Powrót
Na rynkach awersja do ryzyka, złoty traci

Rynek czeka na wyniki wyborów w USA

Około trzeciej w nocy poznamy wyniki wyborów parlamentarnych w USA (które odbywają się co dwa lata, w tym roku to tzw. wybory środka kadencji) i właśnie to skupia uwagę inwestorów.

Sondaże mówią o przejęciu większości w Izbie Reprezentantów, co utrudni administracji prezydenta Trumpa podejmowanie decyzji. Jednocześnie może być sygnałem do złagodzenia polityki zagranicznej, np. wobec Chin czy Iranu. Krótkoterminowo może pomóc złotemu, gdyż zwiększy apetyt na ryzyko. Inny scenariusz zakłada zwycięstwo Republikanów w obu izbach Kongresu. W efekcie kurs dolara mógłby wystrzelić, podobnie jak przed dwoma laty po zwycięstwie Trumpa. To oznaczałoby osłabienie złotego, początkowe nawet znaczne. Dobrze zapewne odbiłoby się to na rynku akcji. Wreszcie scenariusz ostatni, czyli podwójne zwycięstwo Demokratów, to spadki na dolarze, również gwałtowne. Utrata większości przez partię Trumpa otwierałaby możliwość wprowadzenia impeachmentu, a to oznaczałoby dużą zmienność na rynku zarówno walut, jak i akcji.

Wciąż brakuje porozumienia ws. Brexitu. Niepewność powoduje, że o ile dolar, euro czy frank możemy dziś kupić o kilka groszy taniej niż przed tygodniem, o tyle funt brytyjski podrożał. Premier Teresa May ma nadzieję, że do końca miesiąca uda się wypracować porozumienie ws. opuszczenia Unii.

Na godz. 14.00 sredni kurs dolara amerykańskiego wynosił 3,7740 PLN, euro kosztowało 4,31 PLN, frank szwajcarski 3,7620 a funt brytyjski 4,9350.

[Głosów: 1   Average: 5/5]
O autorze /

Robert Madejski, Starszy Dealer Walutowy kantoronline.pl. Analityk z dwudziestoletnim doświadczeniem w branży finansowej, w tym na rynku międzynarodowym. Związany z wiodącymi funduszami inwestycyjnymi i ubezpieczeniowymi. Analizuje rynek finansowy, inwestując na warszawskiej giełdzie i rynku walutowym, członek Stowarzyszenia Inwestorów Indywidualnych. W kantoronline.pl odpowiedzialny za przeprowadzanie korzystnych transakcji walutowych, negocjowanie kursów oraz sporządzanie analiz makroekonomicznych.

Dodaj komentarz