Powrót
praca zdalna jak sobie radzić

Praca zdalna jak sobie radzić i nie zwariować?

Nigdy wcześniej tak wielu Polaków nie pracowało zdalnie przez tak długi okres czasu. Po roku od wprowadzenia zasad dystansowania społecznego, kiedy nadal nie wiadomo kiedy pandemia się skończy, niektórzy mogą nie czuć się najlepiej pracując z domu. Dlatego dzisiejszy wpis w całości poświęciliśmy wskazówkom jak sobie radzić pracując z domu. Zapraszamy na wpis: Praca zdalna jak sobie radzić i nie zwariować?

Praca zdalna dla niektórych jest szczytem marzeń, ale dla innych źródłem frustracji i alienacji. Utrzymanie równowagi pomiędzy życiem prywatnym a zawodowym podczas pracy z domu dla niektórych może nie być łatwe i skutkować zwiększonym poziomem stresu, a nawet wypalenia zawodowego. Z ograniczeniami z którymi żyjemy dzisiaj, łatwiej o to, niż kiedykolwiek wcześniej, ponieważ do zwyczajnych problemów pracy zdalnej dochodzi zmęczenie pandemiczne, przed którym ostrzega już Międzynarodowa Organizacja Zdrowia (World Health Organisation). Poniżej znajdziesz 4 wskazówki dotyczące praca zdalna jak sobie radzić.

Nie przegap: Praca zdalna dla firm zagranicznych. Kogo szukają firmy z Wielkiej Brytanii, Strefy Euro i USA?

1. Dobre nastawienie

Nie od dziś wiadomo, że od nastawienia zależy wiele, dlatego naszą pierwszą wskazówką jest to, aby w chwilach kryzysu przypomnieć sobie wszystkie korzyści pracy zdalnej. Wymieniać można by długo. Pracując zdalnie oszczędzasz pieniądze i czas na dojazdach do pracy, nie stoisz w porannych i popołudniowych korkach, możesz pracować w wygodnych ubraniach i masz więcej czasu dla swoich bliskich. Najważniejsze, jednak jest to, że to Ty masz kontrolę nad tym, kiedy i gdzie pracujesz. Czy to nie jest fajne?

praca zdalna jak sobie radzić

2. Priorytety i harmonogram

Jednym z większych problemów pracy z domu jest kwestia efektywności. Jednego dnia jesteśmy efektywni, ale następnego dnia nasza efektywność spada, co może przyczyniać się do pogorszenia nastroju. Aby utrzymać efektywność na tym samym poziomie, trzeba nauczyć się zarządzać własnym czasem, świadomie kontrolować to, czym i kiedy się zajmujemy. Ważne, aby stało się to naszym codziennym nawykiem. Na priorytetowym, pierwszym miejscu powinna znajdować się praca, wszystko inne w godzinach pracy powinno zejść na dalszy plan. Jeśli świadomie chcemy trzymać się swoich priorytetów i harmonogramu, wtedy przestaje mieć znaczenie to, czy pracujemy w kuchni, w salonie, czy na kanapie, ani w jakich ubraniach. Ważne, jest tylko to, aby w wyznaczonych godzinach wykonać swoją pracę, zgodnie z priorytetami. Niebezpieczne w tym względzie są wszelkiego rodzaju wymówki. Generalnie każdy mógłby znaleźć powody, dla których nie może pracować. Jednak wymówki i narzekanie nie pomogą, tylko utrudnią wykonywanie pracy z domu. Dlatego, dobrze jest na nowo określić godziny efektywnej pracy i się ich trzymać, w czym pomocny jest harmonogram i właściwe priorytety.

Nie przegap: 4 najlepsze programy do wideokonferencji za darmo

3. Regularne i zaplanowane przerwy

Przerwy niezaprzeczalnie pomagają w koncentracji, a zbyt długa koncentracja przynosi skutek odwrotny do zamierzonego. Niektórzy potrzebują przerwy w odstępach co godzinę, inni co dwie. Ważne, żeby w swoim harmonogramie uwzględnić przerwy i traktować je jako nagrodę za efektywną pracę. Można np. poświęcić przerwy na to, aby naładować swoje baterie i zrelaksować swój umysł. Pomocne w tym jest np. wykonywanie ćwiczeń fizycznych, które w naturalny sposób zwiększą poziom endorfin. Dzięki krótkim, z góry zaplanowanym przerwom praca zdalna może stać się przyjemniejsza i mniej stresująca. Sprawdź, jakie są kolejne wskazówki: praca zdalna jak sobie radzić.

praca zdalna jak sobie radzić

4. Znajdź swój tryb pracy

To, co działa na innych, może nie działać na Ciebie i to, co działało na Ciebie wczoraj, dzisiaj może już nie działać. Wszystko zmienia się bardzo szybko, dlatego warto eksperymentować ze swoim trybem pracy zdalnej. Niektórym, aby wprowadzić się w stan wytężonej pracy pomaga założenie wyjściowych ubrań, dla innych pomocna jest zmiana przestrzeni i odgraniczenie pracy np. osobnym komputerem, zamkniętymi drzwiami, zmianą oświetlenia, na nowo zaaranżowanym biurem. Innym z kolei w koncentracji pomagają aplikacje, które np. blokują strony z social mediami. Ważne, aby być elastycznym i znaleźć własny tryb pracy zdalnej i dostosować do niego to, na co mamy wpływ. Koniecznie przejrzyj poniższą listę aplikacji, które są przydatne w pracy z domu.

praca zdalna jak sobie radzić

Lista aplikacji przydatnych w pracy zdalnej:

Podsumowując - Praca zdalna jak sobie radzić i nie zwariować?

Dzisiaj coraz więcej firm rozważa całkowite przejście w tryb pracy zdalnej, również po zakończeniu pandemii koronawirusa. Z elastycznymi strukturami pracy możemy mieć do czynienia coraz częściej, dlatego opracowanie własnego systemu i trybu pracy zdalnej wydaje się bardziej pilne, niż kiedykolwiek wcześniej. W czasach kryzysu zdrowotnego wymaga to na pewno więcej samozaparcia i większej umiejętności organizacji własnego czasu, jednak nie są to rzeczy, których nie można się nauczyć. Każdego dnia możemy stawać się bardziej produktywni pracując w pojedynkę, niż w otoczeniu kolegów i koleżanek z biura.

Mam nadzieję, że artykuł okazał się dla Ciebie pomocny. Przetestowałeś niektóre wskazówki przydatne w pracy zdalnej? Daj znać o tym w sekcji komentarzy poniżej.

[Głosów: 5   Average: 5/5]
O autorze /

Marta Kozioł, Content Creator kantoronline.pl. Od koncepcji tekstu, poprzez eksperckie wywiady z dealerami walutowymi, aż po publikację. Za artykułami kantoronline.pl stoi więcej niż jedna osoba, ale to dzięki niej cały czas coś się tworzy. Posiada akademickie podstawy z zakresu dziennikarstwa i łączy je z czujnym spojrzeniem na to, co ważne dla użytkowników kantoru online.

2 komentarze

  • Robert

    24 lutego 2021

    Cześć
    Marta, wstrzeliłaś się w samo sedno problemów i korzyści wynikających z zdalnej pracy. Brawo. To fakt, że do takiej pracy trzeba się odpowiednio nastawić i przekonać, nie jest to łatwe i wiem co mówię, ponieważ osobiście pracuję tak już od 8 lat, więc długo przed pandemią. Trzeba mieć, lub znaleźć w sobie, cos w rodzaju samodyscypliny, bo tak jak wspomniałaś : " Ty masz kontrolę nad tym, kiedy i gdzie pracujesz..." jest rzeczywiście fajne, ale trzeba pamiętać, że nasz pracodawca rozlicza i będzie nas rozliczał z efektów i raczej nie będzie nam płacił tylko za to, że jesteśmy np. zalogowani do systemu i teoretycznie jesteśmy w pracy... Pozdrawiam wszystkich pracujących w systemie Home Office 🙂

Dodaj komentarz