Powrót
Na rynkach awersja do ryzyka, złoty traci

Na rynkach awersja do ryzyka, złoty traci

Utrzymanie światowego wzrostu gospodarczego stanęło pod znakiem zapytania. Na rynkach awersja do ryzyka, złoty traci. Najbliższe dni to nie jest dobry czas na zakup waluty. Piszemy także o tym, co dalej z Brexitem. 

Niedobry czas na zakup waluty

Wczorajsze słowa szefa Europejskiego Banku Centralnego mocno uderzyły w wycenę euro oraz walut uważanych za ryzykowne. Mario Draghi powiedział, że wysokość stóp procentowych pozostanie na niezmienionym poziomie do końca tego roku, wcześniej mówił o końcu lata. To łagodne stanowisko jest zbliżone do decyzji innych banków centralnych, jak amerykański FED, banki centralne Kanady czy Wielkiej Brytanii. Rodzi to obawy o utrzymanie światowego wzrostu gospodarczego. Złoty stracił wczorajszego popołudnia ponad cztery grosze w stosunku do dolara i funta brytyjskiego, a także trzy do franka szwajcarskiego i dwa do euro. Dziś nieśmiało odrabia straty, ale najbliższe dni to raczej nie będzie dobry czas na zakup waluty.

Przyszły tydzień będzie należał do dolara i jena

W nocy poznaliśmy fatalne dane z Chin o wynikach handlu zagranicznego, co przyczyniło się do dużych spadków na tamtejszej giełdzie. Bardzo istotne dane z rynku pracy USA, które zostaną opublikowane o 14.30, mogą „dobić” euro i polską walutę. Zatrudnienie poza rolnictwem w lutym powinno wynieść 180 tys., dużo niższy odczyt uderzy w wycenę eurodolara. Jednocześnie pozytywne dane pozwolą na złapanie oddechu walutom ryzykownym. Nie zmieni to jednak faktu, że przyszły tydzień powinien należeć do tzw. bezpiecznych przystani, szczególnie dolara i jena.

Co dalej z Brexitem?

Po godzinie 15.00 warto zwrócić uwagę na notowania funta brytyjskiego. Na tę godzinę zwołane zostało spotkanie ambasadorów 27. krajów unijnych, a dotyczyć będzie Brexitu. Na spotkaniu streszczone zostaną wyniki ostatnich rozmów, a być może zapadną nowe, istotne ustalenia. Na funcie czeka nas zresztą rollercoster zapewne do końca miesiąca, bo wtedy mają zakończyć się negocjacje. Przed nami zapewne jeszcze niejedna niespodzianka, w postaci dramatycznych wypowiedzi polityków czy ciężkich armat wytaczanych przez dziennikarzy. My obstawiamy scenariusz przedłużenia terminu negocjacji, bez opcji „twardego” Brexitu. A Wy jak sądzicie?

Dzisiejsze kursy

Na godzinę 14.00 kurs średni euro wynosił 4,30 EUR/PLN, dolara amerykańskiego 3,83 USD/PLN, frank szwajcarski wyceniany był na 3,80 CHF/PLN, a funt brytyjski na 5,01 GBP/PLN.

[Głosów: 5   Average: 4.2/5]
O autorze /

Dział Wymiany Walut i Operacji Finansowych Kantoronline.pl jest zespołem ekspertów, którzy zdobywali swoje doświadczenie nie tylko na polskich, ale i na światowych rynkach.

Comment(1)

  • grigoris

    13 kwietnia 2019

    chłopie, jeśli złoty traci, to dla czego euro jest coraz tańsze ? Jeśli euro będzie warte 2 złote, to znaczy, w/ g ciebie, że straciło ?

Dodaj komentarz