Powrót
Na rynkach awersja do ryzyka, złoty traci

Tydzień słabego złotego

Początek tygodnia przynosi osłabienie naszej waluty. Perspektyw do jej umocnienia brak.

Skokowe umocnienie dolara spowodowało awersję do ryzyka, na czym stracił złoty. Dolarowi pomogła zeszłotygodniowa konferencja Rezerwy Federalnej, na której przedstawiono projekcję podwyżek stóp procentowych w najbliższych latach. Popyt na dolara podwyższył się.

Z kolei na kursie euro ciąży obecna sytuacja Włoch. Szef włoskiej komisji budżetowej powiedział, że Włochom lepiej powodziłoby się poza Strefą Euro, gdyż wtedy mogłyby zaakceptować wyższy deficyt budżetowy na 2019 rok. Po tych słowach wspólna waluta straciła 40 pipsów. Wśród inwestorów powstaje pytanie, czy Włochy idą w stronę Grecji, z wciąż rosnącym długiem publicznym. Oczywiście takie obawy uderzają również w złotego.

Z rodzimego podwórka złoty także obrywa. Odczyt indeksu PMI za wrzesień wyniósł jedynie 50,5 pkt wobec oczekiwanych 51,5 pkt i był najniższy od dwóch lat. Inflacja CPI wyniosła natomiast 1,8% wobec konsensusu przy 1,9%.

Z głównych walut złoty nieznacznie umocnił się jedynie do funta szterlinga. Administracja brytyjska potwierdziła zaawansowane prace nad kompromisem w sprawie zasad przepływu towarów na granicy Irlandii z Irlandią Północną. Jest to jeden z głównych sporów podczas negocjacji dotyczących Brexitu.

Z powyższych powodów najbliższe dni mogą być trudne dla złotego i szansy na mocniejsze odreagowanie ostatnich spadków nie widać.

[Głosów: 0   Average: 0/5]
O autorze /

Robert Madejski, Starszy Dealer Walutowy kantoronline.pl. Analityk z dwudziestoletnim doświadczeniem w branży finansowej, w tym na rynku międzynarodowym. Związany z wiodącymi funduszami inwestycyjnymi i ubezpieczeniowymi. Analizuje rynek finansowy, inwestując na warszawskiej giełdzie i rynku walutowym, członek Stowarzyszenia Inwestorów Indywidualnych. W kantoronline.pl odpowiedzialny za przeprowadzanie korzystnych transakcji walutowych, negocjowanie kursów oraz sporządzanie analiz makroekonomicznych.

Dodaj komentarz