Powrót

Tajemnicze imperium, czyli 3 powody siły franka

Czy kiedykolwiek zastanawiałeś się: dlaczego frank szwajcarski jest tak cenny? By rozjaśnić tą zagadkę, trzeba cofnąć się do średniowiecza. Odkryj sekrety genewskich banków, które dały zastrzyk mocy frankowi szwajcarskiemu i sprawiły, że dziś jest walutą silną i pożądaną.

Według raportu BIK 899 tys. Polaków spłaca kredyty hipoteczne w szwajcarskiej walucie. Jaki jest sekret waluty, której kurs nie traci na wartości pomimo zawirowań politycznych i geopolitycznych na świecie? Oto 3 powody, dla których frank szwajcarski ugruntował sobie tak silną pozycję na rynku walutowym.

Szwajcarskie sekrety

Tradycja tajemnicy bankowej w Szwajcarii jest tak samo stara jak szwajcarskie banki. Już pierwszym bankierom przepisy zabraniały dzielenia się rejestrem klientów z kimkolwiek, z wyjątkiem klientów, których dotyczyły. Przez lata polityka bankowa Szwajcarii była pilnie strzeżona, otaczało ją szereg niedomówień i intryg. Od 1934 roku za złamanie tajemnicy bankowej groziło więzienie. Tajemnica bankowa była traktowana na równi z tajemnicą lekarską lub adwokacką. Dzisiaj cały świat wie o tym doskonale: jeśli chcesz ukryć swoje pieniądze tak, żeby nikt nigdy się o nich nie dowiedział, załóż konto w banku szwajcarskim.

Siła neutralności

Tradycje bankowe wspierane są przez zachowanie neutralności i suwerenności przez Szwajcarię. Stabilność, brak ingerencji z zewnątrz oraz izolacja od większości kryzysów światowych mocno sprzyja środowisku bankowemu. Rynek finansowy miał tutaj warunki na to, żeby rozwijać się szybko. Szwajcaria utrzymała neutralność w trakcie obu wojen światowych. Nie jest członkiem Unii Europejskiej, a członkiem ONZ została dopiero w 2002 roku. Klienci szwajcarskich banków są pewni, że pieniądze są tu bezpieczne, a ich wartość nie jest zależna od zawirowań politycznych. Lokując tu swoją gotówkę, nie tylko otrzymają ją z powrotem, ale także będzie ona tyle samo warta, co na początku. A od tego zależy siła waluty. I to jest właśnie coś, co frank szwajcarski oferował zawsze.

Problemy innych walut

Zawirowania na rynku walutowym sprawiają, że rośnie ilość nowo otwieranych kont w bankach szwajcarskich. Dzieje się tak szczególnie dzisiaj. Zmienność na wycenie dolara czy euro jest wyższa. Ich kursy to wypadkowa tego, co dzieje się w światowej polityce. Klienci szukają franków, bo wiedzą, że jest „bezpieczną przystanią”.

Druga twarz Szwajcarii

Ale tajemnica bankowa w Szwajcarii ma także drugie oblicze. Podobno podczas rządów nazistów w Niemczech przechowywano tu zrabowane środki finansowe ofiar Holokaustu[1].Obietnica zachowania tajemnicy bankowej od lat przyciąga tu oszustów podatkowych i organizacje przestępcze. Pytanie brzmi, jak długo taki stan rzeczy jeszcze potrwa? Jak wiadomo w 2015 roku Szwajcaria uległa naciskowi międzynarodowemu i zmieniła prawo bankowe w kierunku rozwiązań, jakie funkcjonują w innych krajach.

Szwajcarska dyscyplina

„Jeśli widzicie, że szwajcarski bankier rzuca się z okna – skaczcie za nim bez namysłu. Na pewno są jakieś pieniądze do zarobienia” – mawiał Wolter w XVIII wieku. Podobno jedną z narodowych cech Szwajcarów jest dyscyplina, precyzja, niezawodność, systematyczność. I dokładnie z takich cech słynie dzisiaj polityka pieniężna szwajcarskiego banku centralnego.

Frank ponad wszystkim

Czarny czwartek. Tak nazwano dzień w którym szwajcarski bank centralny przestał bronić minimalny kurs wymiany franka w stosunku do euro, przez co frank znacznie się umocnił. Na rynkach zapadła panika, a Ci którzy zaciągnęli kredyt walutowy we frankach zaczęli spłacać zdecydowanie wyższe raty. Spójrzmy jednak na historię franka globalnie. Bo z jednym faktem nie można dyskutować. Gdybyśmy 40 lat temu kupili 200 franków i trzymali je do tej pory, to ich wartość wzrosłaby o 400%. Gdybyśmy kupili 200 dolarów, ich wartość dzisiaj byłaby mniejsza aż o 80%.

[1] Zob. „The Economist”, Swiss bank and nazi gold, http://www.economist.com/node/139987, dostęp: 23.02.2017 r.

[Głosów: 3   Average: 4.7/5]
O autorze /

Marta Kozioł, content creator kantoronline.pl. Od koncepcji tekstu, poprzez wywiady z analitykami walutowymi, aż po publikację. Za artykułami kantoronline.pl stoi więcej niż jedna osoba, ale to dzięki niej cały czas coś się tworzy. Posiada akademickie podstawy z zakresu dziennikarstwa i łączy je z czujnym spojrzeniem na to, co ważne dla użytkowników kantoru internetowego.

Comment(1)

  • Magda

    14 października 2017

    Zawsze się nad tym zastanawiałam. Dzięki za wpis!

Dodaj komentarz