Powrót
praca w czechach

Praca w Czechach. Czy opłaca się zarabiać w koronach czeskich?

Spójrzmy prawdzie w oczy: jest wiele krajów w Europie w których zarabia się więcej, niż w Czechach. Tymczasem pracę w czeskich fabrykach Polacy podejmują naprawdę chętnie. To ciekawe, zwłaszcza, że najniższe bezrobocie w Europie jest nad Łabą. Zapraszamy na wpis: Praca w Czechach. Czy opłaca się zarabiać w koronach czeskich?

Lubimy Czechów. Szczególnie za luzacki światopogląd, humor, filmy - lista z pewnością byłaby długa. Wprawdzie miłość ta jest nieodwzajemniona, ale to akurat nie przeszkadza nam dobrobytu szukać właśnie za czeską granicą. Dlaczego Polaków interesuje praca w Czechach?

praca w czechach

Dlaczego Polacy chcą pracować w Czechach?

Po pierwsze to kraj, który jest nam bliski. Łatwo do niego dotrzeć, łatwo się w nim porozumieć. W dodatku, z  raportu ONZ wynika, że Czechy są 20. najszczęśliwszym krajem świata, podczas gdy Polska dopiero 40. (w 2018 r. byliśmy na 42. miejscu, a w 2017 r. na 48.). W Czechach nie ma także zagrożenia terrorystycznego, które staje się coraz większym problemem polskich emigrantów w Niemczech albo w Wielkiej Brytanii. Podczas ubiegania się o pracę w Czechach wystarczą minimalne formalności, łatwo znaleźć pracę fizyczną w której nie trzeba posługiwać się językiem czeskim, a za dojazd do zakładu zapłaci pracodawca. To tylko kilka pierwszych z brzegu argumentów, które sprawiają, że praca w Czechach dla Polaka może być naprawdę atrakcyjna.

Ilu Polaków pracuje w Czechach?

Szacuje się, że w Czechach pracuje łącznie około 8 tys. polskich emigrantów zarobkowych, i że najłatwiej spotkać ich w Ostrawie. Ale nie dajmy się zwieść tym statystykom. Bardzo popularne wśród Polaków mieszkających niedaleko granicy są codzienne dojazdy do pracy w Czechach (np. z Kłodzka, ze Strzelec Opolskich). Czechy to także kraj, który koncentruje dosyć dużą Polonię, zwłaszcza na Zaolziu - ok. 40 tys. osób.

"Rozważając wyjazd do pracy w Czechach, kandydatów oprócz lepszych zarobków, zachęca także niewielką odległość od domu. Ponadto wszystkie formalności są zorganizowane przez agencję pracy; kandydat przechodzi proces rekrutacyjny w Polsce i wyjeżdża na konkretną ofertę pracy, gdzie jest zapewnione bezpłatne zakwaterowanie, co znacząco obniża koszty życia. Dodatkowo pracodawcy zapewniają bony żywnościowe, dzięki czemu osoby z Polski nie odczuwają wyższych cen w sklepach." - komentuje Paulina Masłowska, Kierownik Zespołu ds. Rekrutacji Zagranicznych w Work Service.

praca w czechach

Czeska gospodarka w skrócie

Czechy są cztery razy mniejsze od Polski i mają tylko 10 milionów mieszkańców. Korzenie czeskiej gospodarki tkwią w produkcji, a Morawy były pod tym względem potęgą już w XIX wieku. Dzisiaj szacuje się, że blisko 40% siły roboczej pozostaje w sektorze produkcyjnym. Na przykład produkuje się tu samochody Skoda, Toyota, Peugeot, Citroen oraz Hyundai. Dla czeskiej gospodarki  liczy się przede wszystkim przemysł motoryzacyjny, maszynowy i wydobywczy (zwłaszcza węgla kamiennego i brunatnego). Nieco mniej ważnymi gałęziami gospodarki są usługi, rolnictwo oraz towary eksportowe. Z czego słyną Czechy na świecie? Oto marki, które zna chyba każdy w Europie: Skoda, Budweiser Budvar, Pilsner Urquell, Bata. 

Katarzyna Wachowska, Kierownik Zespołu ds. Rekrutacji Zagranicznych w Work Service podkreśla, że: "Czeska gospodarka opiera się głównie na branży motoryzacyjnej. Większość naszych klientów zajmuje się produkcją podzespołów do aut, foteli samochodowych, amortyzatorów, klimatyzacji samochodowych, układów rur wydechowych. Kandydatom oferujemy też stanowiska pracy w branży spożywczej np. przy produkcji lodów, mrożonek, a także produkcji tworzyw sztucznych, płytek ceramicznych".

Korona czeska – nominały i kurs

Walutą używaną przez Czechów jest korona czeska, której międzynarodowym kodem jest CZK. Do 2003 roku 1 korona dzieliła się na 100 halerzy, ale dziś halerze są już wycofane z obiegu, z uwagi na zbyt wysokie koszty produkcji. Wiedząc o tym, można być zaskoczonym, spacerując po praskim deptaku i widząc na przydrożnym straganie pamiątkę w cenie 299,99 CZK. Bo tak naprawdę to tylko chwyt marketingowy (!), i możemy być pewni, że cena pamiątki zostanie zaokrąglona do 300 CZK. Czesi, podobnie jak Polacy są bardzo przywiązani do swojej narodowej waluty, pomimo zobowiązania do przyjęcia waluty euro. Negatywne nastawienie widać w sondażach, gdzie tylko 16% Czechów opowiada się za przystąpieniem do Strefy Euro. W chwili pisania tego artykułu średni kurs CZK/PLN wynosi 0,1668.

praca w czechach

Ceny w Czechach

Pensje w Czechach są wyższe niż w Polsce, ale utrzymanie także. Jeśli będziemy zdecydowani zamieszkać w Czechach to na przykład w Ostrawie za wynajem kawalerki o niskim standardzie w centrum Ostrawy trzeba zapłacić ok. 10000 CZK na miesiąc (ok. 1704 PLN). Jeśli zdecydujemy się mieszkać w gorszych warunkach i dalej od centrum, to nieco się gimnastykując można znaleźć ofertę wynajmu za ok. 6000 CZK, czyli za ok. 1000 PLN. O ile ceny wynajmu nie odbiegają diametralnie od polskich cen, o tyle problem rozpoczyna się przy zakupach spożywczych. Wiadomo powszechnie, że Czesi, którzy mieszkają przy granicy przyjeżdżają na zakupy do Polski. A tańsza jest u nas i żywność, i ubrania, i paliwo. Stąd warto zapamiętać, że najtańszymi supermarketami w Czechach są: Lidl, Penny Market, Samik i Kaufland. Zdecydowanie więcej za zakupy spożywcze zapłacimy w Albercie, Billi oraz Tesco. Poniżej przedstawiamy średnie ceny popularnych produktów spożywczych. Statystycznie ceny żywności w Czechach są o 25% wyższe niż w Polsce.

praca w czechach

 

Praca w Czechach

Najwięcej pracy w Czechach jest dla osób, które chcą pracować przy produkcji np. jako monter, spawacz, lakiernik, tokarz, szlifierz, elektryk, operator maszyn lub technik, albo być górnikiem w kopalni. Stosunkowo nietrudno jest znaleźć pracę niewymagającą kwalifikacji, doświadczenia ani wykształcenia np. jako pakowacz albo pomocnik. Największe prawdopodobieństwo znalezienia pracy mamy w takich miastach jak: Ostrawa, Brno, Liberec, Pilzno, Bohumin, Trutno oraz Karvina Broumov i Mlada Boleslav. W Czechach pracę mogą znaleźć także polscy programiści, ale pod warunkiem, że zamieszkają w Pradze.

"W  Czechach występuje najniższe bezrobocie w Europie i jedno z najniższych na świecie. Stopa bezrobocia według Eurostatu wynosi tam 2,2%, a według czeskich statystyk 2,6%. W związku z tak niskim bezrobociem możemy przebierać w ofertach pracy. Od sierpnia 2016 lat zrekrutowaliśmy do struktur czeskich Work Service Czech S.R.O. 5349 Polaków.  Dla wielu z nich Czechy stały się drugą ojczyzną" - dodaje Katarzyna Wachowska, Kierownik Zespołu ds. Rekrutacji Zagranicznych w Work Service.

praca w czechach

Ile zarabia się w Czechach?

Średnia płaca brutto w 2018 r. w Czechach wynosiła 30 265 CZK (co daje ok. 5 157 zł[1]) . Minimalne wynagrodzenie to 12 200 CZK (ok. 2 078 zł[2]). No dobrze, a ile zarabia się konkretnie na wskazanych wyżej stanowiskach? Wykonując prostą pracę montażową w zakładzie produkcyjnym można zarobić 20 600 CZK na rękę, czyli ok. 3584 zł. Jeśli mamy kwalifikacje do operowania wózkiem widłowym, to możemy liczyć na pensję w wysokości 23 000 CZK netto, czyli ok. 3920 zł (np. w Mlady Boleslav, gdzie znajdują się zakłady Skody).

Wymiana koron czeskich

W Polsce korony czeskie nie są popularną walutą, za wyjątkiem terenów przy czeskiej granicy. To, czy czeska pensja okaże się dla nas atrakcyjna, zależy w dużej mierze od kursu wymiany. Zdecydowanie najtaniej jest sprzedawać korony i kupować złote w kantorach internetowych, takich jak kantoronline.pl, gdzie opłaty są nawet o 8% niższe niż w bankach albo kantorach stacjonarnych. Szczególnie nie warto wymieniać koron czeskich w kantorach zlokalizowanych blisko atrakcji turystycznych i dworców, gdzie spready mogą być sztucznie zawyżone. Wymieniając korony drogą internetową – mamy znacznie większą gwarancję korzystnego kursu. Sprawdź aktualny kurs CZK/PLN tutaj.

Podsumowując

Tak samo, jak zmienia się rynek pracy w Polsce, tak samo zmieniają się kierunki emigracji Polaków. Polacy wracają z Wielkiej Brytanii[3], częściej przeprowadzają się do Niemiec, Holandii, wzrasta także liczba polskich emigrantów zarabiających w Czechach. Nie da się ukryć, że zazwyczaj powodem emigracji są wyższe zarobki, niż w Polsce. Jednak w przypadku Czech, gdzie pensje są wprawdzie wyższe, ale nie kosmicznie wyższe, częstym powodem wyjazdu staje się po prostu czeski styl życia.

Pracujesz w Czechach? Podziel się swoim doświadczeniem w komentarzu i pomóż tym, którzy są zainteresowani zarabianiem w kraju dobrego wojaka Szwejka! 🙂

BONUS:

Porównanie cen w czeskich miastach: https://www.menicka.cz/

Transport pracowników z Polski do Czech: http://www.eures-tbeskydy.eu/

 

[1] Przeliczenie za pomocą kursu sprzedaży korony czeskiej w kantoronline.pl z dnia 6.06.2019 r. po kursie 0,1704.

[2] Por. https://wynagrodzenia.pl/wiadomosc/wzrost-placy-minimalnej-w-czechach-od-2019-r, dostęp: 12.06.2019 r.

[3] Zob. https://www.pulshr.pl/po-godzinach/polacy-wracaja-z-wielkiej-brytanii-przeprowadzek-6-razy-wiecej-niz-wyprowadzek,62437.html, dostęp: 11.06.2019 r.

[Głosów: 22   Average: 3.5/5]
O autorze /

Marta Kozioł, content creator kantoronline.pl. Od koncepcji tekstu, poprzez wywiady z analitykami walutowymi, aż po publikację. Za artykułami kantoronline.pl stoi więcej niż jedna osoba, ale to dzięki niej cały czas coś się tworzy. Posiada akademickie podstawy z zakresu dziennikarstwa i łączy je z czujnym spojrzeniem na to, co ważne dla użytkowników kantoru internetowego.

4 komentarze

 • maria

  13 lipca 2019

  Czyli warto mieszkać w Polsce, a pracować w Czechach 🙂

 • Franek

  21 września 2020

  Urodziłem się do polskiej rodziny w Czechach, w zeszłym roku przeniosłem się do Poznania i zarabiam dużo więcej niż koledzy w Czechach na tym samym stanowisku. Życie w Czechach się nie opłaca. Wynajem dwupokojowego mieszkania w Pradze - 3 tys. zł + opłaty za wodę, gaz, ogrzewanie, internet itp. Przeciętna płaca netto w Pradze 4400zl. Nawet miejscowi się wyprowadzają, bez własnych kątów nie da się żyć.

 • kamil

  3 października 2020

  sZczerze mowiac zarobki identyczne jak w polsce a ceny wyzsze o wiele nie oplaca sie tam jechać bieda

Dodaj komentarz