Powrót
praca w szwajcarii

Praca w Szwajcarii. Czy warto zarabiać we frankach?

Zastanawiasz się, czy wyjechać do Szwajcarii? Jest wiele powodów dla których Szwajcaria jest atrakcyjna. Na przykład ten, że średnie wynagrodzenie to 4532 franków, więc blisko 17 i pół tysiąca złotych. Witamy w jednym z najbogatszych państw świata.

Szwajcaria swój rynek pracy otworzyła Polakom w 2014 r. Pomimo świetnej perspektywy finansowej, dzisiaj mieszka tu tylko 27 tysięcy naszych rodaków[1]. Zwykle wybierają niemieckojęzyczny Zurych albo francuskojęzyczną Genewę i Vaud. Część z nich to frankowicze, którym pomóc mogła jedynie szwajcarska pensja. Jak im się żyje w 5. najszczęśliwszym kraju na świecie[2]? Zapraszamy na wpis: Praca w Szwajcarii. Czy warto zarabiać we frankach?

Praca w Szwajcarii. Czy warto zarabiać we frankach?

Szwajcarska gospodarka w skrócie

Zadajmy sobie pytanie: dlaczego Szwajcaria jest tak bogata? Nie posiada dostępu do morza ani istotnych surowców naturalnych. Jest pięć razy mniejsza od Polski i ma tylko 8 mln obywateli, z czego 25% to obcokrajowcy. W czym więc tkwi sekret szwajcarskiego bogactwa? Oto kilka przyczyn:

 1. neutralny system polityczny – już w 1815 roku Szwajcarzy zdecydowali, że pieniądze i energię lepiej przeznaczać na rozwój, a nie konflikty zbrojne;
 2. gigantyczny napływ kapitału z zagranicy - słynna tajemnica bankowa, której korzenie tkwią w czasach średniowiecznych doprowadziła Szwajcarię na szczyt, sprawiając, że ten niewielki kraj jest finansowym centrum Europy i świata;
 3. pracowitość Szwajcarów - od wielu lat pracują dłużej niż pozostali Europejczycy.

Finanse i banki, ubezpieczenia, farmaceutyka, IT i nowe technologie są dziś najważniejszymi i najprężniej rozwijającymi się ogniwami szwajcarskiej gospodarki. Warto przy tym zaznaczyć, że Szwajcaria jest nie tylko bogata, ale i bardzo bezpieczna: posiada jeden z najniższych wskaźników przestępczości w krajach uprzemysłowionych!

Praca w Szwajcarii. Czy warto zarabiać we frankach?

Ile zarabia się w Szwajcarii?

Przyjrzyjmy się teraz szwajcarskim zarobkom, które należą do najwyższych w Europie. Zgodnie z danymi na 2018 rok na stanowiskach niższego szczebla można zarobić miesięcznie:

 • sprzątaczka - 3422 CHF (ok. 13 000 zł)
 • taksówkarz – 3200 CHF (ok. 12 100 zł)
 • opiekun zwierząt – 3500 CHF (ok. 13 000 zł)
 • fryzjer – 3800 CHF (ok. 14 400 zł)
 • kelner lub szef kuchni – 4120 CHF (ok. 16 000 zł).

Jeszcze lepszego wynagrodzenia (nawet dwu- i trzykrotnie wyższego) możemy się spodziewać w zawodach, które wymagają większych kwalifikacji i kompetencji. Minimalne miesięczne wynagrodzenie osoby na stanowisku wynosi:

 • kierownik budowy - 6288 CHF (ok. 23 000 zł)
 • lekarz - 13 106 CHF (ok. 49 000 zł)
 • analityk finansowy  - 8240 CHF (ok. 31 000 zł).

Prawo pracy w Szwajcarii

Czy różni się prawo pracy w Szwajcarii od prawa pracy w Polsce? Po pierwsze zakłada dłuższy tydzień pracy: maksymalnie do 45 godzin tygodniowo dla pracowników biurowych i przemysłowych oraz 50 godzin tygodniowo dla pozostałych pracowników. Wiele jednak zależy od kantonu w którym zarabiamy oraz pracodawcy. Przykładowo, w Zurychu średni czas pracy wynosi 42 godz. na tydzień. Przy czym pracuje się od 8:00 do 12:00, po czym następuje obowiązkowa przerwa na lunch, która trwa do 14:00. W tym czasie można załatwić także swoje sprawy na mieście, ponieważ sklepy i urzędy mogą być później zamknięte. Po przerwie na lunch wracamy do pracy od 14:00 do 18:00.

Jeśli szukasz ofert pracy w Szwajcarii, kliknij tutaj i tutaj.

Praca w Szwajcarii. Czy warto zarabiać we frankach?

Pozwolenie na pracę w Szwajcarii

Wprawdzie Szwajcaria nie należy do Unii Europejskiej, ani do Europejskiego Obszaru Gospodarczego, ale za to jest częścią Strefy Schengen oraz Europejskiego Stowarzyszenia Wolnego Handlu. Dzięki temu emigracja do Szwajcarii nie wiąże się z rozbudowaną biurokracją. Chcąc legalnie zarabiać w Szwajcarii wystarczy:

 1. zatrudnić się na umowę o pracę u szwajcarskiego pracodawcy;
 2. pobrać i wypełnić wniosek ze strony Urzędu Imigracyjnego – znajdziesz go tutaj;
 3. umowę o pracę oraz wniosek zgłosić w Urzędzie Imigracyjnym, czyli Migrationsamt.

Teraz wystarczy czekać na otrzymanie pozwolenia na pobyt oraz pracę. Koniec formalności!

Uwaga! Ważne jest, aby swój wyjazd zarobkowy do Szwajcarii odpowiednio zaplanować. Najlepiej jest przyjechać tu, kiedy mamy już zapewnioną pracę. Koszty życia w Szwajcarii są gigantyczne, dlatego nie mając pracy można w szybkim czasie pozbawić się wszystkich oszczędności.

Praca w Szwajcarii. Czy opłaca się zarabiać we frankach?

Pieniądze - frank szwajcarski

Frank szwajcarski jest Polakom dobrze znany - należy do 4 najpopularniejszych walut w Polsce. W latach 2007-2015 r. ze względu na znacznie niższe stopy procentowe w Szwajcarii niż w Polsce, Polacy  zaciągali kredyty w tej walucie. Frank jest także jedną z walut "bezpiecznych przystani". Jeśli chcesz dowiedzieć się, dlaczego frank szwajcarski jest tak ceniony na rynku walutowym, przeczytaj artykuł: Tajemnicze imperium, czyli 3 powody siły franka.  Frankiem możemy płacić zarówno na terenie całej Szwajcarii, jak i Lichtensteinu. Frank, oznaczany symbolem CHF dzieli się na 100 centymów, które w niemieckojęzycznych kantonach nazywane są rappenami. Obecnie banknoty franka szwajcarskiego występują w nominałach: 10, 20, 50, 100, 200 i 1000 franków. W chwili pisania tego artykułu kurs franka szwajcarskiego wynosi 3,8119 zł[3]. Jeśli chcesz pracować w Szwajcarii i przesyłać zarobione pieniądze rodzinie w Polsce, możesz zaoszczędzić do 8% na wymianie CHF/PLN i PLN/CHF dzięki kantoronline.pl, który oferuje niższy spread walutowy niż banki i kantory stacjonarne.

Sprawdź aktualny kurs franka szwajcarskiego tutaj.

Ceny w Szwajcarii

Szwajcaria jest droga, a jeśli zdecydujesz się zamieszkać w Zurychu okaże się, że przebywasz w najdroższym mieście w Europie. Warto pamiętać, że przez wzrost kursu franka szwajcarskiego z 2015 r. w ciągu ostatnich 3 lat ceny w Szwajcarii wzrosły o 40%. Zgodnie z danymi Eurostatu, można przyjąć, że koszty utrzymania w Szwajcarii są trzykrotnie wyższe niż w Polsce. Emigranci zarobkowi często powtarzają, że ceny w Szwajcarii przestają razić dopiero po otrzymaniu pierwszej szwajcarskiej pensji. Poniżej przedstawiliśmy średnie ceny produktów spożywczych w Szwajcarii.

Praca w Szwajcarii. Czy opłaca się zarabiać we frankach?

Mieszkanie w Szwajcarii

Zanim zaczniesz szukać mieszkania w Szwajcarii, powinieneś wiedzieć, że w tym kraju jego wynajem różni się od tego, który znamy z polskich realiów. W czym? Na przykład w Szwajcarii prawo zabrania wynajmowania kawalerek dla 2 i więcej osób. Istnieje zapis prawny, który mówi, że należy wynajmować mieszkania w odpowiedniej ilości pokoi w stosunku do liczby lokatorów. Tak więc, jeśli przyjeżdżasz z rodziną, musisz się liczyć z tym, że trzeba będzie wynająć większe mieszkanie. Ile wynosi cena mieszkania dwupokojowego? Ceny zależą od lokalizacji i wielkości mieszkania, ale dobrze być gotowym na wydatek od 1500 do 2500 CHF miesięcznie, czyli ok. 5 700 zł - 9 500 zł.

Praca w Szwajcarii. Czy opłaca się zarabiać we frankach?

Który język najlepiej znać w Szwajcarii?

Szwajcaria ma 4 języki urzędowe: francuski, włoski, niemiecki oraz retoromański. Znaczenie języka angielskiego sukcesywnie rośnie, a biegle posługuje się nim już 60% Szwajcarów[4]. Który z języków jest najważniejszy? To zależy od kantonu w którym zdecydujesz zamieszkać. Przy wyborze warto zwrócić uwagę na to, że niektóre kantony są dwujęzyczne, a z kolei inne posługują się dialektami, których znajomość może być wymagana podczas poszukiwania pracy.

Praca w Szwajcarii. Czy opłaca się zarabiać we frankach?

Szwajcaria i emigranci

Świetne wskaźniki ekonomiczne kraju, wysoka kultura pracy oraz gigantyczne zarobki - dla emigranta są kuszącą perspektywą. A co ze stosunkiem szwajcarskiego narodu do emigrantów zarobkowych? Pod tym względem, mówiąc eufemistycznie: Szwajcarzy nie przodują. Pamiętajmy: w tym niewielkim kraju dzisiaj już co czwarty mieszkaniec jest obcokrajowcem. Pomimo świetnych wskaźników ekonomicznych, zgodnie z najnowszym badaniem „Najlepszy kraj dla emigrantów” w 2018 r. Szwajcaria znalazła się dopiero na 44. miejscu[5], podczas gdy w 2014 r. była na 4. miejscu. Tak więc, w ciągu ostatnich 5 lat wrażenia emigrantów mieszkających w Szwajcarii pogorszyły się o 40 miejsc. Co najbardziej dziś przeszkadza emigrantom w Szwajcarii? Większość z nich narzeka na to, że choć świetnie tutaj zarabiają, nie czują się dobrze w szwajcarskiej kulturze. Ekspaci zamieszkujący Szwajcarię wskazują, że nawiązanie relacji ze Szwajcarami jest trudne (62%) lub bardzo trudne (24%).

Praca w Szwajcarii. Czy warto zarabiać we frankach?

Praca w Szwajcarii. Czy warto zarabiać we frankach? Chociaż w Szwajcarii walka o pracę jest stosunkowo zacięta, a do tego jest tu bardzo drogo, jej mieszkańcy mają drugą największą siłę nabywczą (zaraz po Luksemburgu) na świecie. Nie zapominajmy jednak o tym, że to jest zamieszanie, tutaj zawsze jest bezpiecznie i spokojnie. Nawet jeśli stosunek Szwajcarów do emigrantów jest chłodny, Szwajcaria ma do zaoferowania znacznie więcej niż inne kraje. Wystarczy wspomnieć o tym, że w styczniu 2018 roku kraj ten został uhonorowany pierwszym miejscem w rankingu US News Best Countries, w którym brano pod uwagę:  stopę bezrobocia, wykwalifikowaną siłę roboczą, stabilną i dobrze prosperującą gospodarkę, przedsiębiorczość oraz jakość życia.

[1] Zob. Tamże.

[2] Por. http://worldhappiness.report/ed/2018/, dostęp: 2.01.2018 r.

[3] Kurs rynkowy CHF/PLN z dnia 28.12.2018 r. z godz. 11:00. Źródło: investing.com

[4] Zob. https://www.expatica.com/ch/about/basics/35-facts-about-switzerland-100041/, dostęp: 27.12.2018 r.

[5] Por. https://www.swissinfo.ch/eng/society/living-abroad_switzerland-named-among-biggest-losers-in-expat-survey/44374730, dostęp: 28.12.2018 r.

[Głosów: 21   Average: 2.8/5]
O autorze /

Marta Kozioł, content creator kantoronline.pl. Od koncepcji tekstu, poprzez wywiady z analitykami walutowymi, aż po publikację. Za artykułami kantoronline.pl stoi więcej niż jedna osoba, ale to dzięki niej cały czas coś się tworzy. Posiada akademickie podstawy z zakresu dziennikarstwa i łączy je z czujnym spojrzeniem na to, co ważne dla użytkowników kantoru internetowego.

2 komentarze

 • weronika

  27 stycznia 2019

  Kosmiczne liczby dla przeciętnego Polaka

Dodaj komentarz