Powrót
poznaj przydomki par walutowych

Poznaj przydomki par walutowych!

Ninja rośnie, a kabel przekroczył poziom oporu. Czy potrafisz rozszyfrować o które pary walutowe chodzi? Jeśli nie, rozjaśni Ci je nasz nowy wpis. Poznaj przydomki par walutowych, których używają analitycy walutowi i traderzy z całego świata.  

Analitycy walutowi wypracowali żargon, którym posługują się na co dzień. Trudno zrozumieć komentarz walutowy, gdy natrafiamy na sformułowania typu: ninja rośnie, a kabel przekroczył poziom oporu. Brzmi jak szyfr, a tak naprawdę wystarczy poznać znaczenie poszczególnych pseudonimów, żeby łato skojarzyć je z konkretną parą walutową. Oto artykuł, który wyjaśni Ci jeden z elementów żargonu analityków walutowych. Poznaj przydomki par walutowych!

Kabel

Na początek: kabel. Znasz historię transatlantyckiego kabla telegraficznego? W połowie XIX wieku leżący na dnie Oceanu Atlantyckiego kabel umożliwiał łączność pomiędzy Stanami Zjednoczonymi a Wielką Brytanią. Między innymi, to dzięki niemu można było szybko (jak na tamte czasy) zsynchronizować wycenę dolara amerykańskiego i funta brytyjskiego. Dziś określenie kabel jest zdecydowanie najpopularniejszym pseudonimem pary walutowej i dotyczy USD/GBP.

Poznaj przydomki par walutowych

Chunnel

Zanim zbudowano Chunnel, każdy kto chciał się dostać z Wielkiej Brytanii do Francji musiał 1,5 godziny spędzić na promie, choć oba kraje dzieli tylko 30 mil morskich. Chunnel to potoczne określenie Eurotunelu, czyli  tunelu kolejowego pod Kanałem La Manche. Dzięki niemu podróż z ojczyzny funta brytyjskiego do Francji trwa tylko 35 minut. Dzisiaj chunnel określa nie tylko tunel kolejowy, ale jest także powszechnie stosowanym pseudonimem pary walutowej: EUR/GBP.

Aussie/ Ozzy

Wiedziałeś, że Australia nazywana jest Krainą Oz? I nie chodzi tutaj o podobieństwo symboliczne, ale dźwiękowe. Znana jest powszechnie skłonność Australijczyków do skracania nazw. „Aussie” znaczy tyle co Australijczyk, ale w Australii wymawiane jest fonetycznie jako ozzy. I stąd właśnie wziął swoje źródło pseudonim ozzy, który oznacza popularną parę dolarów: australijskiego oraz amerykańskiego: AUD/USD.

Poznaj przydomki par walutowych

Loonie

Słowo loonie pochodzi od słowa „loon” i oznacza gatunek ptaka – nura. To jeden z najpiękniejszych ptaków wodnych, którego groźne zawodzenie na długo zapada w pamięć. Ale rzecz w tym, że nur jest ptakiem występującym jedynie na terenie Kanady, a dodatkowo jego wizerunek jest wybijany na jednodolarówce kanadyjskiej. Dlatego dziś określenie loonie jest pseudonimem pary dolarów, kanadyjskiego i amerykańskiego, a więc CAD/USD.

Kiwi

Nie chodzi tutaj o owoc, ale o słynnego ptaka nielota, który zamieszkuje wyłącznie Nową Zelandię i jest jednym z jej najbardziej uroczych symboli. Nazwa tego ptaka, którego pióra do złudzenia przypominają włosy jest także przydomkiem pary walutowej dolarów: nowozelandzkiego oraz amerykańskiego, czyli: NZD/USD.

Poznaj przydomki par walutowych

Barnie

Kojarzysz Barniego Rubble? Tak, to jeden z bohaterów popularnego, anonimowanego serialu „Flinstonowie”, mąż Betty, czyli sąsiad Freda oraz Wilmy. Barnie ze względu na swoje nazwisko stał się przydomkiem pary walutowej: USD/RUB. To akurat niecodzienne zjawisko, gdy na rynek walutowy wpływ ma popkultura...

Betty

Nie tylko Barnie z Flinstonów, ale i Betty zainspirowała analityków walutowych. Przy czym z uwagi na nazwisko oraz charakterystyczną niebieską sukienkę Betty jest dziś przydomkiem pary walutowej euro oraz rubla rosyjskiego, czyli EUR/RUB.

Guppy

Guppy jest terminem odnoszącym się do pary: funt brytyjski i jen japoński, czyi GBP/JPY. Jakie jest jego źródło? Guppy to po prostu połączenie pierwszych liter symboli GBP oraz JPY, które razem tworzą dźwięczną nazwę: Guppy.

Poznaj przydomki par walutowych

Euppy

Sytuacja jest podobna jak w poprzednim przypadku. Bierzemy pierwsze litery skrótu jednej waluty oraz drugiej i powstaje nazwa: Euppy. Tak właśnie powstał pseudonim dla waluty EUR i JPY, czyli euro i jena japońskiego.

Poznaj przydomki par walutowych

Ninja

Dlaczego para walutowa jest nazywana ninją? Ninja, czyli japoński wojownik specjalizujący się w szpiegowaniu, zamachach i sztukach walki. Łatwo skojarzyć, dlaczego analitycy walutowi w ten sposób nazwali parę walutową złożoną z jena japońskiego i dolara amerykańskiego, czyli JPY/USD. Chodzi o to, że wartość jena japońskiego jest znacznie mniejsza niż wartość pozostałych głównych walut, a mimo to znaczenie tej waluty na rynku wlautowym jest bardzo duże.

Poznaj przydomki par walutowych - podsumowanie

Teraz już znasz najpopularniejsze przydomki par walutowych. Początkowo mogły wydawać się zagmatwane, ale teraz na pewno będzie Ci się łatwiej nimi posługiwać. Odwiedź nasze pozostałe artykuły z kategorii Pojęcia, aby zrozumieć pozostałe terminy związane z rynkiem walutowym.

Kliknij w artykuł, żeby dowiedzieć się także:

[Głosów: 8   Average: 4.9/5]
O autorze /

Marta Kozioł, content creator kantoronline.pl. Od koncepcji tekstu, poprzez wywiady z analitykami walutowymi, aż po publikację. Za artykułami kantoronline.pl stoi więcej niż jedna osoba, ale to dzięki niej cały czas coś się tworzy. Posiada akademickie podstawy z zakresu dziennikarstwa i łączy je z czujnym spojrzeniem na to, co ważne dla użytkowników kantoru internetowego.

2 komentarze

  • weronika

    29 stycznia 2019

    Bardzo ciekawy wpis 😀

Dodaj komentarz