Powrót
Chiny

Prasówka Walutowa - 20 stycznia 2020

W USA obchodzone jest dziś święto Martina Luthera Kinga, więc tydzień na amerykańskich rynkach rozpocznie się dopiero jutro. Po podpisaniu pierwszej fazy porozumienia USA z Chinami wyraźnie zwiększa się apetyt inwestorów na ryzyko. W tym tygodniu rynki będą dalej koncentrować się na kluczowych danych ekonomicznych oraz rozpoczynającym się jutro Światowym Forum Ekonomicznym w Davos. 

BREXIT

Funt brytyjski znajduje się pod presją, a to dlatego, że od Brexitu dzieli nas już tylko 11 dni. Im bliżej formalnego wyjścia Wielkiej Brytanii z Unii Europejskiej, tym bardziej inwestorzy nie mogą się zdecydować, czy zostać przy funcie, czy go sprzedać. Problemem jest także to, że po zdecydowanym zwycięstwie Borisa Johnsona tempo wzrostu gospodarczego w Wielkiej Brytanii nadal jest wolne, a opublikowane w ubiegłym tygodniu dane o inflacji oraz sprzedaży detalicznej okazały się poniżej oczekiwań inwestorów. Czy to oznacza, że brytyjscy konsumenci stracili już cierpliwość? Sytuacja ta ciągle może ulec poprawie. Tymczasem Bank Anglii podtrzymał zapowiedź o obniżeniu stóp procentowych z końcem stycznia 2020 r. Niemniej jednak, wciąż nie wiadomo, czy na pewno podejmie działania. Sytuację tą mogą rozjaśnić dane z rynku pracy w UK, które zaplanowane są na wtorek oraz dane PMI dla brytyjskiego przemysłu, które poznamy w piątek. 

Dzisiaj przed południem kurs funta wynosił 4,9676 PLN. 

https://www.investing.com/news/forex-news/brexit-bulletin-pound-under-pressure-2062411

Istotne dane dla GBP:

  • 21 stycznia (wtorek) - dane rynku pracy z Wielkiej Brytanii
  • 24 stycznia (piątek) - PMI dla przemysłu i usług z Wielkiej Brytanii

USA 

Tydzień w USA rozpoczyna się dniem wolnym z okazji święta Martina Luthera Kinga. Podpisanie pierwszej fazy umowy handlowej między Chinami i USA wywołało zdecydowany optymizm na rynku. Teraz uwaga inwestorów przekierowana została na jutrzejsze Światowe Forum Ekonomiczne w Davos, podczas którego głos zabiorą m.in. Donald Trump, Angela Merkel oraz Christina Legarde. Jeśli podczas swojego przemówienia Trump nada odpowiedni rozgłos dopiero, co podpisanej umowie handlowej z Chinami, a popyt na amerykańskie obligacje skarbowe nadal pozostanie silny, możemy liczyć na to, że USD nabierze wiatru w żagle. Uwaga Wall Street będzie skoncentrowana także na danych z przemysłu. Jeśli chodzi o politykę, Amerykanie śledzą postępy w procesie impeachmentu prezydenta Trumpa, jednak inwestorzy na rynku walutowym wydają się w ogóle nie reagować na doniesienia związane z impeachmentem. Najwyraźniej nie wierzą w to, że kariera Donalda Trumpa może zostać przerwana w ten właśnie sposób.

Dziś przed południem kurs USD wynosił 3,8278 PLN. 

https://uk.reuters.com/article/uk-usa-trump-impeachment/trump-to-offer-first-detailed-impeachment-defence-as-pivotal-week-begins-idUKKBN1ZJ0XE

Istotne dane dla USD:

  • 22 stycznia (środa) - sprzedaż domów na rynku wtórnym
  • 25 stycznia (piątek) - indeks PMI dla przemysłu i usług 

STREFA EURO

Dane z ubiegłego tygodnia ze Strefy Euro pokazały spadek handlu. Saldo handlowe wyniosło 19,2 mld EUR i częściowo jest to spowodowane spadkiem eksportu do Wielkiej Brytanii oraz gromadzeniem wcześniej zapasów na wypadek twardego Brexitu. Jednocześnie, najsilniejsza gospodarka UE, Niemcy nie wykazują oznak ożywienia. Podczas spotkania w Davos, które będzie trwało od 20 do 24 stycznia 2020 r., Christina Legarde ma dokonać rewizji dotychczasowej polityki Europejskiego Banku Centralnego. Rynek oczekuje, że EBC zmieni strategię na bardziej elastyczną, zwłaszcza w kwestii inflacji, ale nikt nie spodziewa się wstrząsów po jej wystąpieniu. Wysokie natomiast są oczekiwania dotyczące poprawy nastrojów przedsiębiorców w Europie. Jeśli piątkowe dane okażą się lepsze od oczekiwań, mogą stanowić bodziec do wzmocnienia kursu EUR. 

Dziś przed południem kurs EUR wynosił 4,2445 PLN. 

https://www.bloomberg.com/news/articles/2020-01-20/lagarde-prepares-to-modernize-ecb-with-a-plan-for-the-2020s

Istotne dane dla EUR:

  • 21 stycznia (wtorek) - indeks ZEW z Niemiec
  • 23 stycznia (czwartek) - stopa procentowa ze Strefy Euro
  • 24 stycznia (piątek) - indeks PMI oraz przemysłu i usług ze Strefy Euro
[Głosów: 2   Average: 5/5]
O autorze /

Marta Kozioł, content creator kantoronline.pl. Od koncepcji tekstu, poprzez wywiady z analitykami walutowymi, aż po publikację. Za artykułami kantoronline.pl stoi więcej niż jedna osoba, ale to dzięki niej cały czas coś się tworzy. Posiada akademickie podstawy z zakresu dziennikarstwa i łączy je z czujnym spojrzeniem na to, co ważne dla użytkowników kantoru internetowego.

Dodaj komentarz