Powrót

Poradnik dla wyjeżdżających na studia za granicę

I w tym względzie czasy się zmieniły. Studiowanie za granicą to już nie luksus zastrzeżony dla warstwy uprzywilejowanych. Nauka w otoczeniu obcej kultury to dziś powszechne zjawisko. Okazuje się nawet, że wymagane.

Nadchodzi praca 2.0 . Jej symptomem jest to, że pracownicy muszą nieustannie dostosowywać się do zmieniających się warunków pracy, napędzanych przez błyskawiczny postęp technologiczny. I właśnie dlatego nauka elastyczności oraz udoskonalenie języka obcego są głównymi powodami dla których studenci coraz częściej decydują się na studia za granicą. Nierzadko w tym celu biorą kredyty studenckie, które spłacają po ukończeniu nauki. Wiedzą, że obecny rynek pracy czeka na takich jak oni, a w przyszłości trendy te nasilą się. Oczywiście jest jeszcze jedno: marzenie o międzynarodowej karierze. Dla wszystkich odważnych, otwartych i gotowych na „zagraniczne wyzwania” studentów przygotowaliśmy ciekawe zestawienie. Dowiecie się, gdzie warto wyjechać na zagraniczne studia oraz co zrobić, by wyjazd nie spowodował spustoszenia w Waszych portfelach. Przeczytajcie także poradnik dla wyjeżdżających do pracy sezonowej za granicę.

Studia za umorzony kredyt w Wielkiej Brytanii

Z raportu Komisji Europejskiej wynika, że najbardziej obleganym krajem przez studentów jest Wielka Brytania . Równocześnie brytyjskie uniwersytety słyną z tego, że czesne jest w nich najwyższe w Europie. Dlaczego więc kraj ten jest tak bardzo popularny wśród studentów? Okazuje się, że studenci z krajów należących do UE mogą tu otrzymać kredyt studencki, który mogą zacząć spłacać po studiach, i to dopiero wtedy, gdy ich zarobki przekroczą kwotę 1750 funtów miesięcznie w Wielkiej Brytanii lub około 3000 złotych miesięcznie w Polsce . To nie koniec brytyjskich udogodnień. Jeśli student po rozpoczęciu pracy nigdy nie zacznie zarabiać takich kwot, po 30 latach kredyt przedawnia się! Na tutejszych uczelniach można także zdobyć pokaźne stypendia tzw.: scholarships, nie tylko za dobre wyniki w nauce, ale także za dobrze zdaną maturę. Biorąc pod uwagę, że studia zajmują tu tylko 15 h tygodniowo, studentom stosunkowo łatwo jest zdobyć part-time job, czyli pracę dorywczą (płatną ok. 5 – 7 funtów za godzinę).

W którym kraju nie trzeba płacić czesnego?

Ponieważ większość słynnych europejskich uniwersytetów znajduje się w metropoliach, w których koszty życia są kolosalne, warto zastanowić się nad wyjazdem do kraju w którym można studiować bez opłat za czesne. Jeśli chodzi o kraje w obrębie Europy w których można studiować za darmo to m.in. jest to Finlandia, Norwegia, Szwecja oraz Szkocja.

Stypendia przekraczające 5 tys. euro miesięcznie

Gigantycznych stypendiów wynoszących ponad 5 tys. euro studenci mogą spodziewać się we Francji, we Włoszech, w Hiszpanii, Niemczech, Szwajcarii i Austrii. Tak wysokie stypendia są jednak wypłacane tylko w przypadku nadzwyczajnych osiągnięć naukowych lub sportowych. Dla osób, które nie spodziewają się uzyskania wybitnych wyników w nauce, lepszym wyborem będą kraje nordyckie (Dania, Norwegia, Szwecja, Islandia, Finlandia), ponieważ w nich wszyscy studenci, nie tylko Ci bezkonkurencyjni w nauce, mogą liczyć na wsparcie w postaci dotacji na utrzymanie i kredyty.

Program europejski

Warto skorzystać także z programów stypendialnych dostępnych w Polsce np. Erasmus+ . Pod względem liczby osób wyjeżdżających w ramach programu Erasmus+, Polska znajduje się na 5. miejscu w Europie (za Hiszpanią, Francją, Niemcami i Włochami). Co najważniejsze, program Erasmus+ skierowany jest nie tylko do osób z najlepszymi wynikami w nauce, a otrzymywane stypendium pozwala na pokrycie ok. 90% kosztów związanych z wyjazdem. Program zapewnia mobilność edukacyjną w obrębie 28 państw członkowskich UE, Islandii, Lichtenschteinu, Norwegii, Turcji oraz w Byłej Jugosławiańskiej Republice Macedonii.

Planuj, organizuj – oszczędzaj!

Jak nie zbankrutować w wielkim mieście? W tej kwestii najważniejsze jest planowanie. Dobrze zorganizowany wyjazd pozwala na uniknięcie niespodziewanych wydatków. Jednym słowem: nie warto przepłacać w imię spontaniczności. Dotyczy to zarówno kupowania biletów lotniczych, jak i dokładnego zastanowienia się nad lokalizacją mieszkania lub akademika. Jeśli wybierzemy lokalizację w centrum miasta, możemy się spodziewać, że ceny wynajmu będą wysokie. Jeśli nastawimy się na lokalizację poza centrum, koszty mieszkania będą niższe, ale więcej czasu zajmie nam dotarcie na zajęcia i wzrosną koszty komunikacji miejskiej. W tym wypadku należy wcześniej skalkulować, która opcja jest w danym mieście bardziej opłacalna. Warto także wziąć pod uwagę, że w niektórych krajach, np. w Holandii, dość popularnym sposobem na oszczędzanie jest dotarcie do pracy, na zajęcia, do sklepu, praktycznie wszędzie: rowerem (i to niezależnie od pory roku ). Sporym kosztem zagranicznego życia są także wydatki związane z jedzeniem. Często się zdarza, choć nie jest to regułą, że zamiast jadać na mieście, warto kupować produkty w supermarketach i gotować samemu. Wtedy jednak trzeba robić zakupy z listą produktów i planować obiady przynajmniej na kilka dni, żeby żaden z produktów nie zdążył się zmarnować.

Wymieniaj walutę online

Długotrwały wyjazd za granicę wiąże się także z częstym przewalutowaniem środków na koncie. Jak zrobić to najtaniej, czyli płacić niższy spread i nie ponosić opłat transakcyjnych? Warto w tym celu założyć konto walutowe w banku, a walutę wymieniać w kantorze internetowym. By szybko dowiedzieć się, do czego służy i który bank ma najlepszą ofertę konta walutowego polecamy przeczytanie artykułu Gdzie najlepiej założyć konto walutowe. Z kolei w serwisie kantoronline.pl kursy walut są niższe nawet o 10% niż w banku i kantorze stacjonarnym, a dodatkowo uruchomiona została promocja, dzięki której każdy nowy użytkownik serwisu może wymieniać walutę z rabatem 30% przez 3 miesiące. Więcej o promocji dowiesz się na stronie: oszczędzaj.kantoronline.pl

Czy macie jakieś inne wskazówki oszczędzania pieniędzy w trakcie studiów? A może pytania dotyczące tego, w jaki sposób można sfinansować swoje studia? Podzielcie się z nami komentarzami! 

[Głosów: 2   Average: 4.5/5]
O autorze /

Marta Kozioł, content creator kantoronline.pl. Od koncepcji tekstu, poprzez wywiady z analitykami walutowymi, aż po publikację. Za artykułami kantoronline.pl stoi więcej niż jedna osoba, ale to dzięki niej cały czas coś się tworzy. Posiada akademickie podstawy z zakresu dziennikarstwa i łączy je z czujnym spojrzeniem na to, co ważne dla użytkowników kantoru internetowego.

3 komentarze

Dodaj komentarz