Powrót
uniknać_bankdytów

Wakacje: jak nie dać się okraść złodziejom kieszonkowym?

N iby równie dobrze można paść ofiarą kieszonkowców w swoim kraju, jak i na urlopie za granicą, ale przyznajcie sami, że gdy jesteśmy na wakacjach po prostu wyłączamy swoją czujność. Tymczasem wielu sytuacji w których turyści zostali obrabowani można było uniknąć. Dlatego przygotowaliśmy dla Was zbiór wskazówek, które przypominają, w jaki sposób za granicą przechytrzyć kieszonkowców.

Zacząć należy od tego, że przestępczość uliczna nie zawsze jest przeprowadzana umiejętnie. Często są to improwizowane próby, zależne od sprzyjających okoliczności. Kieszonkowcy nie wyróżniają się z tłumu i często nie działają sami. Za swoją ofiarą potrafią chodzić cały dzień! Wprawdzie trudno odróżnić sztuczny tłok od naturalnego, ale są inne sposoby na to, żeby turysta w obcym mieście mógł nie dać się okraść złodziejom kieszonkowym.

Podpatruj  miejscowych

Choćby raporty mówiły coś innego, lokalsi najlepiej wiedzą czy w ich mieście jest bezpiecznie. Już w czasie pierwszych dni pobytu na zagranicznym urlopie warto podpatrywać ich zachowanie. Czy w kawiarni zostawiają rzeczy na stole, przed sobą, czy natychmiast chowają do kieszeni lub plecaka, co jakiś czas spoglądają na niego, a nawet nie wypuszczają go z rąk? Nawet jeśli w takim zachowaniu widzisz coś paranoicznego, przyjmij dokładnie taką samą postawę jak miejscowi.

Nie afiszuj się

Bizantyjską biżuterię, krzykliwe dodatki czy drogi zegarek zostaw w hotelu. Nic nie zwraca większej uwagi złodziei na zatłoczonym placu w ciągu dnia, jak drogie dodatki lub gadżety. Tymczasem nie wyglądając na bogatego, od razu przestajesz być łakomym kąskiem dla kieszonkowców. Machanie smartfonem czy portfelem to zdecydowanie zły pomysł. Lepiej jest po prostu nie wyglądać drogo i nie wyróżniać się zbytnio na tle rdzennych mieszkańców.

Jeśli się zgubisz…

Osoba, która straciła orientację, powoli ze stresu traci także całą ostrożność. Dlatego jeśli się zgubisz w obcym kraju, przyjmij taką postawę jakbyś doskonale wiedział dokąd zmierzasz. Jest wielka różnica pomiędzy kimś kto wygląda na zagubionego, a kto idzie zamaszystym krokiem, pewien siebie. Złodzieje nie zamierzają okradać kogoś, kto wygląda na silnego. Natomiast osoba zdezorientowana i nerwowo rozglądająca się wokoło staje się po prostu łatwą ofiarą.

Złodziej woli gotówkę

Nie ułatwiaj złodziejowi kradzieży, nosząc przy sobie całej, przeznaczonej na wyjazd gotówki. To oczywiste, że kieszonkowcy nie chcą zostawiać śladów swojego przestępstwa. Kiedy kradną gotówkę mogą ją od razu zacząć wydawać, bez podejmowania żadnych środków ostrożności. Zdecydowanie lepiej jest więc środki na wyjazd zgromadzić na koncie walutowym i w podróży płacić kartą. Gdy kieszonkowcy będą próbować wypłacić pieniądze z bankomatu przy pomocy kradzionej karty – zostawiają po sobie ślad, dzięki któremu można ich namierzyć. Z kartą mają po prostu więcej kłopotu. Po drugie, nim zablokujesz swoją kartę w banku, będą mogli zrobić transakcje na niewielkie kwoty i w dodatku nie zdążą nawet oddalić się zbytnio od miejsca incydentu. W dobie bardzo rozwiniętej bankowości internetowej, zablokowanie karty odbywa się całkowicie online i jest natychmiastowe.

Przeczytaj także: Gdzie najlepiej założyć konto walutowe?

Gdy pojawia się miły obcy i oferuje pomoc

Gdy ktoś obcy podchodzi do Ciebie oferując Ci coś za darmo lub oferując pomoc, podziękuj grzecznie i odejdź pierwszy. Z dużym prawdopodobieństwem może być to oszust, który pod wpływem Twojej nieuwagi chce opróżnić zawartość Twojej kieszeni, torebki lub plecaka. Zawsze w takiej sytuacji pilnuj wzrokiem swoich najcenniejszych przedmiotów.

Kieszenie, saszetki, bagaże

Najłatwiej jest opróżnić kieszeń tylną, ale doświadczony kieszonkowiec równie dobrze potrafi bez Twojej wiedzy wyjąć coś cennego z przedniej. Dlatego lepiej unikać noszenia w nich dokumentów czy pieniędzy. Zaleca się także, aby nie wkładać cennych przedmiotów do bagażnika autobusu np. laptopa ani sprzętu fotograficznego. A co zrobić jeśli chcesz odpocząć w turystycznym miejscu? Postaraj się pieniądze włożyć do specjalnego pasa na biodra (nerka, saszetka) i pamiętaj, aby nie słuchać wtedy głośnej muzyki na słuchawkach.

Kradną także tożsamość

Jeśli podczas zagranicznego urlopu za granicą kieszonkowiec pozbawiłby Cię i telefonu, i pieniędzy, i dokumentów wiesz, że Twoje położenie byłoby dość nieciekawe. Dlatego ważne jest, aby zawsze w razie wypadku w hotelu zostawiać kopię paszportu, prawa jazdy i innych dokumentów. Przy czym będąc na urlopie zagranicznym trzeba także uważać na kradzież tożsamości drogą online. Często wtedy  korzystamy z niezabezpieczonych sieci, warto wtedy pamiętać, aby będąc podłączonym do sieci publicznej nie pisać wiadomości mailowych do swojego szefa lub współpracowników. Ilość szkód jakie mogliby Ci zgotować wtedy hakerzy mogłaby być katastrofalna.

W jakich miastach trzeba zachować szczególną czujność?

Ogólnie przyjmuje się, że Europa jest najbardziej bezpiecznym kontynentem. Ale okazuje się, że i tutaj jest wiele miast w którym akty kradzieży są na porządku dziennym.  Najczęściej dochodzi do nich w: Kijowie, Belgradzie, Atenach, Sofia, Rydze, Londynie i Belfaście. Warto zapamiętać tą listę.

Jeśli pomimo wszystko…

Jeśli i tak zostaniesz okradziony, nie panikuj. Najpierw oceń wartość szkody i dowiedz się jaki jest dokładny adres miejsca kradzieży. Następnie udaj się na najbliższy posterunek policji. Policjanci na pewno sporządzą raport kradzieży, a Ty poproś o jego kopię. Jeśli Twój bagaż został ubezpieczony będziesz miał podstawę do tego, aby uzyskać odszkodowanie.

Podsumowując

Podróżowanie za granicę jest cudowne. Jednak niesie za sobą także pewnego rodzaju ryzyka. Jeśli padniemy ofiarą kieszonkowców błogi, wakacyjny nastrój może łatwo prysnąć. Trzeba zawsze zachować czujność będąc w nowym otoczeniu. Mamy nadzieję, że uda Wam się ustrzec przed złodziejami i z tegorocznych wakacji wrócicie naładowani pozytywną energią na cały kolejny rok!

Artykuły, które mogą Cię zainteresować:

 

[Głosów: 2   Average: 5/5]
O autorze /

Marta Kozioł, content creator kantoronline.pl. Od koncepcji tekstu, poprzez wywiady z analitykami walutowymi, aż po publikację. Za artykułami kantoronline.pl stoi więcej niż jedna osoba, ale to dzięki niej cały czas coś się tworzy. Posiada akademickie podstawy z zakresu dziennikarstwa i łączy je z czujnym spojrzeniem na to, co ważne dla użytkowników kantoru internetowego.

2 komentarze

 • dorota

  10 czerwca 2018

  To ważny temat. Trzeba zachować czujność nawet na urlopie

  • kantoronline

   5 września 2018

   Doroto, myślimy podobnie, własnie podczas urlopu czujności nie można stracić. 🙂

Dodaj komentarz