Powrót
praca w Wielkiej Brytanii

Praca w Wielkiej Brytanii po Brexicie. Czy opłaca się zarabiać w GBP?

Czy praca w Wielkiej Brytanii nadal jest dla Polaków opłacalna? Brexit budzi niepokój, ale jak widać, nie większy niż perspektywa płacy minimalnej w Polsce. Ze statystyk wynika, że nadal więcej Polaków wyjeżdża za pracą do Zjednoczonego Królestwa, niż z niego wraca. Dowiedz się, czego możesz spodziewać się po zarobkach i ofertach pracy w Wielkiej Brytanii po Brexicie.

Czy praca w Wielkiej Brytanii po Brexicie może dawać Polakom takie same perspektywy, jak przed Brexitem? Wielka Brytania jest trzecią największą gospodarką w Europie i trzynastym najszczęśliwszym krajem pod słońcem[1]. Choć wiele mówiło się o tym, że miejsce na podium wśród największych gospodarek w Europie z powodu Brexitu może zabrać jej Francja, tak się jednak nie stało. Strach przed Brexitem zmienił jednak co innego. Wielka Brytania nie jest już krajem, do którego Polacy najchętniej wyjeżdżają w poszukiwaniu lepszego życia[2]. Teraz popularniejszymi od Wielkiej Brytanii kierunkami emigracji Polaków są Niemcy, Norwegia, Szwecja i Holandia[3].

praca w Wielkiej Brytanii

 

Polonia w Wielkiej Brytanii

Wielka Brytania otworzyła swój rynek pracy dla Polaków w 2004 roku, zaraz po przystąpieniu Polski do Unii Europejskiej[4]. Dziś Polacy w UK są największą mniejszością narodową i szacuje się, że jest ich tutaj około miliona. Największe prawdopodobieństwo spotkania naszych rodaków mamy w takich miastach jak Birmingham, Bradford, Edynburg, Glasgow i, oczywiście, w Londynie. Historia Polonii brytyjskiej jest bardzo długa i sięga czasów powstania listopadowego. A dziś praktycznie nie ma regionu na Wyspach, w którym nie można byłoby znaleźć polskich delikatesów. Co więcej, kilka lat temu, ankieterzy z Narodowego Biura Statystycznego Wielkiej Brytanii byli zaskoczeni, kiedy wyszło na jaw, że język polski jest drugim najczęściej używanym językiem w Zjednoczonym Królestwie, zaraz po języku angielskim [5].

Dlaczego Polacy emigrują do Wielkiej Brytanii?

Z jednej strony wysokie zarobki, lepsze perspektywy rozwoju zawodowego i wyższy standard życia, a z drugiej niewielkie różnice kulturowe i dobre warunki socjalne tego wyspiarskiego państwa – to najczęstsze powody, dla których Polacy emigrują do Wielkiej Brytanii. Nie można także pominąć kwestii języka, wiadomo, że pod względem dostępności język angielski nie ma konkurencji. Przez wiele lat Wielka Brytania była numerem jeden wśród państw do których Polacy najczęściej emigrowali, a Londyn był nazywany drugą stolicą Polski. Jednak niepewność wokół możliwości zarobkowych po Brexicie zmieniła na preferencje Polaków i teraz Wielka Brytania spadła na miejsce piąte.

praca w Wielkiej Brytanii

Brytyjska gospodarka w skrócie

Wielka Brytania jest 1,2 razy większa od Polski i posiada ponad 66 milionów mieszkańców. Mówi się o niej, że jest bankierem świata, co za tym idzie globalną potęgą finansową. Brytyjskie PKB w 69% tworzą usługi – zwłaszcza bankowe i ubezpieczeniowe.  Podstawę dzisiejszego bogactwa Zjednoczonego Królestwa stworzyła angielska arystokracja, która o wiele wcześniej, niż w innych krajach zaczęła zajmować się pomnażaniem majątków. Dzisiaj Wielka Brytania jest mocno zglobalizowana, co oznacza dużą konkurencję na rynku pracy. Do największych branż w UK należą: bankowość, finanse, księgowość, edukacja, inżynieria, opieka zdrowotna, marketing, rekrutacja i HR.

Funt brytyjski nominały

Walutą obowiązującą w Wielkiej Brytanii jest funt brytyjski, zwany też funtem szterlingiem. Międzynarodowym skrótem funta jest GBP, a symbolem £. Jeden funt dzieli się na 100 pensów, przy czym monety GBP występują w nominałach: 1 p, 2 p, 5 p, 10 p, 20 p, 50 p, 1 £ i 2 £, a banknoty mają nominały: 5, 10, 20, 50 i 100 £.

Kurs GBP/PLN po Brexicie

Przez obawy związane z Brexitem wielu Polaków zastanawia się, czy kurs funta brytyjskiego po Brexicie ulegnie drastycznej obniżce. A jeśli tak, to czy nadal opłaca się zarabiać w GBP? W chwili pisania tego artykułu kurs GBP/PLN osiąga historycznie niskie notowania - 4,9354 PLN[6]. Trzeba jednak wziąć pod uwagę, że w ostatnich tygodniach obawy przed bezumownym Brexitem wzrosły, a COVID-19 mocno uderzył w brytyjską gospodarkę, co negatywnie odbiło się na kursie GBP. Z drugiej jednak strony, Bank Anglii, w którego rękach jest kurs funta, perfekcyjnie zareagował na wybuch pandemii, nie popełniając przy tym żadnego błędu (m.in. dwukrotnie obniżono stopy procentowe, miał miejsce dodatkowy skup aktywów oraz uruchomiono duże programy pomocowe dla MŚP). Jednocześnie kurs funta należy do 4 najważniejszych walut na świecie, jest więc walutą okrzepłą, a do tego jego historia jest liczona nie w latach, tylko wiekach. Istnieje więc duża szansa na to, że spadki kursu GBP są chwilowe, a powiedzenie, że „wartość funta rośnie wraz z kilometrami do Polski” będzie jeszcze aktualne przez długi czas.

Jaki będzie kurs funta po Brexicie?

praca w Wielkiej Brytanii

Ceny w Wielkiej Brytanii

Tak, jak w większości bogatych krajów: płace w UK są wyższe niż w Polsce, ale koszty życia również. Na początku przyjazdu do Wielkiej Brytanii wystraszyć mogą ceny mieszkań do wynajęcia: mieszkanie z jedną sypialnią w Londynie kosztuje ok. 1000 GBP/m-c (ceny wahają się w zależności od bliskości centrum), czyli ok. 4900 PLN. Natomiast ceny pokojów rozpoczynają się od ok. 400 GBP/m-c, co daje ok. 1900 PLN. Jeśli chodzi o zakupy spożywcze, od lat wygrywającą siecią pod względem niskich cen produktów spożywczych w UK są supermarkety Aldi. Za niedrogie są także uważane sklepy Asda, Morrisons oraz Sainsbury’s. Choć cena chleba w Wielkiej Brytanii nie jest wysoka i nie przekracza 1 GBP, koszt pozostałych zakupów spożywczych może zaskoczyć, ponieważ szacunkowo artykuły spożywcze w UK są o ok. 60% wyższe niż w Polsce. Istnieją jednak rzeczy, które są tańsze w UK, niż w Polsce: m.in. markowe buty sportowe.

Zanim wyjedziesz, wymień GBP/PLN taniej niż w bankach i kantorach stacjonarnych. Skorzystaj z Kantoronline.pl – kantoru internetowego, który pozwala zaoszczędzić do 8% na wymianie walut w porównaniu do banków i kantorów stacjonarnych. 

praca w Wielkiej Brytanii

Praca w Wielkiej Brytanii

Oferty pracy w Anglii bez znajomości języka łatwo znaleźć w działach produkcyjnych, w magazynach czy firmach zajmujących się przeprowadzkami. Bez problemu znajdziemy także  oferty pracy sezonowej, zwłaszcza w barach i restauracjach lub przy zbiorach warzyw i owoców. Wielka Brytania to także kraj, gdzie łatwo znaleźć pracę dla par, np. w hotelach, ponieważ tego rodzaju ośrodkom szczególnie zależy na tym, aby załoga dobrze ze sobą współpracowała. Więcej komplikacji występuje, jeśli chcemy ubiegać się o pracę wymagającą wyższych kwalifikacji, ponieważ wtedy trzeba będzie ubiegać się o nostryfikację dyplomu, czyli uznania dyplomu polskiej uczelni przez władze brytyjskie. Jako logistyk, analityk, inżynier, informatyk czy lekarz, rekrutację najlepiej rozpocząć jeszcze przed przyjazdem, na przykład za pomocą tej lub tej strony.

Brexit a Polska. Co zmieni się dla polskich firm po Brexicie?

praca w Wielkiej Brytanii

Praca w Wielkiej Brytanii po Brexicie

Na razie nie wiadomo, jak rozstrzygnięta zostanie sprawa z Brexitem. Okres przejściowy trwa do końca grudnia 2020 roku i pewnie dopiero w okolicach jesieni będzie na ten temat wiadomo więcej. Już teraz jednak, szukając pracy w Wielkiej Brytanii, trzeba liczyć się z tym, że Brexit może być bezumowny. Co to będzie oznaczało dla emigrantów z Unii Europejskiej? Istnieje taka możliwość, że po twardym Brexicie Wielka Brytania może skończyć z preferencyjnym traktowaniem imigrantów zarobkowych z UE lub zmniejszyć ilość miejsc pracy dla tych, którzy chcą pracować w rolnictwie, hotelarstwie, budownictwie czy sektorze opieki. Wtedy znalezienie pracy w UK może być trudniejsze. Niemniej jednak, do końca grudnia 2020 roku osoby, które zaczęły pracę w Wielkiej Brytanii przed Brexitem, nie mają się czego obawiać, ponieważ UK obowiązują dotychczasowe ustalenia. Jedynym obowiązkiem emigranta z UE jest dostosowanie swojego statusu do brytyjskiego prawa, czyli uzyskanie statusu settled lub pre-settled.

Mieszkasz w UK? Sprawdź, jak zabezpieczyć swój pobyt po Brexicie

Praca w Wielkiej Brytanii - zarobki

Średnia pensja w UK to ok. 1800 GBP miesięcznie netto, czyli niecałe 9 000 PLN.  Jeśli chodzi o stawkę minimalną, za pracę niewymagającą kwalifikacji za godzinę pracy powinniśmy otrzymać nie mniej niż 8,27 GBP brutto. Zarabiając najniższą stawkę godzinową, np. jako kelner lub barman, po odliczeniu podatków miesięcznie za pełny etat zarobimy 1250 GBP, co daje ok. 6300 PLN[7] na rękę. Jak w każdym kraju, tak i w Zjednoczonym Królestwie, zarobki wzrastają wraz z wykształceniem, doświadczeniem, stopniem znajomości języka angielskiego oraz okresem pobytu w UK (powyżej 3 lat). Przeciętne wynagrodzenie menagera czy specjalisty IT waha się od 20 do 40 GBP za godzinę.

Ile trzeba zarabiać w Wielkiej Brytanii, aby wieść wygodne życie?

Ile trzeba zarabiać w Londynie, żeby wieść wygodne życie? Cóż, trzeba przyznać, że zarabiając minimalną pensję – 1250 GBP – w Londynie, pewnie trzeba będzie zdecydować się na dzielenie z kimś domu lub mieszkania, korzystanie z komunikacji miejskiej lub zakup taniego, używanego samochodu, wybieranie raczej tańszych supermarketów i wypady na miasto kilka razy w miesiącu. Tak naprawdę, dopiero przy zarobkach ok. 2000 GBP miesięcznie, będzie nas stać na beztroskie wynajmowanie własnego mieszkania oraz prowadzenie wygodnego życia z częstymi podróżami na czele[8].

praca w Wielkiej Brytanii

Podsumowując – Praca w Wielkiej Brytanii po Brexicie. Czy opłaca się zarabiać w GBP?

To prawda, że brak porozumienia na linii Londyn-Bruksela powoduje niepewność wokół tego, czy praca w Wielkiej Brytanii po Brexicie będzie tak samo opłacalna, jak dotychczas. Jednak na chwilę obecną, ani przedstawiciele UE, ani decydenci ze Zjednoczonego Królestwa nie wiedzą jakie warunki w kwestii migrantów zostaną uzgodnione. Tymczasem, wiele mówi się o tym, że na Wyspach powoli stereotyp Polaka hydraulika odchodzi do przeszłości i że w ojczyźnie Rolls Royce'a Polacy wykonują coraz lepiej płatne prace m.in. aż 13 proc. zajmuje stanowiska menadżerskie, 9 proc. prowadzi własną firmę, a 11 proc. pracuje na szczeblu specjalisty [9]. Tak optymistyczne statystyki nie płyną ani z Niemiec, ani z Holandii, ani z krajów skandynawskich, gdzie Polacy o wiele częściej zatrudnieni są na stanowiskach robotniczych. I chociaż nadal perspektywy zarówno twardego, jak i miękkiego Brexitu są realne, a kurs GBP przechodzi lekki kryzys, praca w Wielkiej Brytanii opłaca się Polakom i ze względu na wysokie zarobki, i większe, niż gdzie indziej, możliwości rozwoju zawodowego.

A teraz sprawdźmy, co słychać w innych krajach:

[1] Por. https://worldhappiness.report/ed/2020/cities-and-happiness-a-global-ranking-and-analysis/, dostęp: 3.06.2020 r.

[2] Zob. file:///C:/Users/mk30t/Downloads/Migracje%20Zarobkowe%20Polak%C3%B3w%20IX%20-%20listopad%202018.pdf, dostęp: 2.06.2020 r.

[3] Zob. file:///C:/Users/mk30t/Downloads/Migracje%20Zarobkowe%20Polak%C3%B3w%20IX%20-%20listopad%202018.pdf, dostęp: 2.06.2020 r.

[4] Por. https://www.bbc.com/news/magazine-28979789, dostęp: 4.06.2020 r.

[5] Zob. https://polskatimes.pl/polski-jest-juz-drugim-najpopularniejszym-jezykiem-w-wielkiej-brytanii/ar/751051, dostęp: 4.06.2020 r.

[6] Kurs GBP/PLN z dnia 4.06.2020 r. Źródło: investing.com.

[7] Zgodnie z kursem GBP/PLN na dzień 4.06.2020 r.

[8] Por. https://www.polishexpress.co.uk/jaka-pensja-wystarcza-na-godne-zycie-w-uk-zobacz-i-ocen-czy-internauta-mial-racje-w-swoich-wyliczeniach, dostęp: 4.06.2020 r.

[9] Zob. https://businessinsider.com.pl/twoje-pieniadze/praca/praca-za-granica-jakie-zawody-wykonuja-polacy-na-emigracji/lhpry0q, dostęp: 5.06.2020 r.

[Głosów: 3   Average: 5/5]
O autorze /

Marta Kozioł, content creator kantoronline.pl. Od koncepcji tekstu, poprzez wywiady z analitykami walutowymi, aż po publikację. Za artykułami kantoronline.pl stoi więcej niż jedna osoba, ale to dzięki niej cały czas coś się tworzy. Posiada akademickie podstawy z zakresu dziennikarstwa i łączy je z czujnym spojrzeniem na to, co ważne dla użytkowników kantoru internetowego.

Comment(1)

  • Jarek

    3 grudnia 2020

    Według mnie nawet po brexiicie tez można się nieźle ustawić w UK. Ważne tylko by być nastawiony na rozwój. Ja dwa lata temu przyjechałem do Anglii. Po trzech miesiącach zrobiłem kurs na wózek widłowy i poszedłem z uprawnieniami do szefa od razu dał mi podwyżkę i awans. PO roku zrobiłem sobie uprawnienia na koparkę (akurat w mojej firmie potrzebowali koperkowych a ja w Pl dużo pracowałem na koparce) I znowu większa kasa i lepsza praca. Teraz mogę żyć na przyzwoitym poziomie i nie oglądać się na nic. Na marginesie mogę polecić firmę szkoleniową która robi kursy po polsku - Emipre Training Services.

Dodaj komentarz