Powrót

TAK dla transakcji bezgotówkowych. Cz.1

G łowisz się nad tym, czy korzystać z transakcji bezgotówkowych i czy są one bezpieczne? Poznaj ich zalety - to symbol nowoczesności stanowiący odpowiedź na rosnące wymagania społeczeństwa. Jeśli gotówkowa forma płatności stała się dla Ciebie uciążliwa lub jeśli chciałbyś uczynić swoje wydatki bardziej przejrzystymi, odpowiedzią mogą być transakcje bezgotówkowe. Umożliwią Ci przesyłanie pieniędzy na drugi koniec świata przy pomocy jednego klawisza! Dowiedz się jak działają, jakie mają zalety i ile możesz na nich zyskać.

Psychologiczne przywiązanie do gotówki

Ludzie często wybierają to, co znają i rozumieją. Nawet, gdy mają do czynienia z rozwiązaniami, które mogą sprawić, że ich życie będzie łatwiejsze. Większość z nas, bardzo niechętnie zmienia swoje przyzwyczajenia. Co budzi największy opór podczas dokonywania transakcji bezgotówkowych? Duże znaczenie odgrywa tu tzw. transmisja międzypokoleniowa, którą uważa się za jedno z najważniejszych uwarunkowań rozwojowych człowieka. Przekazywane z pokolenia na pokolenie wzorce zachowania sprawiają, że jesteśmy odporni na innowacje i nowe technologie. Wolimy za to powielać schematy, które przejęliśmy od naszych rodziców. Zawrotne tempo ewolucji w odniesieniu do technologii informacyjnych i komunikacyjnych jest zupełnie nowym zjawiskiem w historii ludzkości, dlatego tak trudno przełamać się i wykonać ten pierwszy krok. Lęk przed czymś nowym nie powinien jednak stać na przeszkodzie w korzystaniu z przejrzystych, wygodnych i szybkich sposobów rozliczeń. A co najważniejsze – czynienia z tego powodu oszczędności.

Poznaj nowe bezgotówkowe możliwości

Nowe możliwości rynku rozliczeń bezgotówkowych upraszczają dokonywanie płatności jeszcze bardziej niż myślisz. Mało kto wie o tym, jak bardzo imponującą gamą zaawansowanych, bezpiecznych i niezawodnych usług finansowych możesz się dzisiaj cieszyć – jeśli tylko masz dostęp do Internetu. Nie, nie mam na myśli poleceń przelewów, poleceń zapłaty, czeków rozrachunkowych, ani tradycyjnego korzystania z karty płatniczej. Te rozwiązania są już dość powszechnym w Polsce zjawiskiem. Chciałbym się za to skoncentrować na zupełnie nowych, w pełni zautomatyzowanych platformach oraz aplikacjach mobilnych świadczących bezgotówkowe usługi finansowe.

Otoczeni nowymi technologiami

To prawda, że era smart city nadchodzi wielkimi krokami. Gdy w parze idzie otwartość na nowości i chęć uproszczenia sobie życia, potrafimy doceniać to, co oferują nam innowacyjne pomysły wielkich koncernów. Na przykład, dzięki NFC Pass możesz dokonywać płatności zbliżeniowych telefonem, aplikacja BLIK pozwoli Ci na mobilne płatności w sklepach stacjonarnych, internetowych, a nawet na mobilną wypłatę gotówki z bankomatu. Coraz więcej spraw jesteś w stanie załatwić komórką. To czy będziesz korzystać z nowoczesnych narzędzi, zależy wyłącznie od Ciebie. Zwiększenie funkcjonalności Twojego telefonu, instalowanie nowych, przebojowych aplikacji sprawia, że problemy takiego rodzaju jak „zapomniałem portfela z domu” przestają istnieć. Do tego wszystkiego aplikacje te są już na tyle zaawansowane, że możesz wpłacać, wypłacać bądź przelewać pieniądze nawet wtedy, gdy jesteś offline.

Wszystko się zmienia – zakupy internetowe, podróże a nawet parkowanie

Konsumenci otwarci na nowe rozwiązania cenią sobie usługi operatorów internetowych, którzy oferują szybkie wysyłanie oraz odbieranie płatności. Oczywiście, chodzi tu o takie platformy jak PayU albo PayPal. Dzięki temu, że rozwiązania te są proste, intuicyjne i bezpieczne, zakupy przez Internet jeszcze nigdy nie przebiegały tak błyskawicznie. Nie tylko klienci sklepów internetowych, także osoby podróżujące komunikacją miejską lub pociągiem doczekały się aplikacji stworzonej specjalnie na miarę swoich potrzeb. SkyCash pozwala na szybkie dokonanie płatności za przejazd autobusem, tramwajem, PKP, a nawet za opłacenie miejsca parkingowego. To nie przypadek, że kraje wysoko rozwinięte są jednocześnie liderami na rynku rozliczeń bezgotówkowych, a większość osób, które chociaż raz zdecydowały się na transakcje bezgotówkowe, już nigdy nie wróciły do gotówkowych form płatności. Jeśli technologia idzie do przodu, ludzie również się rozwijają, optymalizując swój czas i energię poświęcaną na dane czynności.

Już za tydzień, z drugiej części artykułu dowiesz się m.in. na czym polegają zabezpieczenia platform zajmujących się transferem środków finansowych.

 

infografika

Ps. Przeczytajcie II część artykułu.

[Głosów: 1   Average: 5/5]
O autorze /

Marta Kozioł, content creator kantoronline.pl. Od koncepcji tekstu, poprzez wywiady z analitykami walutowymi, aż po publikację. Za artykułami kantoronline.pl stoi więcej niż jedna osoba, ale to dzięki niej cały czas coś się tworzy. Posiada akademickie podstawy z zakresu dziennikarstwa i łączy je z czujnym spojrzeniem na to, co ważne dla użytkowników kantoru internetowego.

Dodaj komentarz