Powrót

Spokojny koniec tygodnia. Rynek czeka na RPP i EBC

Złoty stabilny na koniec tygodnia. Następny, prawdopodobnie przyniesie większą zmienność za sprawą RPP i EBC.

Święto Dziękczynienia za oceanem spowodowało, że wczorajsza sesja na rynku międzybankowym przebiegała dość spokojnie. Na szerokim rynku kontynuowana była przecena dolara względem euro, któremu pomogła wypowiedź Mario Draghiego o rysującym się konsensusie w łonie EBC w sprawie rozszerzenia programu skupu nowych aktywów. To właśnie z tego powodu inwestorzy z rosnącą niecierpliwością oczekują na czwartkowe posiedzenie Europejskiego Banku Centralnego. Ewentualna decyzja w sprawie uruchomienia przez EBC zapowiadanych działań w celu pobudzenia inflacji i wsparcia wzrostu gospodarczego w Strefie Euro może przełożyć się na dalsze umocnienie wspólnej waluty w końcówce tego roku. Takie oczekiwania inwestorów, umacniane są przez odczyty z europejskich gospodarek, potwierdzają realne zagrożenie deflacją. Według wczoraj opublikowanych danych, inflacja w Niemczech spadła w listopadzie do 0,6 proc. w ujęciu r/r a w Hiszpania do 0,5 proc. r/r. Są to najniższe wskazania od czterech lat. Nie zmieniła się natomiast wczoraj zbytnio wycena naszej waluty względem głównych walut bazowych. Na koniec dnia kursy głównych par złotowych niewiele odbiegały do otwarcia. Po godz. 17 za euro trzeba było zapłacić niecałe 4,18 PLN, za dolara 3,35 PLN, za funta 5,27 PLN, a za franka nieco ponad 3,47 PLN.

Dziś również nie powinniśmy obserwować głębszych ruchów na rynku. Z ważniejszych informacji makroekonomicznych o godz. 11:00 poznamy dane szacunkowe inflacji CPI za listopad dla Strefy Euro – konsensus zakłada wzrost 0,3 proc. r/r , oraz odczyt wskaźnika bezrobocia również w Eurolandzie za październik - prognoza 11,5 proc. Jeśli jednak odczyty te nie będą znacznie odbiegać od oczekiwań, nie powinny istotnie wpłynąć na notowania na rynku. Będą oczywiście zamykane pozycje przed weekendem, ale raczej większość inwestorów wstrzyma się z ryzykownymi decyzjami do przyszłego tygodnia, kiedy to poznamy decyzje w sprawie stóp procentowych. W środę decyzje ogłosi Rady Polityki Pieniężnej (tu nie powinno być niespodzianek - prawdopodobnie nie będzie zmiany już w tym roku) a w czwartek (tu niespodzianki mogą być) - EBC. W przypadku tego ostatniego wydarzenia, jak zostało wcześniej wspomniane, rynek oczekuje podjęcia ze strony Europejskiego Banku zapowiadanych od dłuższego czasu działań. Brak lub niezadowalająca decyzja prawdopodobnie osłabi euro a także naszą złotówkę. Do tego czasu kurs EUR/PLN powinien się poruszać w zakresie 4,17-4,20 a USD/PLN: 3,33- 3,35. Tak więc pierwszy tydzień grudnia zapowiada się emocjonująco.

Dealer walutowy KantorOnline.pl,
Damian Papała

[Głosów: 0   Average: 0/5]
O autorze /

Dział Wymiany Walut i Operacji Finansowych Kantoronline.pl jest zespołem ekspertów, którzy zdobywali swoje doświadczenie nie tylko na polskich, ale i na światowych rynkach.

Dodaj komentarz