Powrót
co to jest rrso

Co to jest RRSO? Musisz to wiedzieć

Jest najważniejszą informacją dla kogoś, kto porównuje oferty kredytów. I najbardziej kłopotliwą dla instytucji, która ich udziela. Mowa o RRSO, czyli wskaźniku, dzięki któremu natychmiast dowiesz się, czy oferta kredytu jest korzystna. Co to jest RRSO?

Chyba każdy wie (a jeśli nie wie, to ma takie podejrzenia), że bankom oraz parabankom zdarza się w ofertach kredytów lub pożyczek eksponować niskie oprocentowanie, ale pozostałe koszty ukrywać. I dlatego właśnie Urząd Ochrony Konkurencji i Konsumentów wprowadził wskaźnik RRSO, który jest miernikiem opłacalności oferty kredytu w ujęciu rocznym. Dzięki niemu można szybko dowiedzieć się m.in. jaki jest udział dodatkowych kosztów (poza oprocentowaniem) w całkowitym koszcie kredytu. Jednak, żeby RRSO było dla Ciebie pomocnym wskaźnikiem, musisz znać podstawowe fakty o nim. Co to jest RRSO, z czego się składa i czy banki oraz parabanki mają obowiązek podania tego wskaźnika w ofercie?

co to jest rrso

 

Co to jest RRSO przy kredycie?

Co to jest RRSO? RRSO to skrót od Rzeczywista Roczna Stopa Oprocentowania. Kluczowe słowa z rozwinięcia tego skrótu to „rzeczywista” oraz „roczna”, ponieważ RRSO to parametr, który pokazuje całkowity koszt kredytu w ciągu roku. Niektórzy podczas wyboru kredytu, kierują się oprocentowaniem, czyli odsetkami jakie płacimy bankowi w zamian za udzielenie kredytu. Nie jest to jednak bezpieczna i właściwa praktyka, ponieważ spora część kosztu kredytu może znajdować się w innych opłatach, takich jak prowizja czy opłata przygotowawcza. W takiej sytuacji kredyt o wyższym oprocentowaniu, ale niższym RRSO, będzie tańszy od kredytu z niższym oprocentowaniem, ale wyższym RRSO. Dlatego właśnie znacznie bardziej niezawodne jest zweryfikowanie wskaźnika RRSO, który jest sumą kosztów, którymi bank obciąży kredytobiorcę w ujęciu rocznym. Z czego składa się RRSO?

co to jest rrso

Co wpływa na RRSO?

Co wpływa na RRSO? Z jakich kosztów się składa? Po pierwsze na wskaźnik RRSO wpływa:

  • wysokość oprocentowania kredytu
  • prowizja banku za udzielenie kredytu
  • ubezpieczenie (tylko obowiązkowe)
  • opłata przygotowawcza
  • opłata za dodatkowe usługi (np. monitorowanie spłaty zobowiązania)
  • wartość pieniądza w czasie (inflacja).

co to jest rrso

Im niższe RRSO, tym tańszy kredyt? Nie zawsze!

No dobrze. Wiesz już co to jest RRSO i jakie opłaty wchodzą w skład tego wskaźnika. Ale nie wiesz jeszcze, ile mogą one wynosić. Zasada jest taka: im niższe RRSO, tym tańszy kredyt, ale tylko wtedy, gdy porównujemy produkt finansowy w taki samym harmonogramie spłaty. Podczas porównywania kredytów za pomocą wskaźnika RRSO nigdy nie zestawiajmy ze sobą kredytów spłacanych w systemie malejącym, z kredytem spłacanym w systemie równym, ponieważ wtedy wynik nie będzie miarodajny. Powinniśmy być także świadomi faktu, że im krótszy okres spłaty kredytu, tym RRSO jest wyższe. Zgodnie z tą zasadą, o ile nietrudno jest znaleźć ofertę kredytu hipotecznego na 250 tys. z 25-letnim okresem spłaty z RRSO nieprzekraczającym 6%, o tyle nie powinno nas dziwić, że dla kredytów gotówkowych na 100 000 zł z dwuletnim okresem spłaty najczęściej oferowane RRSO przez banki wynosi już ok. 13%.

co to jest rrso

Kredyt dla firm bez RRSO? 

Szkopuł z RRSO polega na tym, że o ile, banki są zobowiązane podawać wartość RRSO dla kredytów dla klientów indywidualnych, o tyle w przypadku kredytów i pożyczek dla firm ta zasada już nie obowiązuje. Dlatego, gdy szukasz kredytu dla firmy możesz spotkać się z sytuacją w której RRSO będziesz musiał obliczyć samodzielnie. Jako przedsiębiorca, nie musisz jednak zawracać sobie głowy dość skomplikowanym wzorem na obliczanie RRSO. Zaoszczędzisz czas jeśli posłużysz się gotowym kalkulatorem RRSO, który bardzo łatwo znaleźć w sieci. Do takiego kalkulatora wystarczy, że przepiszesz odpowiednie dane wraz z informacją o harmonogramie spłaty, a narzędzie samo obliczy, ile wynosi RRSO dla tej konkretnej oferty kredytu.

co to jest rrso

Podsumowując - co to jest RRSO?

RRSO to wskaźnik, który pokazuje, ile faktycznie kosztuje kredyt. Choć jest przydatny podczas porównania oferty kredytów w różnych bankach, nie zwalnia jednak z konieczności sprawdzenia całkowitego kosztu kredytu. W przypadku zobowiązań zaciąganych na kilka, kilkanaście a nawet kilkadziesiąt lat, potrzeba bardzo dokładnej i rzetelnej weryfikacji oferty. Zwłaszcza, że błędne decyzje finansowe… KOSZTUJĄ.

Co sądzicie o wskaźniku RRSO? Wprowadzenie go było potrzebne czy raczej niekoniecznie? Czekamy na Wasze opinie.

Przeczytaj także:

[Głosów: 5   Average: 4.8/5]
O autorze /

Marta Kozioł, content creator kantoronline.pl. Od koncepcji tekstu, poprzez wywiady z analitykami walutowymi, aż po publikację. Za artykułami kantoronline.pl stoi więcej niż jedna osoba, ale to dzięki niej cały czas coś się tworzy. Posiada akademickie podstawy z zakresu dziennikarstwa i łączy je z czujnym spojrzeniem na to, co ważne dla użytkowników kantoru internetowego.

Dodaj komentarz