Powrót

Rynek stabilny w oczekiwaniu na słowa szefowej FED

Początek tygodnia przyniósł stabilizację kwotowań polskiej waluty. Przy skromnym kalendarzu ekonomicznym, kurs złotego nie uległ wahaniom godnym odnotowania i na koniec dnia mogliśmy mówić o lekkim umocnieniu. Wydarzeniem tygodnia będzie dzisiejsze i jutrzejsze wystąpienie szefowej FED-u Janet Yellen przed Kongresem Stanów Zjednoczonych. Pierwsze wystąpienie planowane jest na godzinę 16:00. Inwestorzy z uwagą będą przysłuchiwać się słowom Pani Yellen, a każda wypowiedź dotycząca podwyższenia stóp procentowych może spowodować gwałtowne reakcje rynków. Zmiana stóp procentowych wydaje się jednak coraz bardziej prawdopodobna, biorąc pod uwagę kolejne, coraz lepsze dane z amerykańskiego rynku pracy.

Istotne dane z rodzimego podwórka to publikacja danych o inflacji CPI za czerwiec, które poznamy o godzinie 14:00. Konsensus to 0,2% r/r oraz 0,00% m/m. Zagrożenie deflacją może skłonić RPP do obniżenie stóp procentowych. Trudno jednak spekulować na temat decyzji w samej Radzie, a wiąże się to z niepewną pozycją jej szefa Marka Belki w związku z „aferą taśmową”. Sama afera jednak przestaje mieć bezpośrednie przełożenie na rynki, podobnie jak sytuacja na Ukrainie. Wydaje się, że inwestorzy skupiają się na danych ekonomicznych, a wydarzenia polityczne zostały już „skonsumowane”.

Godzina 10:30 to publikacja Inflacji CPI za czerwiec dla Wielkiej Brytanii (oczekuje się -0,1% m/m oraz 1,6% r/r), o 11:00 poznamy wartość niemieckiego Instytutu ZEW za lipiec (oczekuje się 30 pkt.), a o 14:30 dane o sprzedaży detalicznej za czerwiec w USA (oczekuje się 0,6% m/m).

Z powyższych danych warto zwrócić uwagę na publikację z godziny 14:00, wartość inflacji CPI może przynieść podwyższoną zmienność na parach złotowych.

Poranna wycena polskiej waluty kształtuje się następująco: 4,1375 PLN/EUR, 3,0337 PLN/USD oraz 3,4055 PLN/CHF. Obligacje 10-letnie pozostają na niskim poziomie i przynoszą inwestorom 3,466% zysku w skali roku.

Dealer walutowy KantorOnline.pl,
Robert Madejski

[Głosów: 0   Average: 0/5]
O autorze /

Dział Wymiany Walut i Operacji Finansowych Kantoronline.pl jest zespołem ekspertów, którzy zdobywali swoje doświadczenie nie tylko na polskich, ale i na światowych rynkach.

Dodaj komentarz