Powrót
Na rynkach awersja do ryzyka, złoty traci

Świąteczny tydzień jest łaskawy dla złotego

Okres świąteczny przynosi ograniczoną płynność na rynkach, a przy tym większe wahania kursowe. Jednocześnie na koniec tygodnia, wycena polskiej waluty nie odbiega znacząco od tej z Wigilii. Większe ruchy cenowe obserwowaliśmy na dolarze amerykańskim. Świąteczny tydzień jest łaskawy dla złotego. 

Kurs dolara ustabilizował się po słowach prezydenta Trumpa, że ma on zaufanie do swoich sekretarzy skarbu Mnuchina i Powella. O tym ostatnim, który jest też prezesem banku centralnego powiedział, że ten wkrótce zrozumie, aby nie podwyższać stóp procentowych zbyt szybko. Rynki odebrały to jako sygnał wygaszania sporu politycznego na tle polityki fiskalnej. Wszystko to działo się przy gwałtownych spadkach indeksów na Wall Street (SP500 spadło o 2,7% w poniedziałek), które w dwa dni odrobiły 6%. Był to największy wzrost amerykańskich akcji od 2015 roku. W tym czasie warszawski WIG rósł i jest to dobry prognostyk dla wyceny polskiej waluty w pierwszym kwartale 2019 roku. Od połowy października polski indeks zyskał do indeksów amerykańskich niemal 15%. Jeśli za oceanem mamy do czynienia jedynie z korektą i  nie czeka nas światowa bessa, to WIG może być w wąskiej grupie indeksów, które będą silnie rosły w 2019 roku. Prędzej czy później umocni to wycenę rodzimej waluty.

Kurs euro testuje dziś opór na 4,30 ale nie powinniśmy mieć do czynienia z wybiciem. Z początkiem roku powinniśmy pozostać w przedziale 4,25 – 4,35 EUR/PLN. Dolar porusza się aktualnie w zakresie 3,73 – 3,80. Mogą to zmienić doniesienia z rozmów handlowych USA-Chiny dotyczących ceł. Jedną z opcji jest odgórne wprowadzenie ograniczeń w sprzedaży urządzeń Huawei i ZTE przez gabinet prezydenta Trumpa. Taki ruch z pewnością sprowokowałby reakcję Chin, co z pewnością odbiłoby się na kursie bazowym EUR/USD i wycenie złotego.

Na godzinę 15.00 średni kurs euro wynosił 4,3060 złotego, dolara amerykańskiego 3,7575 złotego, funt brytyjski kosztował 4,7650 a frank szwajcarski 3,8350 złotego. Ten ostatni jako jedyny z grupy głównych walut podrożał o cztery grosze w tym tygodniu, co nie jest dobrą wiadomością dla frankowych kredytobiorców.

[Głosów: 5   Average: 3/5]
O autorze /

Dział Wymiany Walut i Operacji Finansowych Kantoronline.pl jest zespołem ekspertów, którzy zdobywali swoje doświadczenie nie tylko na polskich, ale i na światowych rynkach.

Dodaj komentarz