Powrót
praca zdalna

Praca zdalna dla firm zagranicznych. Kogo szukają firmy z Wielkiej Brytanii, Strefy Euro i USA?

Jeszcze zanim koronowirus wstrząsnął rynkiem pracy, pracodawcy zaczęli dostrzegać korzyści wynikające z zatrudniania pracowników zdalnych. Dziś praca zdalna jest już standardem na całym świecie. Jeśli chcesz pracować w zaciszu własnego domu dla firm z Wielkiej Brytanii, Strefy Euro lub USA, poznaj stanowiska, na które często rekrutują pracowników zdalnych firmy zagraniczne.

Wraz z nastaniem kryzysu zdrowotnego praca zdalna stała się codziennością dla pracowników na całym świecie. Dowody na to, że pracownicy zdalni są tańsi i bardziej produktywni, pracodawcy zaczęli brać pod uwagę jeszcze przed kryzysem zdrowotnym. W obecnym reżimie sanitarnym szanse specjalistów z Polski na pracę zdalną dla zagranicznych firm zwiększyły się. Teraz możliwości budowania kariery w trybie zdalnym są zdecydowanie silniejsze i bardziej zróżnicowane.

Pracując z domu zarabiasz w silnej walucie

Jedną z największych korzyści pracy zdalnej dla zagranicznych firm jest fakt otrzymywania wynagrodzenia w silnej walucie - GBP, EUR, USD. Stawki ofert pracy w trybie zdalnym dla obcokrajowców są porównywalne do stawek otrzymywanych przez obywateli danego kraju. Niemniej jednak, koszty życia w Polsce są o wiele niższe, niż w Wielkiej Brytanii, krajach Strefy Euro czy Stanach Zjednoczonych, przez co polskim pracownikom opłaca się pracować zdalnie dla zagranicznej firmy. Dodatkowo można zwiększyć swoje oszczędności, wymieniając walutę w Kantoronline.pl.

Nie przegap: Kantor online - jak działa wymiana walut przez internet?

Język angielski i działalność gospodarcza

Podstawą znalezienia pracy zdalnej dla zagranicznej firmy jest znajomość języka angielskiego oraz założenie własnej działalności gospodarczej (zagraniczne firmy preferują rozliczenia B2B). Poniżej przedstawiamy listę 6 stanowisk, na które najczęściej rekrutują firmy z Wielkiej Brytanii, Strefy Euro i USA.

praca zdalna

Specjalista IT

Programiści jako jedni z pierwszych zaczęli pracować w trybie naprzemiennym lub całkowicie zdalnym. Na długo przed pandemią w pełni zdalne zespoły programistów pracowały nad międzynarodowymi projektami, a teraz trend ten się pogłębia. W nadchodzących latach popyt na pracę programistów w krajach Europy oraz USA powinien utrzymywać się na wysokim poziomie. Dynamikę sektora IT i nowych technologii napędza fakt, że jako społeczeństwo stajemy się coraz bardziej nieodłączni od swoich smartfonów i komputerów. W każdym razie, wszystko wskazuje na to, że pracy w IT nie brakuje, co potwierdza m.in. raport BEST Jobs 2020 ze Stanów Zjednoczonych, w którym zawód programisty uplasował się na podium. Największe szanse na znalezienie tego rodzaju pracy w firmie z USA, Wielkiej Brytanii lub krajów Strefy Euro mają programiści z długoletnim doświadczeniem i dobrymi referencjami.

Specjalista ds. Obsługi Klienta

Do niedawna stanowiska związane z obsługą klienta lub call center najczęściej wiązały się z pracą stacjonarną. Jednak od momentu nastania pandemii koronawirusa konsultanci zaczęli wykonywać swoją pracę w ramach home office. Na zgłoszenia klientów najczęściej odpowiadają telefonicznie, poprzez pocztę online lub czat online. Posiadając doświadczenie w obsłudze klienta oraz znając język angielski można rozejrzeć się za tego rodzaju pracą dla firmy zagranicznej. Najchętniej zdalnych specjalistów ds. obsługi klienta zatrudniają właściciele sklepów online lub portale świadczące usługi online.

praca zdalna

Specjalista ds. sprzedaży

W czasach pandemii coraz mniej firm godzi się na wizyty przedstawicieli handlowych. I chociaż sprzedaż bezpośrednia nie zaniknęła zupełnie, to jednak w wielu przypadkach ze względu na ryzyko epidemiologiczne została ona zastąpiona sprzedażą pośrednią - przez telefon lub online. Przedstawiciele handlowi, którzy dotychczas wiele czasu spędzali w trasie i na spotkaniach służbowych, teraz znacznie częściej wykonują swoją pracę z domu, podobnie jak koordynatorzy sprzedaży. Firmy zagraniczne w przypadku takich stanowisk stawiają na efektywność, zazwyczaj oferują system prowizyjny i wybierają kandydatów, którzy świetnie mówią po angielsku oraz posiadają udokumentowane doświadczenie w sprzedaży.

Wirtualna asystentka/ Wirtualny asystent

Wirtualni asystenci wykonują zadania, które zwykle wykonuje sekretarka: planują spotkania i podróże, odbierają e-maile, wprowadzają dane do bazy danych, przekazują partnerom podziękowania. W tej pracy liczy się przede wszystkim dobra organizacja pracy, komunikatywność i wielozadaniowość. Najczęściej wirtualni asystenci pracują dla kilku firm jednocześnie. W przypadku tego stanowiska można spróbować aplikować na oferty nie posiadając doświadczenia, jednak zaleca się odbycie szkolenia lub uzyskanie certyfikatu.

Nie przegap: Poradnik: jak zapłacić podatek od wymiany walut?

Nauczyciel/ Nauczycielka

Pandemia koronawirusa diametralnie zmieniła obraz sektora edukacji. W obecnych warunkach epidemiologicznych szkoły zaczęły prowadzić nauczanie w trybie zdalnym, przez co na nauczycieli online rośnie zapotrzebowanie na całym świecie. Wśród zagranicznych ofert pracy dla nauczycieli, wiele z nich polega na nauczaniu online dzieci w szkole lub dorosłych w firmie szkoleniowej, w czym pomagają aplikacje takie jak Zoom lub Skype. Jeśli posiadasz odpowiednie wykształcenie i doświadczenie jako nauczyciel, ale nie chcesz uczyć, możesz także aplikować na stanowisko “Test Scorer”, który zajmuje się przygotowywaniem testów oraz ocenianiem zadań uczniów.

praca zdalna

Pielęgniarz/ Pielęgniarka

Telemedycyna narodziła się w latach 60. w USA, ale w obecnych czasach zyskała na znaczeniu również w Europie. Udzielanie porad medycznych na odległość okazało się w wielu przypadkach koniecznością, dlatego wzrosło zapotrzebowanie na pielęgniarki i pielęgniarzy, którzy pracują zdalnie. Dzięki środkom łączności pielęgniarze opiekują się pacjentami zdalnie, a pacjenci są pod opieką przez 24/h na dobę. Do zadań pielęgniarza lub pielęgniarki pracujących w trybie zdalnym należy zazwyczaj przeprowadzenie wstępnego wywiadu, umawianie wizyt telemedycznych oraz prowadzenie dokumentacji medycznej pacjenta.

Podsumowując - Praca zdalna dla firm zagranicznych. Kogo szukają firmy z Wielkiej Brytanii, Strefy Euro i USA?

Praca zdalna przyniosła korzyści także pracodawcom: kiedy ograniczenia geograficzne nie istnieją, zagraniczne firmy mogą szybciej znaleźć utalentowanych pracowników i nie muszą ponosić kosztów wynajmu powierzchni biurowych. Dodatkowo, według badania Global Workplace Analytics pracownicy zdalni są bardziej produktywni i zdecydowanie częściej godzą się na nadgodziny. Wokół korzyści, które stworzyła praca zdalna dla pracowników także trudno przejść obojętnie. Do najważniejszych należą: brak uciążliwych dojazdów do pracy i mniejszy stres towarzyszący pracy. Dodając do tego udział w międzynarodowych projektach oraz możliwość zarabiania w silnej walucie, okazuje się, że zdecydowanie warto zawalczyć o etat pracownika zdalnego w zagranicznej firmie.

Przeczytaj o zarobkach za granicą:

  1. Praca w Norwegii. Czy opłaca się zarabiać w koronach norweskich?
  2. Praca w Niemczech. Czy Polakom opłaca się zarabiać w EUR?
  3. Praca w Czechach. Czy opłaca się zarabiać w koronach czeskich?
  4. Praca w Szwajcarii. Czy warto zarabiać we frankach?
  5. Praca w Wielkiej Brytanii. Czy opłaca się zarabiać w GBP?
  6. Praca w Szwecji - czy opłaca się tam zarabiać?
[Głosów: 3   Average: 5/5]
O autorze /

Marta Kozioł, content creator kantoronline.pl. Od koncepcji tekstu, poprzez wywiady z analitykami walutowymi, aż po publikację. Za artykułami kantoronline.pl stoi więcej niż jedna osoba, ale to dzięki niej cały czas coś się tworzy. Posiada akademickie podstawy z zakresu dziennikarstwa i łączy je z czujnym spojrzeniem na to, co ważne dla użytkowników kantoru internetowego.

Dodaj komentarz