwóch tygodni wyraźna aprecjacja złotego związana jest z oczekiwaniami przez rynki finansowe działań EBC wspierającymi gospodarkę euro landu, których to ogłoszenie spodziewane jest już w najbliższy czwartek - 5 czerwca. O ile, co do tego, że Europejski Bank Centralny dokona dalszego poluzowania polityki monetarnej przekonani są wszyscy, to już instrumenty, jakimi się w tym posłuży jest elementem szerokiej spekulacji. Panuje przekonanie, że obcięte zostaną stopy: refinansowa o 15 punktów bazowych do 0,10 proc., oraz depozytowa o 10 punktów do poziomu -0,10 proc. Ten ruch jest już w znacznej mierze zdyskontowany przez rynki. Pytanie, czy EBC posunie się jeszcze dalej? I tu właśnie otwiera się pole do spekulacji, bowiem EBC ma sporo narzędzi do dyspozycji a każdy większy ruch w tym kierunku działa na osłabienie wspólnej waluty, wzmacniając zaś między innymi złotego.

Mówi się np. o kolejnej, trzeciej rundzie długoterminowego finansowania w ramach LTRO. Mało natomiast prawdopodobnym jest, że zostanie uruchomiony klasyczny program ilościowego luzowania polityki pieniężnej na wzór amerykańskiego QE.

Decyzja EBC będzie prawdopodobnie najważniejszym wydarzeniem w tym miesiącu na rynkach finansowych.

Poza czwartkowym posiedzeniem Europejski ego Banku Centralnego, kalendarium na obecny tydzień obfituje również w inne ważne wydarzenia. We wtorek kończy się dwudniowe posiedzenie Rady Polityki Pieniężnej. Tu jednak żadnych niespodzianek nie będzie. Ważny będzie komunikat i komentarze po posiedzeniu RPP. W piątek natomiast zostaną opublikowane dane z amerykańskiego rynku pracy za maj.

Z pewnością, więc temperatura na rynkach w tym tygodniu będzie bardzo wysoka. Możemy też spodziewać się dużej zmienności na parach złotowych, przynajmniej do czwartkowego popołudnia, gdy będzie już wszystko wiadomo, jeśli chodzi o decyzję EBC (na godz. 14: 30 zaplanowana jest konferencja prasowa po posiedzeniu, na której ogłoszone zostaną ewentualne dodatkowe, poza cięciem stóp, działania).

Dealer walutowy KantorOnline.pl,
Damian Papała

[Głosów: 0   Average: 0/5]
O autorze /

Dział Wymiany Walut i Operacji Finansowych Kantoronline.pl jest zespołem ekspertów, którzy zdobywali swoje doświadczenie nie tylko na polskich, ale i na światowych rynkach.

Dodaj komentarz