Powrót
Chiny

Prasówka Walutowa - 13 stycznia 2020

Pomimo napięć geopolitycznych, tydzień na rynku walutowym zaczyna się pozytywnie. Na każdy dzień zapowiedziane są istotne dane, ale najbardziej wyczekiwanym dniem jest środa: wtedy zostanie podpisana pierwsza faza umowy handlowej Chin i USA. Apetyt na ryzyko wśród inwestorów rośnie. 

USA-CHINY

Wicepremier Chin Liu He przybył już do Waszyngtonu, aby we środę 15 stycznia, podpisać pierwszą fazę porozumienia kończącego wojnę handlową. Inwestorzy mogą więc odetchnąć z ulgą, ale na pełen optymizm możemy liczyć tylko pod warunkiem, że napięcie pomiędzy mocarstwami spadnie. Nadzieja na to jednak może okazać się płonna, ponieważ jeśli Waszyngton zajmie zbyt pozytywne stanowisko wobec antychińskich ruchów politycznych w Hongkongu i na Tajwanie, negocjacje handlowe z Pekinem zostaną zagrożone. Już teraz wiadomo, że na drugą fazę porozumienia handlowego nie można liczyć przed wyborami prezydenckimi w Stanach Zjednoczonych. 

USA-IRAN

Po zabiciu kluczowego dowódcy Iranu w Bagdadzie Kusama Sulejmaniego, wzrosły ceny ropy. Sytuacja nadal jest napięta, a ryzyko zaostrzenia konfliktu zbrojnego nie minęło. Pomimo tego, na rynku walutowym sytuacja wydaje się opanowana, najwyraźniej inwestorzy nie wierzą w eskalację konfliktu. 

Kurs dolara amerykańskiego dziś przed południem wynosił 3,8144 PLN. Jeśli najbliższe odczyty danych z FED okażą dobre, kurs USD będzie się umacniać. 

Istotne dane dla USD:

14 stycznia (wtorek) - CPI z USA

16 stycznia (czwartek) - sprzedaż detaliczna z USA 

17 stycznia (piątek) - produkcja przemysłowa z USA i Indeks Uniwersytetu Michigan

BREXIT 

Dokładnie 31 stycznia Wielka Brytania opuści Unię Europejską. Po tym czasie uwaga rynków przeniesie się na tzw. okres przejściowy, który potrwa 11 miesięcy. Według Ursuli von der Leyen to zdecydowanie zbyt krótki czas na ustalenie wszystkich zapisów umowy. Ale Boris Johnson postawił sprawę jasno i powiedział, że nie ma możliwości przedłużenia tego okresu. Rynek oczekuje na zdecydowane posunięcia w negocjacjach Wielkiej Brytanii z Unią Europejską. Kurs funta utrzymuje się na stałym, niskim poziomie, ponieważ tak długa niepewność co do przyszłości stosunków handlowych brytyjskiej gospodarki zaczyna doskwierać inwestorom. Dla kursu GBP coraz większe znaczenie nabierają dane ekonomiczne, przy czym Bank Anglii już debatuje nad obniżeniem stóp procentowych. 

Istotne dane dla GBP:

13 stycznia (poniedziałek) - PKB oraz produkcja przemysłowa z Wielkiej Brytanii

15 stycznia (środa) - CPI z Wielkiej Brytanii

17 stycznia (piątek) - sprzedaż detaliczna z Wielkiej Brytanii 

UNIA EUROPEJSKA

Najnowsze dane ze Strefy Euro choć wykazywały odbicie się od dołka, nie były wystarczające, aby wpłynąć na poprawę kursu wspólnej waluty. Dziś przed południem kurs EUR wynosił: 4,2357 PLN. 

Istotne dane dla EUR:

16 stycznia (środa) - CPI ze Szwecji 

[Głosów: 4   Average: 5/5]
O autorze /

Marta Kozioł, content creator kantoronline.pl. Od koncepcji tekstu, poprzez wywiady z analitykami walutowymi, aż po publikację. Za artykułami kantoronline.pl stoi więcej niż jedna osoba, ale to dzięki niej cały czas coś się tworzy. Posiada akademickie podstawy z zakresu dziennikarstwa i łączy je z czujnym spojrzeniem na to, co ważne dla użytkowników kantoru internetowego.

Dodaj komentarz