Powrót
praca w szwecji

Praca w Szwecji – czy opłaca się tam zarabiać?

Kto nie chciałby pracować w kraju, który znajduje się wśród 10. najszczęśliwszych narodów świata? Często myślimy o Szwecji jako o państwie dobrobytu, w którym żyje się bezpiecznie i wygodnie. Czy Szwecja to idylliczna kraina? Sprawdź, czy Polakom opłaca się zarabiać w koronach szwedzkich.

Chociaż wielu Polaków kocha szwedzki styl i kulturę, a swój rynek pracy Szwecja otworzyła nam już 14 lat temu, kraj ten jest mało popularny wśród polskich emigrantów. W statystykach zajmuje dopiero 6. pozycję, a tamtejsza Polonia liczy ledwie 90 000 osób[1].

Szwecja w skrócie

Widząc Szwecję w czołówce większości światowych rankingów można odnieść wrażenie, że jest to kraj posiadający niemal wszystko. Szwedzka gospodarka jest najbardziej zielona ze wszystkich  gospodarek świata. Szwedzi przodują też pod względem biznesowym i technologicznym. To tutaj powstał Skype i Spotify, a pod względem innowacji, Szwecja wygrywa ze wszystkim krajami Unii Europejskiej. W raporcie HSBC kraj ten znajduje się na samym szczycie jeśli chodzi o najbardziej atrakcyjny kraj skandynawski dla emigrantów zarobkowych. Między innymi z powodu przychylnej emigrantom polityki. W Szwecji można liczyć na darmowy kurs języka szwedzkiego.

Szwedzka gospodarka

Wysoki poziom szczęścia wśród Szwedów to zasługa świetnych wskaźników ekonomicznych i bardzo wysokiego standardu życia. Naród szwedzki posiada niezwykle silną gospodarkę i bardzo zróżnicowany rynek pracy. Przyczyniły się do tego bogactwa naturalne. Dzisiaj Szwecja jest jednym z największych eksporterów żelaza, rozwija się tu prężnie przemysł drzewny, a odbiorcami jej towarów są głównie Wielka Brytania i Niemcy. Co ciekawe, pomimo tego, że pokojowa Szwecja od 200 lat nie uczestniczyła w żadnym konflikcie zbrojnym, nadzwyczaj dobrze rozwija się tutaj produkcja broni.

Korona szwedzka

Walutą używaną przez Szwedów jest korona szwedzka, której międzynarodowym kodem jest SEK. Do 2010 roku 1 korona dzieliła się na 100 ore, ale dzisiaj monety ore zostały wycofane z obiegu w obrocie gotówkowym, ponieważ ich wyprodukowanie przewyższało ich wartość. Tak więc, w Szwecji rachunki płacone gotówką zaokrąglane są do 1 korony, natomiast w transakcjach bezgotówkowych nadal używa się ore. W chwili pisania tego artykułu kurs sprzedaży korony szwedzkiej wynosi dokładnie 0,4084 zł.

Ile zarabia się w Szwecji?

Średnie, miesięczne wynagrodzenie w Szwecji to dokładnie 21 654,73 kr, czyli ok. 9 064 zł. [2] Przy czym praca niewymagająca kwalifikacji np. w McDonald’s jest znacznie gorzej płatna. Pracując w tej sieci w Szwecji można liczyć na stawkę godzinową wynoszącą 100 kr za godzinę, czyli w efekcie miesięcznie zarobimy mniej niż 16 000 kr[3]. Jednak decydując się na wyjazd zarobkowy do Szwecji, trzeba wziąć pod uwagę to, że ceny w Szwecji są o 78% wyższe niż w Polsce.

 

praca w Szwecji

 

Ceny w Szwecji

Ceny w Szwecji oraz koszty utrzymania są zdecydowanie wyższe niż w Polsce. Minimalna kwota jaką na jedzenie musi przeznaczyć miesięcznie jedna osoba to 2 745 kr[4]. Wynajem kawalerki poza centrum miasta to wydatek rzędu 6 000 kr. Za najtańsze supermarkety uważa się tutaj m.in. Lidl oraz Netto, a za najdroższe Hemkop i PrisXtra. Na poniższej grafice zamieściliśmy przykładowe ceny produktów spożywczych w Szwecji.

Praca w Szwecji

Najwięcej Polaków emigrujących do Szwecji mieszka w Sztokholmie. Blisko 90% Szwedów posługuje się płynnie językiem angielskim, tak więc znając dobrze ten język możemy być pewni, że nie będziemy mieć kłopotu z porozumiewaniem się. Ale Szwecja, jak każdy kraj ma swoją specyfikę i zwyczaje. Żeby otrzymać dobrze płatną pracę, trzeba się liczyć z tym, że nauka języka szwedzkiego będzie konieczna, ponieważ Szwedzi bardzo cenią sobie integrację. Wśród Szwedów bezrobocie praktycznie nie istnieje i wynosi zaledwie 4,2%. Jednak wśród emigrantów wynosi ono aż 22%. Dlatego przed przyjazdem warto poszukać pracy online. Kto może liczyć na szybkie znalezienie pracy? Przede wszystkim poszukiwani są opiekunowie osób starszych, sprzątacze, pielęgniarki, kucharze, lekarze, handlowcy, magazynierzy oraz pracownicy naukowi.

Przeczytaj także: Czy opłaca się zarabiać w Norwegii?

Wymiana koron szwedzkich

Szwecja faktycznie należy do najdroższych państw w Europie. Ale czy to państwo okaże się dla nas aż takie drogie? Wiele zależy od kursu wymiany SEK/PLN. W ostatnim czasie korona szwedzka zanotowała lekki spadek, a jeśli uda Ci się znaleźć dobry kurs sprzedaży korony szwedzkiej na PLN, twoje koszty mogą być dużo niższe. Biorąc pod uwagę, że popularność gotówki wśród Szwedów regularnie spada, rekomendujemy wymianę SEK/PLN w kantoronline.pl, w którym spread jest znacznie niższy, niż w banku lub kantorze stacjonarnym. Sprawdź aktualny kurs sprzedaży SEK/PLN tutaj.

Średni kurs korony szwedzkiej

Kurs korony szwedzkiej jest kursem płynnym od 26 lat i zależy od polityki pieniężnej szwedzkiego banku centralnego, czyli Riksbanku. Od tego czasu najsłabszy kurs korony szwedzkiej został zanotowany w 2009 roku. Za jedno euro Szwedzi płacili wtedy aż 11,6465 kr. Najsilniejszy kurs korony szwedzkiej z kolei miał miejsce w 2012 roku, kiedy jedno euro kosztowało 8,2065 kr. Na chwilę obecną za jedno euro zapłacimy 10,3202 kr. Średni kurs korony szwedzkiej zarówno w stosunku do PLN, EUR, jak i USD łatwo sprawdzić na stronie investing.com.

Podsumowując

Szwecja jest bogatym krajem. W statystykach zajmuje 8. miejsce wśród krajów na całym świecie pod względem najwyższego dochodu na 1 mieszkańca. Trzeba jednak pamiętać, że panuje tu skandynawski klimat – zima jest bardzo mroźna i ponura z powodu ekstremalnie długich zimowych nocy. Również język szwedzki jest trudny. Żeby się o tym przekonać wystarczy spróbować wymówić nazwy mebli z IKEI. Trzeba także pamiętać, że wysoki standard życia przyciąga tu emigrantów z całego świata. Jeśli jednak te czynniki nie są dla nas przeszkodą... warto wyemigrować do Szwecji.

 

Zobacz także:

portale informacyjne dla Polaków mieszkających w Szwecji:

 

[1] Por. https://pl.wikipedia.org/wiki/Polonia_w_Szwecji, dostęp: 7.04.2018 r.

[2] Por. https://www.numbeo.com/cost-of-living/country_result.jsp?country=Sweden, dostęp: 7.04.2018 r.

[3] Por. Tamże.

[4] Por. Tamże.

[Głosów: 108   Average: 2.8/5]
O autorze /

Marta Kozioł, content creator kantoronline.pl. Od koncepcji tekstu, poprzez wywiady z analitykami walutowymi, aż po publikację. Za artykułami kantoronline.pl stoi więcej niż jedna osoba, ale to dzięki niej cały czas coś się tworzy. Posiada akademickie podstawy z zakresu dziennikarstwa i łączy je z czujnym spojrzeniem na to, co ważne dla użytkowników kantoru internetowego.

10 komentarzy

 • maria

  10 lipca 2019

  Na początku może być ciężko się utrzymać

 • Jan

  27 lipca 2019

  Co za bełkot

 • Krzysztof

  23 grudnia 2019

  Mnie bardzo interesuje ten kraj. Chciałbym tam pojechać .

 • Michał

  27 lutego 2020

  Mieszkałem w Sztokholmie - pracowanie tam poniżej 200SEK/H jest nieopłacalne. Koszt pokoju to okolice 3000 SEK/M jak nie więcej - Szwedzi lubią doliczać opłaty dodatkowe wcześniej nawet o nich nie wspominając . Obecnie mieszkam w Övik. Koszty dużo niższe - wynajęcie kawalerki z kuchnią i pralnia - 2200 Sek/M - pokój można już wynająć za 1500 - jedzenie w Lidlu ceny jak w PL - oczywiście są produkty droższe np. mięso ale proszę zwrócić uwagę na jakość tego mięsa. Zarobki w Övik takie jak w Sztokholmie. Spokojnie można zarabiać 30000-35000 sek miesięcznie. Wszyscy się rzucają na stolicę ale nie tam są pieniadze. Tutaj wiadomo - zadupie dla przeciętnego Polaka ale kasę można konkretna odłożyć, a jak wiążesz przyszlosc z tym krajem to też nieźle żyć. Koszty zakupu domu, nieruchomości 10krotnie niższe niż w Sztokholmie.

 • Daniel

  14 maja 2020

  Witam moze ktos napisac ile zarobi na reke najmniej operator zurawia z 2 letnim doswiadczeniem?

 • Lukasz

  4 czerwca 2020

  Sztokholm byłem turystycznie dziwny kraj dziwna kultura za nic w świecie bym nie wyemigrował zresztą jak się chce wszędzie się zarobi

 • Kasia

  12 września 2021

  Jest ciężko o pracę mieszkam tu już 10 lat jest coraz gorzej z pracą szwedzi jak mają prace zazwyczaj muszą pracować tam całe życie bo innej pracy ciężko znaleźć 10 lat temu w Szwecji było ok teraz jest tu tyle obcokrajowców że tylko lekarzy czy kogoś z wysokim wykształceniem tu przyjdą

Dodaj komentarz