Powrót
Na rynkach awersja do ryzyka, złoty traci

Rynki wschodzące łapią oddech

Ważne zmiany na rynku walutowym: poprawił się sentyment wokół walut rynków wschodzących, na czym zyskał złoty. Jest także nadzieja na „miękki” Brexit.

Waluty rynków wschodzących w końcu złapały oddech, dzięki koncentracji inwestorów na toczącej się obecnie dyskusji w sprawie Brexitu. Na tej sytuacji skorzystały wszystkie aktywa uznawane za bardziej ryzykowne, w tym polski złoty. Poprawa sentymentu walut rynków wschodzących przełożyła się na umocnienie się walut rynków walut wschodzących. Wyjątkiem jest funt brytyjski, który zyskuje (także względem złotego) na fali porozumienia w sprawie miękkiego Brexitu. Jednak pomimo tego, że rynki finansowe łapią oddech od początku obecnego tygodnia, w dalszym ciągu utrzymuje się niepewność związana z polityka prowadzoną przez prezydenta Stanów Zjednoczonych.

Na euforię jest jeszcze za wcześnie, ponieważ sentyment wśród inwestorów  jest mieszany. Powodem tego jest protekcjonistyczna polityka Trumpa oraz zapowiedzi wprowadzenia kolejnych ceł na towary importowane z chińskiej gospodarki. Stąd awersja do ryzyka na rynkach jest duża. Najprawdopodobniej jednak, rynki zareagują mocnym impulsem dopiero  w momencie, gdy zapadną decyzje.

W trakcie wtorkowej sesji polska waluta kwotowana jest następująco: 4,3070 zł za euro; 3,7243 zł wobec dolara amerykańskiego; 3,8195 zł względem franka szwajcarskiego oraz 4,8310 zł w relacji do funta szterlinga.

Przed nami w tym tygodniu jeszcze szereg istotnych publikacji danych makroekonomicznych mogących wpłynąć na sytuację na rynku walutowym, m.in.  we czwartek odczyty inflacji za sierpień z UE i USA, a w piątek dane o sierpniowej produkcji przemysłowej w USA.

Damian Papała
Główny Dealer Walutowy

[Głosów: 0   Average: 0/5]
O autorze /

Damian Papała, Główny Dealer Walutowy kantoronline.pl. O rynku finansowo-walutowym wie wszystko. Od lat związany z branżą bankową, zdobywał doświadczenie zawodowe w największych instytucjach finansowych w kraju. Dzięki niemu proces wymiany walut za pośrednictwem kantoru online został maksymalnie uproszczony i dopasowany do potrzeb klientów. Zarządza Działem Wymiany Walut i Operacji Finansowych kantoronline.pl.

Dodaj komentarz