Powrót

Praca sezonowa za granicą - 5 przykazań wyjeżdżającego

Z aradność, otwartość, przebojowość – to cechy, które możesz nabyć, dzięki pracy sezonowej za granicą. Zdecyduj się na to kapitalne doświadczenie życiowe, a skutecznie podszkolisz swój język obcy, przeżyjesz niezapomnianą przygodę, poznasz nowych ludzi, sprawdzisz swoją wytrzymałość, no i oczywiście – podreperujesz budżet. Kuszące w tej perspektywie jest to, że wiek i kwalifikacje nie grają tu żadnej roli: dosłownie każdy może wyjechać i pracować za granicą. Sprawdź, co zrobić, aby wyjazd do pracy za granicę był dla Ciebie najbardziej satysfakcjonujący. Jeśli interesują Cię studia za granicą przeczytaj poradnik dla wyjeżdżających na studnia za granicę.

Jak wynika z najnowszego raportu WorkService, tylko w 2015 roku emigranci przywieźli do Polski około 3,7 mld zł. Wśród wyjeżdżających nie ma reguły: wyjeżdżają zarówno nieaktywni zawodowo, jak i Ci którzy pracują. Bez względu na to, do której grupy się zaliczasz, jeśli na tzw. saksy wybierasz się po raz pierwszy, dowiedz się o czym warto pamiętać przed wyjazdem.

#Zarabiaj tak, jak lubisz

W trakcie letnich miesięcy Polacy za granicą najczęściej pracują w sadownictwie, rolnictwie, gastronomii, hotelarstwie, na budowie, przy taśmach produkcyjnych, a także w charakterze kierowcy lub opiekunki dzieci i osób starszych. Pamiętaj jednak - jeśli ani jedno z tych zajęć nie wzbudza w Tobie pozytywnych odczuć, nie musisz być na nie skazany. Praca sezonowa to naprawdę ogrom możliwości! Na przykład: wakacje to przede wszystkim czas wzmożonej rekrutacji osób do branży eventowej. Jeśli sprawnie posługujesz się językiem kraju do którego wyjeżdżasz, możesz łatwo znaleźć pracę przy organizacji imprez integracyjnych, festiwalów muzycznych, filmowych, naukowych, akcji promocyjnych, a nawet jako statysta w filmie. Nie przejmuj się jeśli nie masz doświadczenia w tym zakresie – zazwyczaj nie jest ono konieczne!

#Pieniądz i satysfakcja

Satysfakcjonujący wyjazd to z pewnością taki, który da Ci dużo finansowych korzyści. Istnieją trzy kraje, które Polacy najchętniej wybierają na wakacyjny zarobek: Niemcy, Holandia oraz Francja. Warto wybrać jeden z nich, ponieważ oznacza to, że właśnie w nich w najkrótszym czasie zarobisz najwięcej:
- we Francji minimalne miesięczne wynagrodzenie miesięczne wynosi ok. 1 140 euro/m-c, przy założeniu że praca trwa 35 godzin tygodniowo. Po miesiącu pracy możesz przywieźć do Polski aż 5 014 zł.
- w Holandii minimalne wynagrodzenie obowiązuje dopiero po ukończeniu 23 lat i wynosi ok. 1200 euro na m-c, przy założeniu, że praca trwa 40 godzin tygodniowo. Po miesiącu pracy możesz przywieźć do Polski aż 5 278 zł .
- w Niemczech minimalne miesięczne wynagrodzenie wynosi ok. 1400 euro. Po miesiącu pracy możesz przywieźć do Polski aż 5 981,55 zł .
#Sprawdzaj wiarygodność
Decydując się na pracę sezonową, możesz skorzystać z usług agencji zatrudnienia, która wskaże Ci pracodawcę oraz dopełni wszelkich formalności. Warto jednak sprawdzić wcześniej, czy agencja z której korzystasz posiada certyfikat świadczący o jej wiarygodności. Wpisz w tym celu nazwę wybranej przez siebie agencji na tej stronie:
http://stor.praca.gov.pl/portal/#/stronaGlowna.

infografika - praca za grania

#Połącz przyjemne z pożytecznym!

Przed samym powrotem do Polski zaplanuj sobie kilka dni bez pracy i przeznacz je wyłącznie na zwiedzanie miasta w którym pracowałeś! Sięgnij po możliwości jakie ono daje – taka okazja może się już nigdy nie powtórzyć. Jeśli to zrobisz zyskujesz podwójnie, po pierwsze: już nie musisz inwestować pieniędzy w podróż, a po drugie: zobaczysz dany kraj zupełnie innym okiem, niż zwyczajny turysta. Będąc już nieco zaklimatyzowanym w danym miejscu, z pewnością odczujesz, że do cna wykorzystałeś swój wakacyjny, zarobkowy wyjazd.

#Bezpieczeństwo przede wszystkim

Wiele osób zarobione za granicą wynagrodzenie w euro wymienia na złotówki bezpośrednio na lotnisku lub dworcu autobusowym. Jednak taki sposób wymiany niesie za sobą ryzyko, a dokładnie niebezpieczeństwo tego, że czujny złodziej w jednej chwili pozbawi taką osobę całej pensji. I dlatego, nie tylko ze względu na bardziej korzystny kurs wymiany, ale także ze względów bezpieczeństwa warto transakcji walutowej dokonać online, w kantorze internetowym.

PS Dajcie znać czy wybieracie się do pracy sezonowej za granicą? Jeśli tak, to co Was bardziej przekonało do tego rozwiązania: pieniądze czy chęć sprawdzenia siebie?

BONUS
Ten adres może Ci się przydać: www.eures.europa.eu – Europejski Portal Mobilności Zawodowej, publikowane są tu oferty pracy publicznych służb zatrudnienia z krajów Unii Europejskiej, Islandii, Norwegii, Liechtensteinu i Szwajcarii.

[Głosów: 5   Average: 3.8/5]
O autorze /

Marta Kozioł, content creator kantoronline.pl. Od koncepcji tekstu, poprzez wywiady z analitykami walutowymi, aż po publikację. Za artykułami kantoronline.pl stoi więcej niż jedna osoba, ale to dzięki niej cały czas coś się tworzy. Posiada akademickie podstawy z zakresu dziennikarstwa i łączy je z czujnym spojrzeniem na to, co ważne dla użytkowników kantoru internetowego.

20 komentarzy

 • Ewa

  9 sierpnia 2016

  Można wyjechać bez obaw, jak ma się zagranicą rodzinę, znajomych i nie trzeba od razu ponosić ogromnych kosztów na wynajęcie pokoju (w Szkocji to kwota rzędu 350-400 funtów) i ktoś pomoże gdzieś się zaczepić. Wyjazd w ciemno to najgorszy błąd jaki można popełnić - to nie te czasy. Praca w fabrykach tylko na telefon, praca w hotelu to praca pod straszliwą presją czasu bez gwarancji godzin (masz 15-18 minut na sprzątnięcie jednego pokoju, a dziennie masz takich pokoi ok. 20). Praca przez agencję? To fatalny pomysł. W umowie są zapisy o karze za zerwanie umowy - nawet 3000 PLN. Dlaczego? ... bo muszą Ci potrącać za hotel, a Ty pracując przez agencję - powiedziała mi to sama Pani z agencji, nie masz najmniejszej gwarancji, że praca dla Ciebie będzie!
  Odradzam wyjazd w ciemno. To ogromne ryzyko finansowe. 500-600 na dwie osoby na miesiąc to minimum na bardzo skromne życie. Bez pracy nie ma szans na utrzymanie się z polskich oszczędności. Straciłyśmy tak ponad 5000 tysięcy. Dzisiaj wiem, nie było warto. Te czasy kiedy pewna praca zagranicą była już dawno minęły.

  • kantoronline

   12 stycznia 2018

   Ewo, dziękujemy za podzielenie się swoim doświadczeniem związanym z pracą za granicą 🙂

 • Ekspert Marek

  30 września 2016

  #Pieniądz i satysfakcja -> Dodałbym jeszcze Belgia, aktualnie sporo Polaków tam jeździ.
  #Zarabiaj tak, jak lubisz -> Często wyjeżdżają również do pracy na magazyn, stanowisko Order Pickera
  Zwiedzanie, to różnie z ludźmi bywa, trzeba uważać aby nie wydać za dużo podczas takich wycieczek 🙂 Tak jak piszecie czujność przede wszystkim, zwłaszcza gdy w pracy są inni obcokrajowcy.
  Byłem 2 lata temu w niemczech przez 2 miesiąca jedynie w celach zarobkowych. Polecam wszystkim, którzy chcą szybko i dobrze zarobić.

  • kantoronline

   12 stycznia 2018

   Dokładnie!

 • Ola

  12 grudnia 2016

  praca za granica kusi zarobkami i warunkami. Moja siostra pracuje w interjob i wyjezdza do Niemiec opiekowac sie starszymi osobami. Bardzo sobie chwali te prace i ja tez po szkole wyjade.

 • Daria Roch

  20 grudnia 2016

  Bardzo ciekawy artykuł, który jest przydatny dla każdej osoby poszukującej pracy (nie tylko za granicą). Według mnie przeznaczony jest zarówno dla emigrantów ze wschodu, jak i naszych rodaków wyjeżdżających za granicę.

  • kantoronline

   12 stycznia 2018

   Dziękujemy za miłe słowa, staraliśmy się, żeby było ciekawie 🙂

 • Iza

  3 stycznia 2017

  Ja pojechałam do Niemiec do pracy z TML professional, byłam zadowolona z wynagrodzenia i zakwaterowania. Zajmowałam się ogrodnictwem.

 • bpwhf

  25 kwietnia 2017

  Wszystko fajnie napisane.
  Przed wyjazdem warto przeswietlic agencje, dojść do osób które pracują bądź pracowały przez dane biuro. Bardzo pomocne są takie strony jak gowork czy http://bpwh.pl

 • basia

  23 maja 2017

  Ja znalazłam swoją prace przez Interjob w Niemczech, zajmuje się własnie opieka nad osobami starszymi. Praca nie jest zła, tylko wymaga prawidłowego poświecenia uwagi osobie starszej oraz pilnowania dokładnie wszystkiego 🙂

 • Urszula

  13 czerwca 2017

  Trzeba uwazac zarowno wtedy kiedy szuka sie pracy na wlasna reke jak i wtedy kiedy korzysta sie z agencji pracy bo wiele firm oszukuje. Cale szczescie ja trafilam na interjob z Lubina, dzieki ktorym wyjezdzam do Niemiec jako opiekunka do starszych osob.

 • capital

  5 września 2017

  Mi cały czas chodzi po głowie pomysł żeby wyjechać na taką pracę sezonową i dorobić, chyba w końcu muszę się na to zdecyować 🙂

 • Piotr

  23 października 2017

  Dzięki za ciekawy i wartościowy artykuł!

 • Szukampracy.pl

  30 listopada 2017

  Dzięki za artykuł! U nas najwięcej chyba ofert pracy za granicą w magazynach 🙂

 • Magda Fask

  28 stycznia 2018

  O proszę, czyli i tu panują jakieś przykazania 😉

 • Marcin

  22 kwietnia 2018

  Bardzo ciekawy post. Temat emigracji wciąż aktualny, tym bardziej, że na eurpejskich rynku pracy dużo zmian i chyba mamy do czynienia ze „zmianą turnusu” gdy osoby przebywajace ponad 10 lat wracają do Polski a ich miejsce zajmuja kolejni Polacy.

  Wlasnie z mysla o takich osobach powstal pierwszy poradnik „Emigracja dla Kazdego”.

  • kantoronline

   5 września 2018

   Marcinie, dziękujemy za miłe słowa i polecenie ciekawego poradnika. 🙂

 • anna

  24 lipca 2018

  Niestety w Polsce jest wiele osób, które żerują może nie do końca na ludzkiej naiwności ale pewnej niewiedzy i niefrasobliwości. Polacy generalnie nie czytają umów, które podpisują wierząc, że to dana osoba mówi jest póżniej zapisane na papierze. Polecam jeszcze jeden poradnik znaleziony w necie: [...] ale chyba przydatny dla osób planują wakacyjny wyjazd do pracy.
  Pierwsze co zapamiętałam to to, że nie firma pośrednicząca w poszukiwaniu pracy nie powinna ode mnie żądać prowizji za znalezienie pracy, czy kazać z góry opłacić koszty transportu, zakwaterowania czy wyżywienia na miejscu.

  • kantoronline

   5 września 2018

   Anno, faktycznie niestety oszustwa nie należą tutaj do rzadkości. Dziękujemy za podzielenie się opinią i pozdrawiamy! 🙂

 • DamPrace

  27 września 2019

  Większość ofert pracy dostępnych na rynku polskim dla przeciętnego Kowalskiego to prace magazynowe, budowlanka i zawody techniczne. Jeśli ktoś szuka pracy typowo biurowej, to warto zapoznać się z lokalnymi portalami w danym kraju np. jeśli dysponujemy znajomością j. angielskiego i polskiego to warto wygooglować sobie "polish speaking jobs". Na pewno ktoś znajdzie coś dla siebie. Jest pełno ofert pracy biurowej lub przyjęcia na odpłatne praktyki studenckie. 🙂

Dodaj komentarz