Powrót

Dlaczego świat liczy się z opinią agencji ratingowych?

Na świecie istnieje około 150 agencji ratingowych, ale jeśli rząd lub przedsiębiorstwo chce wyglądać w oczach inwestorów wiarygodnie, potrzebuje oceny jednej z trzech: agencji Moody, Fitch lub Standard & Poor's. Dowiedz się, czym są agencje ratingowe, w jaki sposób kontrolują rynek i dlaczego świat liczy się z opinią Wielkiej Trójki.

Historia agencji ratingowych zaczyna się w XX wieku. Decyzje trzech najpotężniejszych agencji mają wpływ na wycenę obligacji państw, oprocentowanie kredytów oraz rynek walutowy. Ale nie zawsze tak było. „John Moody na początku XX roku opublikował książkę analizującą jakość inwestycji w akcje i obligacje poszczególnych instytucji[1]. Wśród inwestorów książka rozeszła się w mgnieniu oka. Takie były początki systemu ratingowego” – mówi Damian Papała, analityk walutowy z serwisu kantoronline.pl.

Oceniają wypłacalność

Sens agencji ratingowych[2] tkwi w ocenianiu instytucji, bądź krajów pod względem wypłacalności na potrzeby emisji papierów dłużnych. Czy ten kraj, bądź bank będzie bankrutem? W istocie agencje ratingowe mierzą siłę ekonomiczną danego przedsiębiorstwa, rządu. Ale ich rola jest odmienna od roli zwykłego biura informacji kredytowej. Oceny trzech największych agencji ratingowych są jak wyroki. Niska ocena, oznacza większe ryzyko i większe oprocentowanie kredytu. Wysoka ocena to niska ryzyko i duża atrakcyjność inwestycyjna.

Sposób oceniania

Nie można mieć lepszej oceny niż AAA oraz gorszej niż D, która oznacza bankructwo. Poza oceną D, dotkliwym przejściem jest zmiana z BBB, na BB. O ile ta pierwsza ocena oznacza jeszcze rating inwestycyjny, o tyle BB, jest już ratingiem spekulacyjnym, a więc z wysokim ryzykiem braku spłaty zobowiązań. Wszystko, co zaczyna się od BB, jest uważane za „rating śmieciowy”.

Ich wiarygodność jest podważana

Niektórzy mówią, że następuje zmierzch agencji ratingowych, ponieważ dzierżą za dużo władzy. W kuluarach podważana jest jakość ich ocen. Ale po kilku kompromitacjach, agencje Moodys, Fitch oraz Standard & Poor's nadal kontrolują rynek finansowy.

Największa kompromitacja Wielkiej Trójki

Jedną z największych porażek Wielkiej Trójki była sprawa związana z upadkiem Lehman Brothers, który ogłosił bankructwo 15 września 2008 roku, czego skutkiem był kryzys finansowy rozprzestrzeniający się na cały świat. Powodem skandalu był fakt, że na miesiąc przed bankructwem Lehman Brothers, największe agencje ratingowe oceniły jego wypłacalność na poziomie A.

Jaki rating ma Polska?

W marcu 2019 roku Agencja Standard & Poor's potwierdziła długoterminowy i krótkoterminowy rating Polski na poziomie A-/A-2 co oznacza, że nasz kraj znajduje się na poziomie inwestycyjnym, a jego zobowiązania są regulowane w terminie. Taka ocena sytuuje Polskę w gronie państw stabilnych finansowo. Niewiele państw i firm na świecie posiada ocenę AAA, a są wśród nich USA, Niemcy, Microsoft oraz Johnson&Johnson.

Podsumowując

Choć nazwy trzech największych agencji ratingowych – Moodys, Standard & Poor's oraz Fitch – brzmią jakby należały do firm odzieżowych, w rzeczywistości są to najbardziej wpływowi gracze w świecie finansów. Faktem jest, że trzy największe agencje posiadają 95% udziału rynku a ich władza, pomimo wielu katastrofalnych w skutkach porażek, pozostała nienaruszona.

Może Ci się spodobać także nasz cykl o walutach:

[1] Por. https://www.moodys.com/Pages/atc001.aspx, dostęp: 6.06.2017 r.
[2] Z j.ang. rating oznacza „ocena, notowania”.

[Głosów: 4   Average: 5/5]
O autorze /

Marta Kozioł, content creator kantoronline.pl. Od koncepcji tekstu, poprzez wywiady z analitykami walutowymi, aż po publikację. Za artykułami kantoronline.pl stoi więcej niż jedna osoba, ale to dzięki niej cały czas coś się tworzy. Posiada akademickie podstawy z zakresu dziennikarstwa i łączy je z czujnym spojrzeniem na to, co ważne dla użytkowników kantoru internetowego.

Dodaj komentarz