Powrót
praca w Niemczech

Praca w Niemczech. Czy Polakom opłaca się zarabiać w EUR?

Wielu Polaków kusi praca w Niemczech, chociaż nad niemiecką gospodarką wisi teraz widmo recesji. Nie zmienia to jednak faktu, że jest to najsilniejsza gospodarka w Europie. W generowaniu PKB lepsi od Niemców na świecie są tylko Amerykanie, Chińczycy i Japończycy. Ale ich kraje nie leżą tak blisko Polski i w żadnym z nich nie ma tylu polskich emigrantów, co w Niemczech. Zapraszamy na wpis: Praca w Niemczech. Czy Polakom opłaca się zarabiać w euro?

W 2017 r. w ojczyźnie Claudii Schiffer przebywało 703 tys. Polaków. Rok później liczba ta wzrosła o kolejne 4 tys., chociaż polski rząd zakładał, że się zmniejszy[1]. Bynajmniej, powodem tego stanu rzeczy nie był wzrost sympatii Polaków do Niemców [2], tylko Brexit.[3]. Niepewność związana z brytyjskim prawem spowodowała, że część Polaków zmieniła preferencje swojej emigracji. W Niemczech znajdują to, czego szukali w Wielkiej Brytanii: wyższe zarobki, lepszy standard życia i wysokie świadczenia społeczne [4].

praca w Niemczech

Deficyt pracowników w Niemczech

W Niemczech nie mówi się już w spokojny sposób o deficycie pracowników. Niemieccy eksperci szacują, że do 2020 r. będzie miał miejsce paraliż gospodarczy spowodowany brakiem pracowników. Przyczyną tego problemu jest kurczenie się i starzenie niemieckiego społeczeństwa. Według niemieckich statystyk już za rok będzie brakowało ok. 250 000 pracowników. Czy to oznacza, że praca w Niemczech będzie łatwiejsza do znalezienia? Nie do końca, ale zanim przejdziemy do tej kwestii, sprawdźmy na czym oparta jest niemiecka gospodarka.

Nie przegap: Praca za granicą. Oto 7 portali, dzięki którym znajdziesz pracę wszędzie!

Niemiecka gospodarka: siła tkwi w eksporcie

Oryginalne, produkowane w Niemczech towary i produkty, nie tylko w Polsce, ale na całym świecie znane są jako te bardziej solidne. Wystarczy wspomnieć o markach takich jak Porsche, Mercedes, Volkswagen, Bosh, Siemiens, Miele czy Braun. To właśnie proeksportowa polityka gospodarcza stanowi trzon niemieckiej potęgi, generując imponujące 41% PKB[5]. Niemiecki fenomen polega na tym, że udało im się stworzyć doskonały pomost pomiędzy najnowszymi osiągnięciami nauki i techniki, a biznesem. Stąd większość produktów eksportowanych przez Niemcy jest bardzo wysokiej jakości. Dziś Niemcy przodują w eksporcie samochodów, maszyn, towarów chemicznych, sprzętu elektronicznego, produktów spożywczych oraz tworzyw sztucznych.

praca w Niemczech

Szansa na dostatnie życie dla osób bez wykształcenia?

Im więcej pracowników jest potrzebnych, tym łatwiej znaleźć pracę w Niemczech? I tak, i nie. Niedobór rąk do pracy powoduje, że niemieccy przedsiębiorcy szukają różnych sposobów na to, aby zachęcić do wzięcia udziału w rekrutacji. Prowadzą nie tylko rozbudowane działania reklamowe, oferują darmowe kursy językowe, ale także naciskają na rząd federalny, aby uprościł procedury administracyjne (np. wizy) dla emigrantów spoza UE, zwłaszcza z krajów trzecich. Dla przykładu: pod koniec 2018 r. niemiecki rynek pracy został oficjalnie otwarty dla emigrantów z Ukrainy, którzy są konkurencyjni wobec polskich pracowników. Dlatego też praca w Niemczech niekoniecznie musi być łatwa do znalezienia dla Polaka. Z pewnością warto zatroszczyć się o to, aby szukając pracy niewymagającej większych kwalifikacji, nauczyć się choć standardowych fraz w języku niemieckim. Dzięki temu łatwiej znajdziemy pracę jako: opiekun/opiekunka osób starszych, pracownik/pracownica sortowni, sprzątacz/sprzątaczka, kierowca, przy taśmie produkcyjnej, jako ogrodnik/ogrodniczka lub jako pracownik/pracownica gastronomii. Znajomość języka angielskiego niekoniecznie musi być atutem w przypadku pracy fizycznej. Wielu niemieckich przedsiębiorców po prostu się nim nie posługuje.

Ile wynoszą minimalne zarobki w Niemczech?

W 2019 r. w Niemczech podniesiona została stawka minimalna. Obecnie wynosi dokładnie 9,19 EUR brutto za godzinę. Biorąc pod uwagę przelicznik kursu EUR w chwili pisania tego artykułu, za godzinę pracy na stanowisku niewymagającym kwalifikacji ani doświadczenia, można zarobić ok. 40 PLN brutto[6], a miesięcznie ok. 6500 PLN brutto. Dla porównania w Polsce minimalna stawka godzinowa wynosi 14,70 PLN brutto, a pensja minimalna to 2250 PLN brutto.

praca w Niemczech

Praca w Niemczech z wykształceniem i językiem

Najbardziej w Niemczech brakuje wykwalifikowanych pracowników, z konkretnym zawodem i dobrze znających język niemiecki lub angielski. Którzy specjaliści są poszukiwani najpilniej? Najłatwiej pracę powinni znaleźć: mechanicy, elektrotechnicy, budowlańcy, specjaliści IT, lekarze, pielęgniarze i pielęgniarki (również pracownicy placówek geriatrycznych), nauczyciele, hotelarze, a także analitycy ubezpieczeniowi.

Maksymalne zarobki w Niemczech

Średnie miesięczne zarobki lekarza w Niemczech to ok. 7 000 EUR brutto, analityka ubezpieczeniowego 5 500 EUR brutto, pielęgniarza/pielęgniarki to 2 000 EUR brutto. Stawki różnią się w zależności od tego, w jakim niemieckim mieście pracujemy i jakie doświadczenie w zawodzie posiadamy. Warto również pamiętać, że podczas rozmów kwalifikacyjnych w Niemczech operuje się zawsze stawkami brutto, a nie netto.

praca w Niemczech

W którym niemieckim mieście bezrobocie jest najniższe?

Biorąc pod uwagę, że rząd niemiecki zmniejsza bariery dla emigrantów spoza UE, warto rozpocząć poszukiwania pracy w mieście, w którym bezrobocie jest najniższe. Według danych z czerwca 2019 r. najniższą stopę bezrobocia zanotowano w Bawarii (2,7%), Baden-Wurtembergii – 3,1%, Rhinelad-Palatinae  i Hesse (4,5%). Z kolei najwyższe bezrobocie jest w Bremie (10,2%), Berlinie (8%); Saksonii-Anhalt  (7%); Maklemburgii oraz Nadrenii Północnej i Westfalii (ok. 6,5%). Tutaj porównasz największe niemieckie miasta pod kątem stopy bezrobocia.

Ceny w Niemczech

Zarobki są wyższe w Niemczech, niż w Polsce, ale czy koszty jedzenia i utrzymania także? Zazwyczaj sadzimy, że w Niemczech jest drożej niż w Polsce, ale biorąc pod uwagę ostatnie podwyżki cen żywności oraz wzrost inflacji w Polsce, okazuje się, że część produktów jest u nas droższa. W badaniu zleconym przez Wirtualną Polskę oraz Money.pl porównano ze sobą ceny 30. produktów w niemieckich supermarketach: Edeka, Rewe, Diske, Kauflandzie oraz polskich: Tesco, e.Leclercu, Carrefourze i Kauflandzie. Stereotyp drogiej żywności w Niemczech został zachwiany. Wyniki tego badania pokazały, że aż 12 spośród 30. produktów droższych było w Polsce, zwłaszcza nabiał oraz słodycze. Na poniższej grafice umieściliśmy ceny wybranych przez nas produktów w niemieckich sklepach i restauracjach w 2019 r.

Wynajem kawalerki w Niemczech

Jeśli zdecydujemy się na wynajem kawalerki w Berlinie, powinniśmy przygotować się na opłaty ok. 700-800 EUR miesięcznie + opłaty za ciepłą wodę i ogrzewanie. Zmniejszyć koszty wynajmu mieszkania można jedynie np. wybierając mniej wielkomiejski rejon np. Bawarię, gdzie kawalerki są wynajmowane za ok. 300-500 EUR miesięcznie lub decydując się na wynajęcie pokoju.

Wymiana euro w Niemczech

Jeśli swoją pensję w EUR będziemy chcieli wydać w Niemczech, nie musimy się martwić o przelicznik kursu EUR/PLN. Ale w przeciwnym wypadku, jeśli zarobione pieniądze będziemy chcieli przetransferować do swoich bliskich w Polsce, wtedy atrakcyjny kurs wspólnej waluty, będzie miał duże znaczenie, tak samo zresztą jak tani przelew europejski. Im tańsza wymiana i transfer, tym nasi bliscy otrzymają więcej pieniędzy. Warto jednak wiedzieć, że koszt wymiany EUR/PLN jest mniejszy od wymiany GBP/PLN. Dlaczego? Po prostu euro jest w Polsce najbardziej popularną walutą obcą, popyt na nią jest duży, stąd jej wymiana nie należy do drogich. Dla osób, które zarabiają w euro i chcą je przesyłać do Polski możliwie najtańszym sposobem świetnym rozwiązaniem są kantory internetowe takie jak kantoronline.pl. W tym serwisie wymienisz EUR/PLN po kursie nawet 8% tańszym niż w bankach i kantorach stacjonarnych, a dodatkowo zaoszczędzisz na kosztach przelewu europejskiego.

aplikacje do zarabiania pieniędzy

Podsumowując - Praca w Niemczech. Czy Polakom opłaca się zarabiać w euro?

Praca w Niemczech i przede wszystkim zarobki w euro kuszą wielu Polaków: zarówno tych, którzy chcą pracować fizycznie, jak i specjalistów z wyższym wykształceniem. Istnieje jednak ryzyko, że emigracja do Niemiec nie będzie należała do najłatwiejszych. Poza trudnością w przyswojeniu języka, problemem mogą być uprzedzenia i stereotypy, przez które tylko 1/3 Niemców deklaruje sympatię do Polaków. Trzeba wziąć jednak pod uwagę scenariusz w którym koszty życia w Polsce będą nadal rosnąć i za kilka lat mogą być jeszcze bardziej zbliżone do tych niemieckich. To prawda, że w ostatnim czasie gospodarka niemiecka straciła impet i grozi jej recesja, niemniej jednak w porównaniu do Polski, zarobki lekarzy, pielęgniarek, budowlańców, jak i nauczycieli są w Niemczech wciąż wyższe, tak samo zresztą jak Kinderzuschlag - świadczenia socjalne.

BONUS:

Największy niemiecki portal z ogłoszeniami mieszkań na wynajem:

Oferty wspólnych mieszkań:

[1] Zob. https://forsal.pl/artykuly/1355113,ilu-polakow-przebywa-na-emigracji-gus-ich-liczba-wzrosla-najnowsze-dane.html, dostęp: 10.10. 2019 r.

[2] Szczegółowo zjawisko to zbadała w swoim raporcie agencja Work Service. Por. http://biqdata.wyborcza.pl/biqdata/7,159116,24452247,polacy-na-emigracji.html, dostęp: 10.10.2019 r.

[3] Tamże, dostęp: 10.10.2019 r.

[4] Por. Tamże.

[5] Zob. https://pl.wikipedia.org/wiki/Niemcy#Gospodarka, dostęp: 10.10.2019 r.

[6] Kurs sprzedaży EUR z dni 3.10.2019 r. w kantoronline.pl -> 4,3540 PLN.

A jeśli nie Niemcy... to może Szwecja, Szwajcaria, Czechy, Norwegia? Porównaj swoje szanse na rynkach pracy w innych krajach. Przeczytaj pozostałe artykuły z tego cyklu: 

[Głosów: 4   Average: 5/5]
O autorze /

Marta Kozioł, content creator kantoronline.pl. Od koncepcji tekstu, poprzez wywiady z analitykami walutowymi, aż po publikację. Za artykułami kantoronline.pl stoi więcej niż jedna osoba, ale to dzięki niej cały czas coś się tworzy. Posiada akademickie podstawy z zakresu dziennikarstwa i łączy je z czujnym spojrzeniem na to, co ważne dla użytkowników kantoru internetowego.

Comment(1)

  • Sylwia

    29 października 2019

    Świetny artykuł. Warto przeczytać .

Dodaj komentarz