Powrót
przelew SEPA

Wysyłasz EUR? Sprawdź, czym jest przelew SEPA

Przelew SEPA powstał po to, aby przesyłanie środków w EUR było tak samo tanie i łatwe jak przesyłanie pieniędzy we własnym kraju i we własnej walucie. Jeśli chcesz: najszybciej i najtaniej przesłać EUR - wybierz przelew SEPA. Sprawdź na czym polega ten europejski przelew i jak poprawnie go wysłać.

Przelew SEPA, czyli w strefie Jednolitego Obszaru Płatniczego w Euro (z ang. Single Euro Payments Area) to przelew europejski, który umożliwia przesłanie euro w 36. krajach Europy. Na obecną chwilę nie ma tańszego przelewu transgranicznego niż przelew SEPA. Ile dokładnie kosztuje, jak działa i jak poprawnie go zlecić? Lepiej wcześniej poznać jego specyfikę, ponieważ pomyłka może nas tu słono kosztować. Błędne wypełnienie formularza do przelewu może przyczynić się do tego, że bank zamiast kilku złotych pobierze od nas opłatę rzędu kilkuset złotych.

przelew SEPA

Przelew SEPA – najważniejsze informacje

Dzięki SEPA możemy wysłać EUR do 36. krajów Europy na takich samych zasadach i po takich samych kosztach. Tak więc, zlecając przelew SEPA za każdym razem poniesiemy te same koszty przelewu i dotyczyć nas będą te same regulacje prawne: niezależnie od tego czy wysyłamy walutę EUR z Polski do Niemiec, do Grecji czy na Cypr. W każdym przypadku również przelew dotrze do odbiorcy po takim samym czasie.

W jakich krajach obowiązuje SEPA?

Obszar SEPA obejmuje wszystkie 28 krajów członkowskich Unii Europejskiej (wraz z terytoriami zależnymi) tj. Austria, Belgia, Bułgaria, Cypr, Czechy, Dania, Estonia, Finlandia, Francja, Grecja, Hiszpania, Holandia, Irlandia, Litwa, Luksemburg, Łotwa, Malta, Niemcy, Polska, Portugalia, Rumunia, Słowenia, Szwecja, Węgry, Wielka Brytania, Włochy, Chorwacja, a także kraje stowarzyszone m.in. Islandia, Monako, Liechtenstein, Norwegia, Szwajcaria oraz San Marino. Listę krajów SEPA wraz z oznaczeniami IBAN zamieściliśmy poniżej. To, czy bank Twojego odbiorcy należy do SEPA najlepiej sprawdzić tutaj.

przelew SEPA

Ile kosztuje SEPA?

Koszt przelewu SEPA jest z góry znany i dużo mniejszy niż cena standardowego przelewu zagranicznego.  Pamiętajmy jednak, że to, ile dokładnie wynosi opłata za przelew SEPA zależy od banku z którego zlecamy przelew. Na ogół w polskich bankach koszt przelewu SEPA wynosi od 4 zł do 8 zł. Na koszt wysłania przelewu SEPA nie wpływa to, jak wysoką kwotę przesyłamy odbiorcy.

Nie przeocz: Ile kosztuje firmowe konto walutowe i dlaczego niektóre firmy mogą mieć je taniej?

Jaki jest czas realizacji przelewu SEPA?

W przybliżeniu czas realizacji przelewu SEPA w trybie zwykłym wynosi 1 dzień roboczy. Dlaczego w przybliżeniu? Ponieważ w rzeczywistości zależy to od godzin granicznych (ang. cut-off time) banków biorących udział w transakcji. Czym jest godzina graniczna? To czas, w którym musi wpłynąć dyspozycja przelewu SEPA, aby przelew mógł zostać zrealizowany w zakładanym czasie. Jeśli zależy nam na sprawnym przewidzeniu, ile potrwa realizacja naszego przelewu, warto poszukać tabeli z godzinami granicznymi dla przelewów SEPA na stronie swojego banku. Dla przykładu: w Kantoronline.pl godziną graniczną dla przelewu SEPA jest godz. 14:30. Jeśli zlecimy przelew do tej godziny w dniu roboczym, to czas realizacji przelewu wyniesie 1 dzień roboczy. Natomiast, jeśli dyspozycja zostanie zlecona po godz. 14:30 – na realizację przelewu trzeba będzie poczekać 2 dni robocze.

przelew SEPA

Jakie są zalety przelewu SEPA?

Niewątpliwie jedną z największych zalet przelewu SEPA jest to, że środki do odbiorcy mogą dotrzeć już na drugi dzień od wysłania, co jest wynikiem porównywalnym do czasu realizacji przelewów krajowych. Pamiętajmy, że w przypadku przelewów transgranicznych nie jest to normą (niektóre przelewy walutowe docierają do odbiorcy nawet po 6 dniach roboczych). Do tego wszystkiego, w przypadku przelewu SEPA mamy pewność, że wysyłana kwota nie zostanie uszczuplona z powodu kosztów transferu banków. No i najważniejsze – przelew europejski SEPA jest naprawdę tani i kosztuje nas tylko kilka złotych.

Jak zlecić przelew SEPA?

Przelew SEPA można zlecić drogą internetową. Co będzie nam do tego potrzebne? Po pierwsze będzie to numer rachunku odbiorcy w standardzie IBAN, czyli w standardzie międzynarodowym (ang. International Bank Account Number).  Dla Polski numery IBAN składają się z 28 znaków, z których pierwsze dwie litery są skrótem nazwy kraju – PL, kolejne 2 cyfry to cyfry kontrolne, następnie mamy numer rozliczeniowy banku, a dopiero następnie numer rachunku odbiorcy. Na co należy uważać? Każdy kraj może mieć inny standard IBAN, dlatego najlepiej zanim wyślemy przelew SEPA, sprawdźmy  czy wprowadzony przez nas numer rachunku IBAN jest  poprawny. Najlepiej zweryfikować  go na specjalnej stronie Narodowego Banku Polskiego: https://ewib.nbp.pl/. Drugą rzeczą o której powinniśmy pamiętać podczas zlecania przelewu SEPA jest wybranie opcji kosztowej SHA. Przy czym jest to ogólnie przyjęta regulacja, banki nie pobierają opłat za przelewy przychodzące SEPA. Trzecim warunkiem, jaki powinniśmy spełnić, żeby poprawnie wysłać przelew SEPA jest wybranie waluty przelewu EUR. 

Podsumowując - Wysyłasz EUR? Sprawdź, czym jest przelew SEPA

Choć przelewy SEPA są czymś, co Unia Europejska wprowadziła w interesie swoich obywateli już ponad dekadę temu, nie wszyscy wiedzą, że jest to rozwiązanie, które znacznie przyspieszyło płatności w EUR, a do tego pozwala zaoszczędzić pieniądze. Jeśli jesteś użytkownikiem Kantoronline.pl zapewne wiesz, co sądzimy o wygórowanych opłatach za transakcje walutowe i na pewno nie zdziwi Cię, że przelewy SEPA zlecane z naszego serwisu są tańsze niż w bankach: kosztują tylko 3,90 PLN.

A może dopiero zastanawiasz się nad tym, jak zaoszczędzić pieniądze na transferach zagranicznych i wymianie walut? Wtedy zapraszamy do rejestracji w Kantoronline.pl.

Dajcie znać, czy natrafiliście na jakieś trudności podczas zlecania po raz pierwszy przelewu SEPA? Czekamy na Wasze komentarze.

Mogą Cię zainteresować także:

[Głosów: 6   Average: 4.7/5]
O autorze /

Marta Kozioł, content creator kantoronline.pl. Od koncepcji tekstu, poprzez wywiady z analitykami walutowymi, aż po publikację. Za artykułami kantoronline.pl stoi więcej niż jedna osoba, ale to dzięki niej cały czas coś się tworzy. Posiada akademickie podstawy z zakresu dziennikarstwa i łączy je z czujnym spojrzeniem na to, co ważne dla użytkowników kantoru internetowego.

Dodaj komentarz