Powrót
najtansze wakacje

Polacy za granicą - gdzie jest dla nas najtaniej?

Zbliżający się wielkimi krokami sezon wakacyjnych wyjazdów jak co roku zmusza do zastanowienia się, gdzie warto spędzić urlop. Jako że budżety większości polskich rodzin są zwykle mocno ograniczone, skoncentrujemy się wyłącznie na tych destynacjach, które nie zrujnują domowych finansów. Wbrew pozorom możliwości jest naprawdę wiele, a silna złotówka tylko potęguje potencjalne oszczędności.

Jak obecnie kształtuje się kurs złotówki?

Wakacje w Polsce są relatywnie kosztownym rozwiązaniem, dlatego też nikogo nie powinien dziwić fakt, iż spędzanie urlopu poza granicami kraju staje się coraz popularniejsze. Doskonała pogoda, wyborna kuchnia i ogromny wybór atrakcji dla całej rodziny w porównywalnych lub nawet dużo niższych cenach niż w Polsce to wbrew pozorom całkiem realny scenariusz. Do jego realizacji skłania ponadto silna złotówka, dzięki czemu zagraniczne wakacje mogą być w 2018 roku rekordowo tanie!

W ubiegłym roku polski złoty zyskał niespełna 19% względem dolara amerykańskiego, dzięki czemu uznany został za jedną z najsilniejszych walut świata. O ile na początku lutego 2017 roku za jednego dolara płaciliśmy nieco ponad 4 zł, o tyle dokładnie rok później zaledwie 3,33 zł! Dalszemu umacnianiu się polskiej waluty sprzyjają dobre dane płynące z polskiej gospodarki, rekordowo niskie bezrobocie oraz niespodziewanie dobra kondycja budżetu państwa.

Gdzie jechać na wakacje, żeby nie przepłacić?

Dysponując niewielkim budżetem warto na kierunek wakacyjnego wyjazdu obierać kraje, które są tańsze od Polski lub zbliżone cenowo. Poniżej prezentujemy 10 destynacji, które spełniają te wymagania, a ponadto dzięki silnej złotówce stają się w tym roku jeszcze bardziej atrakcyjne. Przedstawione powyżej kursy lokalnych walut bazują na średnich kursach NBP z początku lutego 2017 i 2018 roku.

#1 Rumunia

Lej rumuński (0,96 zł vs. 0,89 zł)

W Rumunii znaleźć można wszystko, czego podczas urlopu potrzeba. Doskonałe warunki zapewniają: dostęp do Morza Czarnego, dzika natura, malownicze górskie szlaki i rozliczne zabytki, przenoszące wręcz w baśniowy świat – jak chociażby średniowieczny zamek Castelul Corvinilor. Choć niedoceniana przez rodaków Rumunia jest naprawdę warta odwiedzenia. Nie tylko ze względu na atrakcyjne ceny.

#2 Serbia

Dinar serbski (0,04 zł vs. 0,04 zł)

Wprawdzie kurs serbskiego dinara pozostaje na niezmienionym poziomie względem 2017 roku, to jednak mimo wszystko Serbia kwalifikuje się do grona krajów, które pozostają w zasięgu budżetu przeciętnego Polaka. Cena obiadu w niedrogiej restauracji to zwykle kilkanaście złotych. Generalnie wszystko jest tu tańsze o 20-30% niż w Polsce! Brak dostępu do morza dla wielu może być dyskwalifikujący, jednak nie należy z góry skreślać Serbii. Średniowieczne twierdze, skąpane w zieleni klasztory, wspaniałe parki narodowe oraz doskonałe warunki do uprawiania raftingu to tylko kilka argumentów przemawiających za wyborem tej lokalizacji na urlop.

#3 Bułgaria

Lew (2,21 zł vs. 2,12 zł)

Bułgaria to doskonała baza wypadowa zarówno w okresie letnim jak i zimowym. Oferuje doskonałe warunki do uprawiania narciarstwa, malowniczo położone górskie jeziora, tajemnicze jaskinie, wszechobecne pomniki historii oraz mierzącą aż 400 km linię brzegową, której ponad 30% stanowią piaszczyste plaże. Czy można chcieć czegoś więcej? Od lat Bułgaria, z cenami zbliżonymi do polskich, należy do najtańszych wakacyjnych kierunków.

#4 Albania

Lek albański (3,17 zł vs. 3,11 zł)

Tańszy niż w ubiegłym roku lek albański to tylko jeden z powodów, dla których warto odwiedzić Albanię. Za jej wyborem przemawiają ponadto doskonałe warunki pogodowe, cuda natury, bogata historia, liczne zabytki oraz ponad 360 km wybrzeża morskiego (Morze Adriatyckie na zachodzie i Morze Jońskie na południu). Doskonała alternatywa dla Włoch czy Grecji!

#5 Słowenia

Euro (4,32 zł vs. 4,15 zł)

Słowenia to kolejna, stosunkowo atrakcyjna cenowo lokalizacja, która oferuje nie mniej niż znacznie drożsi sąsiedzi (Austria, Włochy czy Chorwacja) – wspaniałe krajobrazy, skrywające wiele tajemnic jaskinie, malowniczo położone jeziora oraz dostęp do Morza Adriatyckiego. Warto wykorzystać niższy kurs euro i odwiedzić Słowenię nim na fali rosnącej popularności ceny znacznie wzrosną.

#6 Turcja

Lira turecka (1,06 zł vs. 0,89 zł)

Tania lira turecka to powód, by w swych planach urlopowych uwzględnić również Turcję. O jej atutach i atrakcjach nie trzeba chyba pisać, gdyż ten kraj od lat zalicza się do popularniejszych kierunków wakacyjnych wyjazdów rodaków. Kusi przede wszystkim swą fascynującą historią, doskonale rozwiniętą ofertą turystyczną oraz wspaniałymi warunkami pogodowymi.

#7 Maroko

Dirham marokański (0,40 zł vs. 0,36 zł)

Maroko to najbardziej egzotyczna z proponowanych w naszym zestawieniu lokalizacji. Miejsce, gdzie mieszają się kultury arabska, europejska i berberyjska. Zachwycające wspaniałą architekturą, historią i doskonałymi warunkami do relaksu – zarówno w górskiej jak i nadmorskiej scenerii. A wszystko to dostępne w naprawdę rozsądnej cenie.

#8 Gruzja

Lari (1,49 zł vs. 1,33 zł)

Gruzja kusi polskich turystów nie tylko niskimi cenami, ale również gościnnością swoich mieszkańców. To doskonałe miejsce zarówno dla miłośników gór, jak i tych preferujących wylegiwanie się na plażach. Odnajdą się ty też pasjonaci historii i sztuki oraz poszukiwacze najróżniejszych rozrywek, oferowanych chociażby przez liczne kasyna. A do tego wspaniała lokalna kuchnia. Czego można chcieć więcej?

#9 Węgry

Forint (1,39 zł vs. 1,34 zł)

Budapeszt to jedna z najpiękniejszych stolic w Europie, ale oczywiście to nie wszystko co mają do zaoferowania Węgry. Turystów przyciągają ponadto wspaniałe krajobrazy, liczne zabytki oraz wyborna kuchnia. Wspomnieć należy również o ponadprzeciętnej gościnności Węgrów.  Wszak Polak, Węgier, dwa bratanki…

#10 Ukraina

Hrywna (0,15 zł vs. 0,12 zł)

Ukraina to prawdopodobnie najtańszy wakacyjny kierunek w naszym zestawieniu, a dzięki silnej złotówce jeszcze bardziej przystępny w tym roku. Dlaczego warto odwiedzić naszych sąsiadów? Ze względu na historię, mocno przeplatającą się z historią Polski, wspaniałe zabytki, rozliczne muzea oraz tętniące życiem, pełne artystów miasta i pyszną kuchnię!

Jakich krajów unikać powinien Polak z niewielkim budżetem?

Przeciwległy kraniec rankingu najtańszych wakacyjnych destynacji zajmują kraje takie jak: Kanada, Japonia, Australia, USA, Szwajcaria, Wielka Brytania, Irlandia czy Norwegia. Wybierając jeden z tych krajów jako cel swojej wakacyjnej podróży warto przygotować się na ponadprzeciętne wydatki i zwiększyć nieco limit na karcie kredytowej. Wierzcie, że może się przydać - pokusy czekają na każdym kroku!

[Głosów: 36   Average: 2.6/5]

8 komentarzy

 • Adam

  4 maja 2018

  Na własną rękę organizując wyjazdy można się pokusić o dalsze regiony jak np. Tajlandia, Kambodża, Wietnam - bilet na samolot jest drogi, ale potem już jest tanio - hotele, jedzenie. Tylko jest to trochę stresujące i nie dla każdego. Z kolei w biurach podróży też można znaleźć czasem niewiele droższy od standardowych kierunków wyjazd lekko egzotyczny.

  • kantoronline

   5 września 2018

   Adamie, ciekawy pomysł! Weźmiemy go pod uwagę podczas pisania kolejnych artykułów. 🙂

 • Bożenka

  14 lipca 2018

  Nam udalo się w tym roku więcej zaoszczędzić to możemy sobie pozwolić na wakację w Portugalii, bardzo się cieszę, bo to w sumie jedno z większych marzeń <3 a cenowo nawet nie ma tragedii, tak robiłam analizę głównie na postawie tych danych [...]

 • Marek

  14 kwietnia 2020

  Ja celowałem w Gruzję, ze względu na ich kuchnię, uroki no i wlasnie dość tanio na miejscu 🙂 niestety pandemia chyba pokrzyżuje plany, no ale co się odwlecze to nie uciecze ..oby 🙂

  • kantor

   21 maja 2020

   Widzę, że mamy ten sam problem. Chaczapuri marzy mi się od dłuższego czasu

 • Antonina

  24 czerwca 2020

  Moja koleżanka wyjechała do Anglii i mówi, ze z pracą nie jest wcale tak prosto, szczególnie w Londynie.

 • Oliwia

  19 października 2020

  Ciekawy wpis
  Dzięki, będę odwiedzać:)

 • Rzeszów strona internetowa

  6 listopada 2021

  Ładne zdjęcia i fajnie opisane! pozdrawiamy!

Dodaj komentarz