Powrót
Praca za granicą

Praca za granicą. Konta walutowe i zagraniczne

Na polskim rynku pracy odnotowujemy znaczny spadek bezrobocia, a także poprawę warunków zatrudnienia. Niemniej, wciąż daleko nam do krajów Zachodu, a to oznacza, że wielu Polaków decyduje się na wyjazd w celach zarobkowych. Wybierają różne destynacje. Do najpopularniejszych należą Niemcy, Holandia, Wielka Brytania, ale właściwie w każdym kraju znajdziemy rodaków podejmujących zatrudnienie. Gdzie wpływają ich wypłaty? Na jakie konta decydują się najczęściej? Sprawdźmy!

Każdy podróżujący poza granice polskich w celach zarobkowych powinien posiadać konto walutowe albo zagraniczne, na które mógłby przekazywać swoje dochody. Czasy, kiedy wypłaty otrzymywało się do ręki, odeszły do lamusa. Pracodawcy wymagają numerów konta, gdzie w jawny sposób będą mogli przekazywać pensje. Co więcej, niejednokrotnie zagraniczne konta bankowe są czynnikiem warunkującym możliwość podjęcia zatrudnienia, wynajęcia mieszkania czy podpisania umowy na Internet.

Z kolei założenie konta walutowego jest prostsze, ponieważ może nastąpić jeszcze w kraju, bez znajomości języka obcego i towarzyszyć nam przez wiele lat. To wszechstronna opcja, szczególnie dla osób, które nie do końca znają swoje miejsce docelowe i rozważają pracę w różnych zakątkach świata. Co warto wiedzieć o obu kontach? Jakie są ich wady i zalety?

Praca za granicą

Konto walutowe – na co zwrócić uwagę?

Konto walutowe jest nietypowym rodzajem rachunku bankowego rozliczeniowego lub rozliczeniowo-oszczędnościowego. Pozwala bowiem na gromadzenie na nim środków nie w złotówkach, lecz w obcej walucie. Dzięki temu możliwe będzie wpłacanie i wypłacanie waluty w dowolnym miejscu na świecie. Jest to ponadto bardzo atrakcyjny sposób na to, aby uniknąć wysokich spreadów walutowych, czyli kosztów dodatkowych wymiany walut, takich jak: marża banku lub kantoru oraz koszt przeprowadzenia transakcji.

Dzisiaj konta walutowe dostępne są właściwie w ofercie każdego banku. Wpływ na to ma rosnąca popularność podróży zagranicznych, a także podejmowanie zatrudnienia za granicą. Dzięki szerokiej ofercie, każdy może znaleźć takie konto walutowe, które będzie odpowiadało jego potrzebom. Jak więc ocenić, czego dokładnie potrzebujemy? Warto zacząć od analizy tego, do czego będzie nam służyło konto walutowe. Szczególnie przydatne bywają nie tylko gdy otrzymujemy stałe wpływy z zagranicy, ale również, gdy spłacamy kredyt hipoteczny w walucie, często podróżujemy, dokonujemy zakupów w zagranicznych sklepach online czy podejmujemy staż albo studia za granicą.

Pakiet usług bankowych w zakresie kont walutowych jest analogiczny do tych, jakie oferowane są przy prowadzeniu kont w złotówkach. Przede wszystkim dzięki nim można dokonywać wpłat i wypłat, robić przelewy krajowe oraz zagraniczne, prowadzić lokaty walutowe czy dysponować kartą płatniczą. W zależności od wybranego banku, w którym pragniemy prowadzić konto walutowe, może to się odbywać na różnych zasadach. Najczęściej jednak konta te są bezpłatne i nieoprocentowane. Mogą się jednak różnić pod kątem kosztów przelewów wysłanych za granicę czy wpływających na konto, opcją posiadania karty debetowej czy koniecznością posiadania konta w złotówkach w tym samym banku.

Wpłacając pieniądze na konto walutowe w celu ich przetrzymania – na przykład, gdy jedziesz do pracy za granicę na kilka miesięcy, aby zarobić – warto wziąć pod uwagę oprocentowanie oraz koszty prowadzenia rachunku. Umożliwi to nawet osiągnięcie minimalnego zysku. W przypadku regularnych wpłat, niezbędne jest także ustalenie czy bank nie pobiera opłaty za przelewy przychodzące. W niektórych bankach sięga ona aż 30zł!

Przed wyjazdem, przeczytaj koniecznie w poradniku: Jakie ubezpieczenie zakupić i poszukaj informacji o formalnościach związanych z zatrudnieniem obowiązującym w państwie, do którego się wybierasz.

Praca za granicą

Co warto wiedzieć o kontach zagranicznych?

Do założenia zagranicznego rachunku bankowego mogą pojawić się pewne wymogi, które musimy spełnić. Do takich należy udokumentowanie podjęcia zatrudnienia albo list pracodawcy, który inicjuje chęć podpisania umowy z pracownikiem, jednak niezbędne jest do tego celu posiadanie przez niego konta bankowego. Innym wymaganym dokumentem może być potwierdzony adres zamieszkania, np. umowa najmu. Niezbędne jest także wylegitymowanie się ważnym w świetle prawa dokumentem – najczęściej dowodem osobistym lub paszportem. Do utworzenia konta bankowego przyda się także aktualny numer telefonu oraz adres zamieszkania i adres elektroniczny, na który wysłane zostaną dokumenty.

Przed założeniem konta zagranicznego, powinniśmy zrobić dokładne rozeznanie. Jeśli nie posługujesz się sprawnie językiem angielskim, niemieckim czy innym, w którym są prowadzone rozmowy w banku, dobrze będzie znaleźć taką placówkę, w której będzie tłumacz. Jeśli nie będzie takiej możliwości, możesz poprosić pracownika banku o możliwość udziału w rozmowie osoby trzeciej, która zna język. Niemniej, z uwagi na ochronę danych osobowych, bank może takiej zgody nie wyrazić.

Ponadto warto pamiętać o kilku kwestiach:

 • W większości kont zagranicznych obowiązują opłaty za przelewy – zarówno krajowe, jak i zagraniczne. Zdarza się, w zależności od oferty banku, że za przelew zagraniczny trzeba będzie zapłacić od kilku do nawet kilkuset złotych prowizji.
 • Wiele banków pobiera opłaty za wypłaty pieniędzy z bankomatów – zarówno swoich, jak i zewnętrznych. Warto zwrócić na to uwagę przy podpisywaniu umowy.
 • Warto dokładnie zapoznać się z ofertą. Mogą pojawić się wysokie koszty przeliczania walut przez zagraniczny bank, opłaty za prowadzenie rachunku, a także marże i prowizje za niektóre usługi.

Chcąc jeszcze przed wyjazdem za granicę wybrać najlepszy rachunek walutowy, dobrze jest przeanalizować tabele opłat i prowizji pod kątem własnych potrzeb. Z kolei będąc za granicą i decydując się na konto zagraniczne, niezbędne jest zapoznanie się z wymaganiami banków, jakie trzeba spełnić, aby taki rachunek otworzyć. Zawsze warto na takie kwestie poświęcić trochę czasu, aby później niepotrzebnie nie płacić za pewne usługi!

[Głosów: 8   Average: 4/5]
O autorze /

Dział Wymiany Walut i Operacji Finansowych Kantoronline.pl jest zespołem ekspertów, którzy zdobywali swoje doświadczenie nie tylko na polskich, ale i na światowych rynkach.

2 komentarze

 • ewa

  12 listopada 2018

  Duże są te opłaty za przelewy?

  • Marta Kozioł

   21 listopada 2018

   Ewo, koszty przelewów tzw. europejskich lub zagranicznych są... naprawdę różne i zależą od oferty banku. Przelew europejski to zazwyczaj koszt 5-10 zł. Natomiast za przelew zagraniczny zwykle pobierana jest kwota liczona jako procent od przesyłanych środków np. 0,35% kwoty. Jeśli chcesz poznać dokładne opłaty za przelewy, zapraszamy do przeczytania naszego artykułu o kontach walutowych: http://bit.ly/2qU0Zps. Pozdrawiamy!

Dodaj komentarz