Powrót
Na rynkach awersja do ryzyka, złoty traci

Świat się kręci wokół funta

Wydarzenia wokół Brexitu wpłynęły na wysoką zmienność funta brytyjskiego. Tymczasem złoty lekko umocnił się do dolara, euro i franka. Poznaj najważniejsze wydarzenia przeszłego i przyszłego tygodnia. 

Duże wahania kursu funta

Tydzień mija pod znakiem głosowań wokół Brexitu, a kolejny zapowiada się podobnie. W środę Izba Gmin odrzuciła projekt umowy z Unią Europejską autorstwa zespołu negocjacyjnego premier Teresy May i jednocześnie odrzuciła możliwość wyjścia z Unii bez porozumienia, czyli tzw. „twardego Brexitu”. Co ciekawe, wynik tego ostatniego głosowania nie jest prawnie wiążący i najprawdopodobniej w najbliższy wtorek dojdzie do kolejnego głosowania w tej sprawie. Gra idzie o odroczenie terminu wyjścia co najmniej do końca czerwca. Sytuacja jest bardzo niekomfortowa dla brytyjskiego funta, który notuje bardzo wysoką zmienność. W tym tygodniu funta można było kupić zarówno po 4,97 jak i po 5,06 złotego. Złoty lekko umocnił się do dolara, euro i franka.

Uwaga na notowania eurodolara

W przyszłym tygodniu oprócz wydarzeń wokół Brexitu, rynki skupią się na decyzji Rezerwy Federalnej o wysokości stóp procentowych. W środę poznamy komunikat FED, a najważniejsza w nim będzie projekcja podwyżek w tym i przyszłym roku. Obserwatorzy oczekują scenariusza jednej podwyżki w tym roku i jednej w kolejnym. Każde odstępstwo od tego scenariusza może silnie wpłynąć na notowania eurodolara. Nawet ostatnie, nieco gorsze dane z gospodarki nie powinny jednak wpłynąć na łagodną politykę monetarna FED-u.

W przyszłym tygodniu uwagę kierujemy na Niemcy, Wielką Brytanie, Chiny oraz USA

We wtorek poznamy odczyt niemieckiego Indeksu nastrojów ZEW, który jest najniższy od sześciu lat. Poniedziałkowy odczyt PMI Niemiec zejdzie zapewne na drugi plan. Większy wpływ na nastroje na rynkach ma kolejna odsłona głosowań na temat Brexitu oraz rozmowy handlowe USA-Chiny. Po znakiem zapytania staje porozumienie z Chinami na koniec miesiąca, zapowiadane przez Prezydenta Trumpa. Wyraźny spadek eksportu Chin, o którym wiemy z odczytu z zeszłego tygodnia, może usztywnić stanowisko Państwa Środka.

Dzisiejsze notowania

Na godzinę 15.00 średni kurs euro wynosił 4,3050 EUR/PLN, dolara amerykańskiego 3,80 USD/PLN, franka szwajcarskiego 3,79 CHF/PLN a funta szterlinga 5,0450 GBP/PLN.

[Głosów: 4   Average: 3.5/5]
O autorze /

Dział Wymiany Walut i Operacji Finansowych Kantoronline.pl jest zespołem ekspertów, którzy zdobywali swoje doświadczenie nie tylko na polskich, ale i na światowych rynkach.

Dodaj komentarz