Powrót
Sprawdź, w jaki sposób przesłać pieniądze zarobione za granicą do Polski

Sprawdź, w jaki sposób przesłać pieniądze zarobione za granicą do Polski

Ważne jest, aby zarobione za granicą pieniądze przesłać do Polski bezpiecznie. Ale jeszcze ważniejsze – ile za to zapłacisz. W końcu od tego zależy, ile otrzymają od Ciebie Twoi bliscy. Pokażemy Ci jakie możliwości masz dzisiaj do wyboru. 

Każdego roku miliony Polaków zarabiających za granicą przesyła miliardy złotych do swojej ojczyzny. Ale nadal na porządku dziennym zdarzają się sytuacje, w których osoba, która przesyła pieniądze nie ma pojęcia o tym, ile za taki transfer w rzeczywistości zapłaci. Czy wysłanie pieniędzy za granicę może być łatwe i przejrzyste?

Nowe sposoby na przesyłanie pieniędzy za granicę

Dzisiaj najpopularniejszymi i uważanymi za najbezpieczniejsze sposobami na przesłanie pieniędzy za granicę są: przelew bankowy, karta przedpłacona oraz e-portfele. Transfer pieniędzy przez bank, choć nie należy do najtańszych sposobów jest łatwo dostępny, dlatego jest tak chętnie wybierany. Sporo osób decyduje się także na wysłanie bliskim karty przedpłaconej, co niweluje problem związany z oczekiwaniem na realizację przelewu zagranicznego, ponieważ kartę zasilić można w każdej chwili i odbywa się to błyskawicznie. W przypadku karty przedpłaconej musimy się jednak liczyć z tym, że dla transakcji gotówkowych z tego typu karty może obowiązywać dzienny limit. W praktyce jednak, ponieważ właściciel karty przedpłaconej może regularnie monitorować historię transakcji, częściej rozwiązanie to sprawdza się w przypadku przesyłania pieniędzy za granicę dziecku uczącemu się za granicą, niż rodzinie pozostałej w Polsce. Stosunkowo najnowszym rozwiązaniem w kwestii przesyłania pieniędzy za granicę jest skorzystanie z e-portfela. Czy najlepszym?

E-portfel do przesyłania pieniędzy za granicę

Choć nazywane są różnie: e-portfelem, cyfrowym portfelem, e-walletem czy elektroniczną portmonetką, każda z tych nazw opisuje to, do czego służą: do dokonywania natychmiastowych transakcji bezgotówkowych. Tymczasem, z technicznego punktu widzenia e-portfel jest po prostu mobilną aplikacją płatniczą skierowaną do osób, które chciałyby tego typu transakcje wykonywać szybciej i wygodniej. Obecnie na świecie dostępne są dwa rodzaje e-portfeli: przedpłacone (np. Skrill) oraz takie, w których korzystamy bezpośrednio ze środków zgromadzonych na koncie bankowym (np. Paypal). Cyfrowy portfel umożliwia:

 • przechowywanie pieniędzy
 • dokonywanie natychmiastowych płatności
 • wysyłanie pieniędzy do innych użytkowników e-portfela
 • wysyłanie pieniędzy na rachunek bankowy
 • podpięcie karty płatniczej.

Obecnie na świecie dostępnych jest 20. różnych e-portfeli, ale do najpopularniejszych należą Skrill oraz Paypal. Wykorzystywanie jednego z tych klasycznych już przykładów cyfrowych portmonetek z pewnością jest wygodne dla osób przesyłających swojej rodzinie środki, zwłaszcza jeśli ktoś z rodziny również używa e-portfela. Odbiorca może wtedy albo otrzymać pieniądze do swojego e-portfela, albo zdeponować je na rachunku bankowym. Sprawdźmy, jak kosztowne jest przesyłanie pieniędzy za pomocą elektronicznych portfeli.

Sprawdź, w jaki sposób przesłać pieniądze zarobione za granicą do Polski

Skrill opłaty

Żeby przesłać pieniądze ze Skrilla do swoich bliskich w Polsce, najpierw trzeba zasilić swój elektroniczny portfel. Po pozytywnej weryfikacji naszego konta, co potrwa około jednej doby, można go zasilić aż na 13 sposobów. Przy czym tylko jeden z nich, przelew bankowy, jest bezpłatny. Jeśli chcemy zaoszczędzić pieniądze, z pewnością warto go wybrać. Przed korzystaniem ze Skrilla musimy być przygotowani także na pokrycie opłaty za: przesłanie pieniędzy na rachunek bankowy oraz do innego użytkownika Skrill, a także za wypłatę środków z e-portfela. W tej usłudze odbiorca pieniędzy nie ponosi żadnych opłat za ich otrzymanie.

 Skrill przewalutowanie

Będąc użytkownikiem e-portfela Skrill można także przewalutować swoje środki, zanim prześlemy je swoim bliskim w Polsce. Pamiętajmy jednak, że Skrill nie jest usługą wyspecjalizowaną w wymianie walut. Za konwersję walut zapłacimy opłatę, która jest stała dla każdej z nich. Tymczasem jedną z najważniejszych opłat, z jaką należy się liczyć przed podjęciem decyzji o korzystaniu ze Skrilla jest miesięczna opłata za nieaktywne konto. Zostanie ona naliczona wtedy, gdy w ciągu 12 miesięcy nie zalogujemy się, ani nie zlecimy transakcji z e-portfela ani razu.

przelewy z niemiec

Jak przelać pieniądze z Paypal na konto?

Drugim najpopularniejszym e-portfelem jest Paypal. Podobnie jak Skrill, umożliwia on wysyłanie pieniędzy na cały świat w ciągu kilku minut lub godziny, a ograniczeniem jest jedynie dostępność walut. Jak przelać pieniądze z Paypal na konto? To, co odróżnia ten serwis od Skrilla to fakt, że możemy  w nim zlecić przelew korzystając z salda swojej karty kredytowej bądź debetowej. Nie musimy zatem osobno zasilać konta Paypal. Jeśli chcemy wysłać pieniądze innemu użytkownikowi Paypal, wystarczy znać wyłącznie jego adres e-mail. Opłaty, które powinniśmy porównać przed założeniem konta to opłata za transakcje krajowe i międzynarodowe oraz przelewanie pieniędzy na kartę kredytową. Jedną z zalet e-portfela Paypal jest fakt, że serwis nie pobiera opłaty za przelewy na rachunek bankowy przypisany użytkownikowi Paypal.

skrillowanie

Paypal przelew zagraniczny

W Paypal mamy możliwość dokonania szybkich przelewów do dowolnego miejsca na świecie. Trzeba pamiętać jednak o tym, że opłaty które nalicza Paypal za wysłanie pieniędzy różnią się od siebie w zależności od tego czy korzystamy z salda konta Paypal czy salda karty kredytowej lub debetowej. Porównując je ze sobą będziemy mieć pewność, że korzystamy z możliwie oszczędnej opcji. W przeciwieństwie do e-portfela Skrill, gdy wysyłamy pieniądze innemu użytkownikowi Paypal, powinien być on przygotowany na to, że jego elektroniczna portmonetka zostanie obciążona opłatą.

Przeczytaj także: Jak założyć konto w zagranicznym banku przez Internet?

 

oszczedzanie na wymianie

Tańsza alternatywa a bezpieczeństwo

Znalezienie tańszej alternatywy dla transferów międzynarodowych to jedno, ale bezpieczeństwo to drugie. Nim zaufamy jakiemukolwiek operatorowi, który zajmuje się transferami pieniężnymi, zwróćmy uwagę na stosowane przez niego środki bezpieczeństwa oraz to, jak długo funkcjonuje na rynku. Czy pieniądze klientów są bezpiecznie przechowywane, a łącze zaszyfrowane? Gdzie znajduje się centrala i czy prowadzona jest obsługa klienta w języku polskim? Ile trzeba czekać na odpowiedź?

oszczędanie pieniedzy

Zanim wyślesz pieniądze, zaoszczędź na przewalutowaniu

W naszym serwisie zakładamy, że przewalutowanie środków powinno być zarówno wygodne, jak i niedrogie. Jako serwis wyspecjalizowany w wymianie walut online, proponujemy użytkownikom opłatę (spread walutowy) mniejszą niż 1%. Jeśli zależy Ci na oszczędnościach sprawdź nasze kursy walut. A im popularniejsza waluta, tym jej wymiana u nas jest tańsza. Na przykład spread dla waluty euro  to tylko 0,6%. Nie pobieramy opłat ani za prowadzenie konta, wpłacanie czy wypłacanie pieniędzy do wszystkich banków w Polsce.

Przeczytaj także: Gdzie najlepiej założyć konto walutowe? 

Podsumowując

Wiele możliwości w zakresie przesyłania pieniędzy za granicę, sprawia, że możemy dopasować sposób wysyłania pieniędzy do własnych interesów. Z którego sposobu skorzystać? Na to pytanie każdy musi odpowiedzieć indywidualnie. Na początek warto upewnić się, czy koszty przelewu zagranicznego są dla nas atrakcyjne. Nawet wtedy, gdy sprowadza się to do przebrnięcia przez trudne do zrozumienia umowy i tabele opłat. Trzeba odpowiedzieć sobie na pytanie: na czym zależy nam najbardziej? Na wygodzie, szybkości czy oszczędzaniu? W istocie chodzi o wybranie takiego operatora, który najbardziej odpowiada naszym potrzebom.

Chcemy być dla Ciebie jak najbardziej pomocni. Dlatego nie wahaj się zadawać nam pytań, jeśli potrzebujesz pomocy podczas przesyłania pieniędzy za granicę lub wymianie walut. Czekamy na Twoje komentarze i sugestie.

* Kantoronline.pl zastrzega, że nie ponosi odpowiedzialności za ewentualne różnice lub zmiany w prezentowanych ofertach elektronicznych portfeli.

[Głosów: 2   Average: 5/5]
O autorze /

Marta Kozioł, content creator kantoronline.pl. Od koncepcji tekstu, poprzez wywiady z analitykami walutowymi, aż po publikację. Za artykułami kantoronline.pl stoi więcej niż jedna osoba, ale to dzięki niej cały czas coś się tworzy. Posiada akademickie podstawy z zakresu dziennikarstwa i łączy je z czujnym spojrzeniem na to, co ważne dla użytkowników kantoru internetowego.

3 komentarze

 • Hania

  5 sierpnia 2018

  Bardzo pomocny wpis

 • Salut

  24 października 2018

  Temat moim zdaniem jak najbardziej praktyczny.
  Pozdrawiam!

  • kantoronline

   25 października 2018

   Dzięki za Twój komentarz, Salut. My również pozdrawiamy. 🙂

Dodaj komentarz