
Poznaj przydomki par walutowych!
Ninja rośnie, a kabel przekroczył poziom oporu. Czy potrafisz rozszyfrować o które pary walutowe chodzi? Jeśli nie, rozjaśni Ci je nasz nowy wpis. Poznaj przydomki par walutowych, których używają analitycy walutowi i traderzy z całego świata.
Analitycy walutowi wypracowali żargon, którym posługują się na co dzień. Trudno zrozumieć komentarz walutowy, gdy natrafiamy na sformułowania typu: ninja rośnie, a kabel przekroczył poziom oporu. Brzmi jak szyfr, a tak naprawdę wystarczy poznać znaczenie poszczególnych pseudonimów, żeby łato skojarzyć je z konkretną parą walutową. Oto artykuł, który wyjaśni Ci jeden z elementów żargonu analityków walutowych. Poznaj przydomki par walutowych!
Kabel
Na początek: kabel. Znasz historię transatlantyckiego kabla telegraficznego? W połowie XIX wieku leżący na dnie Oceanu Atlantyckiego kabel umożliwiał łączność pomiędzy Stanami Zjednoczonymi a Wielką Brytanią. Między innymi, to dzięki niemu można było szybko (jak na tamte czasy) zsynchronizować wycenę dolara amerykańskiego i funta brytyjskiego. Dziś określenie kabel jest zdecydowanie najpopularniejszym pseudonimem pary walutowej i dotyczy USD/GBP.
Chunnel
Zanim zbudowano Chunnel, każdy kto chciał się dostać z Wielkiej Brytanii do Francji musiał 1,5 godziny spędzić na promie, choć oba kraje dzieli tylko 30 mil morskich. Chunnel to potoczne określenie Eurotunelu, czyli tunelu kolejowego pod Kanałem La Manche. Dzięki niemu podróż z ojczyzny funta brytyjskiego do Francji trwa tylko 35 minut. Dzisiaj chunnel określa nie tylko tunel kolejowy, ale jest także powszechnie stosowanym pseudonimem pary walutowej: EUR/GBP.
Aussie/ Ozzy
Wiedziałeś, że Australia nazywana jest Krainą Oz? I nie chodzi tutaj o podobieństwo symboliczne, ale dźwiękowe. Znana jest powszechnie skłonność Australijczyków do skracania nazw. „Aussie” znaczy tyle co Australijczyk, ale w Australii wymawiane jest fonetycznie jako ozzy. I stąd właśnie wziął swoje źródło pseudonim ozzy, który oznacza popularną parę dolarów: australijskiego oraz amerykańskiego: AUD/USD.
Loonie
Słowo loonie pochodzi od słowa „loon” i oznacza gatunek ptaka – nura. To jeden z najpiękniejszych ptaków wodnych, którego groźne zawodzenie na długo zapada w pamięć. Ale rzecz w tym, że nur jest ptakiem występującym jedynie na terenie Kanady, a dodatkowo jego wizerunek jest wybijany na jednodolarówce kanadyjskiej. Dlatego dziś określenie loonie jest pseudonimem pary dolarów, kanadyjskiego i amerykańskiego, a więc CAD/USD.
Kiwi
Nie chodzi tutaj o owoc, ale o słynnego ptaka nielota, który zamieszkuje wyłącznie Nową Zelandię i jest jednym z jej najbardziej uroczych symboli. Nazwa tego ptaka, którego pióra do złudzenia przypominają włosy jest także przydomkiem pary walutowej dolarów: nowozelandzkiego oraz amerykańskiego, czyli: NZD/USD.
Barnie
Kojarzysz Barniego Rubble? Tak, to jeden z bohaterów popularnego, anonimowanego serialu „Flinstonowie”, mąż Betty, czyli sąsiad Freda oraz Wilmy. Barnie ze względu na swoje nazwisko stał się przydomkiem pary walutowej: USD/RUB. To akurat niecodzienne zjawisko, gdy na rynek walutowy wpływ ma popkultura...
Betty
Nie tylko Barnie z Flinstonów, ale i Betty zainspirowała analityków walutowych. Przy czym z uwagi na nazwisko oraz charakterystyczną niebieską sukienkę Betty jest dziś przydomkiem pary walutowej euro oraz rubla rosyjskiego, czyli EUR/RUB.
Guppy
Guppy jest terminem odnoszącym się do pary: funt brytyjski i jen japoński, czyi GBP/JPY. Jakie jest jego źródło? Guppy to po prostu połączenie pierwszych liter symboli GBP oraz JPY, które razem tworzą dźwięczną nazwę: Guppy.
Euppy
Sytuacja jest podobna jak w poprzednim przypadku. Bierzemy pierwsze litery skrótu jednej waluty oraz drugiej i powstaje nazwa: Euppy. Tak właśnie powstał pseudonim dla waluty EUR i JPY, czyli euro i jena japońskiego.
Ninja
Dlaczego para walutowa jest nazywana ninją? Ninja, czyli japoński wojownik specjalizujący się w szpiegowaniu, zamachach i sztukach walki. Łatwo skojarzyć, dlaczego analitycy walutowi w ten sposób nazwali parę walutową złożoną z jena japońskiego i dolara amerykańskiego, czyli JPY/USD. Chodzi o to, że wartość jena japońskiego jest znacznie mniejsza niż wartość pozostałych głównych walut, a mimo to znaczenie tej waluty na rynku wlautowym jest bardzo duże.
Poznaj przydomki par walutowych - podsumowanie
Teraz już znasz najpopularniejsze przydomki par walutowych. Początkowo mogły wydawać się zagmatwane, ale teraz na pewno będzie Ci się łatwiej nimi posługiwać. Odwiedź nasze pozostałe artykuły z kategorii Pojęcia, aby zrozumieć pozostałe terminy związane z rynkiem walutowym.
Kliknij w artykuł, żeby dowiedzieć się także:
- Czy warto inwestować w euro?
- Jak ustalane są kursy walut?
- Czym jest bank centralny i jakie ma funkcje?
- Waluty warte tyle, co nic? Poznaj najbardziej bezwartościowe waluty na świecie
weronika
Bardzo ciekawy wpis 😀
Marta Kozioł
Fajnie, że zaciekawił Cię nasz artykuł. 🙂