Powrót

Osobiste finanse – czego powinniśmy się wystrzegać w dobie koronawirusa?

Wskazujemy, że kryzys obecny może być największym gospodarczym załamaniem od czasów II wojny światowej. Na rynkach sytuacja jest podobna do tej z roku 2008, gdy mieliśmy do czynienia z ogromnym kryzysem gospodarczym. W dobie zmienności w świecie finansów, wielu z nas się zastanawia, jak zadbać najlepiej o domowy budżet w tej trudnej sytuacji. Sprawdźmy, czego powinniśmy się wystrzegać.

Przede wszystkim spokój

Okres paniki powinien już być za nami. Powinniśmy działać ze spokojem, podejmując przemyślane oraz trafne decyzje. Kryzys, chociaż niejednokrotnie dotkliwy, zdarza się raz na jakiś czas i zupełnie jest to normalne. Musimy jednak pamiętać, że nie będzie to trwało wiecznie. Załamanie związane z pandemią koronowirusa także przeminie. Będzie w dalszym ciągu inwestować, pracować oraz oszczędzać. Na pewno nie popłaca poleganie na emocjach. Postawmy na rozwagę.

Nie poddajmy się dezinformacji

Nie musimy śledzić każdej informacji dotyczącej koronawirusa, jaka się pojawia w mediach. Nie każda jest prawdziwa. Wybierzmy jedno źródło sprawdzone informacji. Pozwoli to na ustalenie faktów.

Nieco zwolnij

Kryzys dostarcza najczęściej wielu atrakcyjnych inwestycyjnych okazji. Musimy pamiętać, że przed nami jednak recesja gospodarcza. Może ona potrwać nawet kilka miesięcy. Niektóre firmy nawet zbankrutuje, a wiele osób pozostanie bez pracy.

Opracujmy plan działania

Zanim się zdecydujemy na jakikolwiek krok, to kilka razy go przemyślmy. Zastanówmy się jakie może to mieć dla nas konsekwencje. Określmy także, co jest naszym celem oraz jakie napotkamy po drodze przeszkody do jego osiągnięcia. Trzymajmy się konsekwentnie swojego planu. Jednak pamiętajmy, że inwestycja nie zawsze się łączy z zyskiem. Zastanówmy się, czy jesteśmy gotowi na jakieś straty. Na taki scenariusz także powinniśmy być przygotowani.

Poker inwestycyjny? To nie jest dla ciebie

Nie angażujmy w inwestycje wszystkich swoich oszczędności. Raczej podzielmy swoje środki. Musimy wiedzieć, że strata najczęściej jest kwestią przypadku. Musimy pamiętać, aby nie inwestować wszystkiego w jedną branżę czy też w jedną walutę.

Zachowajmy płynność finansową

Tylko posiadając środki niezbędne, będziemy mogli z dużym spokojem skorzystać z okazji inwestycyjnych często pojawiających się. Inwestycje to nie tylko sam zysk. Czasem możemy stracić ich znaczną część. W takiej sytuacji finansowa poduszka bardzo się przyda.

Nie zadłużamy się

Dotyczy to zarówno konsumentów indywidualnych, jak i także przedsiębiorców. Jeśli już posiadamy kredyt, to nie zaciągajmy kolejnych. Nowe zobowiązania nie przyniosą na pewno żadnego zysku. Wręcz przeciwnie jest to niestety widmo bardzo szybkiego bankructwa. Najgorsze, co możemy zrobić to zaciąganie kredytów tylko i wyłącznie po to, aby już spłacić te istniejące. Nie tylko w ten sposób się zapętlimy, ale tak naprawdę ciężko nam będzie wyjść z tych wszystkich długów.

Na pewno powyższe rady powinny być niezwykle pomocne. Więcej informacji znajdziesz na MarketInvest.pl

[Głosów: 3   Average: 4.7/5]

Dodaj komentarz