Powrót

Słaby złoty po aferze taśmowej

Tydzień rozpoczęły około 3-groszowe spadki na wycenie złotego. Miała na to wpływ weekendowa „afera taśmowa”, czyli nagrania prominentnych osób w państwie, które w bardzo złym świetle przedstawiają mechanizmy funkcjonowania państwa. Inwestorzy szczególnie przestraszyli się zmian w kierownictwie Narodowego Banku Polskiego. Jego prezes Marek Belka był bohaterem jednego z nagrań. Kryzys starał się załagodzić premier Tusk, który na konferencji prasowej wczoraj o godzinie 15:00 stwierdził, że nie dopatrzył się złamania prawa na opublikowanych nagraniach z prezesem Belką. Sam zainteresowany potwierdził, że nie widzi powodu podawania się do dymisji. Z drugiej strony mieliśmy do czynienia ze spadkami na innych walutach regionu (forint węgierki czy lira turecka), więc nie tylko publikacja tygodnika „Wprost” miała na spadek złotego wpływ. Duże znaczenie ma kryzysowa sytuacja w Iraku, gdzie islamscy fundamentaliści zajmują kolejne miasta oraz walki na Ukrainie. Lokalnie jednak inwestorzy nadal będą trzymani w niepewności, bo tygodnik zapowiada publikacje dalszych nagrań.

Dziś spadki na złotówce zostały wyraźnie zahamowane, kwotowania z godziny 10:00 wyglądają następująco: 4,1360 EUR/PLN, 3,0512 USD/PLN oraz 3,3953 CHF/PLN. Dziś o godzinie 14:00 poznamy dane GUS-u o zatrudnieniu (oczekiwane 0,7% r/r) oraz wynagrodzeniach (4,5% r/r). Pół godziny później w USA opublikowane zostaną dane o inflacji CPI za maj (konsensus to 0,2% m/m oraz 2% r/r). Najważniejsze będzie jednak zachowanie dolara związane ze zbliżającym się posiedzeniem FED i decyzją o dalszej polityce monetarnej Stanów Zjednoczonych. Po obecnej korekcie opór na dolarze znajduje się na poziomie 3,0640 PLN.

Dealer walutowy KantorOnline.pl,
Robert Madejski

[Głosów: 0   Average: 0/5]
O autorze /

Dział Wymiany Walut i Operacji Finansowych Kantoronline.pl jest zespołem ekspertów, którzy zdobywali swoje doświadczenie nie tylko na polskich, ale i na światowych rynkach.

Dodaj komentarz