Powrót
wydać na wakacje

Ile Polacy potrafią wydać na wakacje?! Będziesz zaskoczony

Wolimy wydawać pieniądze na podróżowanie, niż na drogie ubrania, nowe samochody albo remont mieszkania. Taka opinia w Polsce jest coraz bardziej popularna. Ale czy naprawdę podróżujemy coraz częściej i coraz dalej? Zajrzeliśmy do statystyk GUS-u i Eurostatu. Wiemy, ile Polacy potrafią wydać na wakacje, gdzie najczęściej wyjeżdżają i czy program 500+ przyczynił się do zwiększenia wakacyjnych wydatków.

Kolejne lody, płatne leżaki, dwudaniowy obiad na mieście dla całej rodziny. Kiedy nasze zarobki nie należą do najwyższych, na wakacjach łatwo wydać oszczędności z całego roku. Niektórzy nie wyobrażają sobie przeznaczać na ten cel mniej niż 20-30 tys. złotych rocznie, innym w zupełności wystarczy 5 tys. A czy kiedykolwiek zastanawialiście się, ile pieniędzy wydaje na wakacje typowy Polak? Sprawdźmy.

Uwaga! Podróż wakacyjna na kredyt jest prawdopodobnie najgorszym pomysłem na świecie. Dlaczego? Z powodu odsetek za swoją podróż zapłacisz o wiele więcej, niż ktoś, kto podróżuje za gotówkę. Gdy nie masz pieniędzy na podróże, rozsądniej jest zacząć odkładać co miesiąc określoną kwotę na wakacje w przyszłym roku. Można także pomyśleć o wyjeździe na ekonomiczną wycieczkę, a więc poszukanie ciekawego miejsca blisko zamieszkania np. na camping. Pamiętajmy, że udany wakacyjny wyjazd wcale nie musi oznaczać pobytu w kurorcie. 

Wakacyjne wydatki a program 500+

Jak pewnie nie jeden raz się o tym przekonaliście, w okresie wakacyjnym Polaków można spotkać dosłownie wszędzie: od najmodniejszych kurortów w Europie, po najbardziej odległe zakątki Azji. I jeśli od jakiegoś czasu podejrzewaliście, że Program 500+ przyczyni się do zwiększenia wydatków Polaków na podróże, poniższy wykres pokaże Wam, że mieliście rację. Wprawdzie wynika z niego, że liczba turystów korzystająca z noclegów stopniowo zwiększa się już od dekady (ma to związek z ogólnym wzrostem zamożności).  Ale od momentu wprowadzenia Programu 500+, liczba turystów korzystających z noclegów w stosunku do 5 poprzednich lat - podwoiła się. Spójrzcie: podczas, gdy pomiędzy rokiem 2011 a 2012 liczba turystów korzystających z noclegów wzrosła o 0,5 proc., to pomiędzy 2015 r. a 2016 r. (odkąd zaczęły się wypłaty z Programu 500+) wzrost ten wynosił aż 2,4 proc. Tak więc, zwiększenie naszych wydatków na podróże jest nie tylko efektem zmiany priorytetów, ale także prospołecznej polityki państwa.

wydać na wakacje

Wakacje 2019 w Polsce

To, gdzie wyjeżdżamy (czy podróżujemy po Polsce, czy po świecie) ma duży wpływ na to, ile wydajemy średnio na wakacyjną podróż lub podróże. Zgodnie z danymi Eurostatu, Polacy na jedną krótkookresową (2-4 dni) wycieczkę po Polsce wydają średnio 119 EUR[1], czyli ok. 514 zł[2].  Największy udział w wakacyjnych kosztach maja noclegi, dojazd oraz wyżywienie. Oczywiście, synonimem spędzania wakacji w Polsce jest plażowanie nad Bałtykiem lub zwiedzanie pomorskich parków krajobrazowych. Dość popularne są także wczasy w polskich górach – zwłaszcza Tatrach lub Beskidach. 

Przeczytaj także: Ile kosztują wakacje nad polskim morzem? 

Polacy za granicą statystyki

Nasi rodacy którzy wybierają się na wakacje za granicę, przeznaczą na cały krótkookresowy wyjazd ok. 509[3] EUR, czyli ok. 2196 zł (2-4 dni).  Warto wziąć tu także pod uwagę, że gdy wyjeżdżamy za granicę, znacznie częściej, niż w przypadku krajowych wycieczek korzystamy z oferty biura podróży. Gdzie Polacy najczęściej podróżują za granicą? Najchętniej w okresie wakacyjnym odwiedzamy Włochy, ciągnie nas do Rzymu, Wenecji, Florencji, Mediolanu i Neapolu. Na drugim miejscu wśród wakacyjnych wyjazdów znajduje się Chorwacja. Można się więc spodziewać, że tego roku w okresie wakacyjnym naszych rodaków łatwo będzie spotkać w takich miejscach jak Dubrownik, Jeziora Plitwickie, Wyspa Hvar, Pula, Split, Paklenica i Makarska. Trzecie miejsce na podium zajęła Grecja. Decydując się na greckie wakacje, najczęściej Polacy wybierają słynny Zakhyntos oraz Kretę.

wydać na wakacje

Ile wydajemy na wakacje?

Według danych Eurostatu wydajemy mniej na podróże, niż nasi europejscy sąsiedzi. Przeciętny Europejczyk wyjeżdżając na wakacje wydaje ok. 320 euro. Chyba, że jest się mieszkańcem Luksemburga – Luksemburczycy na wakacje średnio przeznaczają na 768 euro i podobnie jak Austriacy czy Maltańczycy zawyżają w tym względzie europejską średnią. Można by się spodziewać, że nasz naród będzie plasował się, gdzieś pośrodku tej statystyki. Jednak nie. Średnio Polacy na wakacje przeznaczają tylko 199 euro. To znacznie mniej niż Niemcy (470 euro), Anglicy (384 euro) czy Słowacy (236 euro). Ale więcej niż Czesi (133 euro), Portugalczycy (145 euro) i Węgrzy (151 euro).

wydać na wakacje

Podsumowanie – Ile Polacy potrafią wydać na wakacje?

Po przeanalizowaniu danych z GUS-u oraz Eurostatu okazuje się, że na tle Europy Polacy na wakacje wcale nie wydają fortuny. Wręcz przeciwnie – nasze podróżnicze wydatki są skromne. Prawdą jest jednak to, że coraz więcej z nas wyjeżdża na wakacje zagraniczne lub w kraju przynajmniej raz w roku. Dlatego do tematu wakacyjnych wydatków z pewnością wrócimy za jakiś czas – być może wtedy trendy o zwiększeniu wydatków na wakacje będą jeszcze lepiej odzwierciedlone w statystykach.

Jeśli wybierasz się na zagraniczne wakacje w tym roku, daj znać w komentarzu, czy potwierdzasz statystyki GUS i wybierzesz wyjazd do Włoch, Chorwacji albo Grecji. 😉

Chcesz dowiedzieć się, kiedy i jak najtaniej kupić euro na zagraniczne wakacje? Zapoznaj się z naszym artykułem: Kiedy kupić euro na letni wyjazd? w którym nasi eksperci radzą, jak przechytrzyć rynek walutowy i kupić euro najtaniej jak się da.

[Głosów: 7   Average: 3.4/5]
O autorze /

Marta Kozioł, content creator kantoronline.pl. Od koncepcji tekstu, poprzez wywiady z analitykami walutowymi, aż po publikację. Za artykułami kantoronline.pl stoi więcej niż jedna osoba, ale to dzięki niej cały czas coś się tworzy. Posiada akademickie podstawy z zakresu dziennikarstwa i łączy je z czujnym spojrzeniem na to, co ważne dla użytkowników kantoru internetowego.

3 komentarze

  • agata

    18 czerwca 2019

    Idziemy w dobrym kierunku 🙂

  • lendon

    13 sierpnia 2019

    W ludziach rośnie ciekawość świata, dlatego coraz chętniej wyjeżdżamy za granicę. Niektórzy oszczędzają na to przez cały rok, inni biorą pożyczki, choć, jak widać, Polacy nie szastają pieniędzmi podczas swoich wyjazdów.

Dodaj komentarz