Powrót

Skandaliczne sztuczki hakerów Cz. 2

Z  pierwszej części artykułu dowiedzieliście się o tym, w jaki sposób hakerzy podszywają się pod firmy, dzięki czemu przejmują kontrolę nad Waszymi kontami internetowymi. Dzisiaj, poznacie kolejne sztuczki hakerów, o których powinien wiedzieć każdy użytkownik sieci, żeby się przed nimi ochronić.

Wszyscy zabezpieczają przed włamaniem swój samochód, dom lub mieszkanie, instalując alarmy, a nawet kamery. Chcą, by nikt oprócz nich nie miał dostępu do dobytku, na który pracowali tyle lat. Dlaczego więc, nie mają w nawyku zabezpieczania się przed cyberprzestępcami? Internet, choć jest światem niematerialnym, narażony jest na takie same ataki rabunkowe, jak zdarza się to w otaczającej nas rzeczywistości fizycznej. Każdy, kto ceni udogodnienia, jakie za sobą niesie Sieć, powinien znać sposoby na to, jak ustrzec się przed kradzieżami dokonywanymi właśnie tą drogą.

Program, który patrzy na ręce

Wciąż słyszymy, że jedną z największych korzyści transakcji bezgotówkowych jest możliwość ich wykonywania z dowolnego miejsca na świecie. Owszem, jest to prawda, pod warunkiem, że… posiadasz laptopa i prywatny Internet. Cyberprzestępcy tylko czekają, aż ktoś zaloguje się na swoje konto bankowe z komputera znajdującego się w kafejce internetowej, hotelu, bibliotece lub innym miejscu publicznym. Niestety, czyniąc to, nikt nie jest w stanie zagwarantować tego, że nie ma w nich zainstalowanych programów szpiegujących. Programy te, potrafią przechwycić wszelkie Wasze poufne dane, które tylko wystukacie na klawiszach klawiatury. Rozsądniej jest więc wykonać transfer środków finansowych lub przelew bankowy wtedy, gdy będziemy mogli użyć do tego własnego sprzętu oraz być podłączonym do prywatnej sieci np. pochodzącej z telefonii komórkowej.

Luki w zabezpieczeniach prywatnych kont

Hakerzy bardzo często wykorzystują fakt, że internauci używają tych samych haseł do kont firmowych i prywatnych, nie bacząc na stopień zabezpieczenia serwisu do którego się rejestrują. Niestety, często się zdarza, że cyberprzestępcy pozyskują hasła użytkowników z prywatnych kont na serwisach społecznościowych (które nierzadko, nie posiadają rozbudowanych zabezpieczeń), by potem użyć ich do wtargnięcia np. do sieci firmowej. Włamując się, mogą poczynić niebotyczne szkody, np. poprzez zainfekowanie jej wirusem. Najlepszym sposobem na uniknięcie takiej sytuacji jest stosowanie silnych i różnych haseł do wszystkich kont jakie posiadamy. Przy tworzeniu hasła trzeba pamiętać o tym, by nie zawierało ono daty urodzenia, nazwiska ani nic, co może się komuś obcemu kojarzyć z danym użytkownikiem. Z kolei by sprawdzić, czy wybrane przez Was hasło jest wystarczająco silne, warto skorzystać z darmowych narzędzi kontrolujących unikalność hasła np. http://bit.ly/1SS2g9h.

Sztuczki hakerów - podsumowanie

Niestety, zagrożenia internetowe są znakiem naszych czasów, a społeczeństwo wciąż nie jest w wystarczającym stopniu świadome zagrożeń jakie mogą nieść za sobą naiwne zachowania w sieci. Dlatego tak bardzo zależy nam na tym, byście mogli poznać sztuczki cyberprzestępców od podszewki i jak najszybciej zabezpieczyli przed atakami konta Wasze i Waszych bliskich. Istnieje na to szereg metod, takich jak instalowanie programów antyszpiegowskich czy antywirusowych. Nie da się jednak ukryć, że najlepszym doradcą pozostaje w tej kwestii po prostu zdrowy rozsądek i świadomość tego, w jaki sposób może nam zagrozić udostępnienie innym naszych poufnych danych.

Często spotykacie się z atakami hakerów? Jakie zabezpieczenia stosujecie? Znaliście wymienione w artykule triki hakerów, czy słyszycie o nich pierwszy raz?

[Głosów: 1   Average: 5/5]
O autorze /

Marta Kozioł, content creator kantoronline.pl. Od koncepcji tekstu, poprzez wywiady z analitykami walutowymi, aż po publikację. Za artykułami kantoronline.pl stoi więcej niż jedna osoba, ale to dzięki niej cały czas coś się tworzy. Posiada akademickie podstawy z zakresu dziennikarstwa i łączy je z czujnym spojrzeniem na to, co ważne dla użytkowników kantoru internetowego.

Dodaj komentarz