Powrót
w jakiej walucie trzymać oszczędności

W jakiej walucie trzymać oszczędności w 2020 roku?

W jakiej walucie trzymać oszczędności? Jedni mówią „trzymaj oszczędności w walucie w której zamierzasz je wydać”, a inni „nie oszczędzaj w jednej walucie, bo jeśli się osłabi będziesz stratny”. Które z tych stanowisk jest bliższe naszym analitykom? Z dzisiejszego wpisu dowiesz się, w jakiej walucie trzymać oszczędności w 2020 roku.

Jeśli zastanawiamy się nad tym, w jakiej walucie trzymać oszczędności, oznacza to, że obawiamy się problemów finansowych naszego kraju: najczęściej inflacji lub ryzykownych działań rządzących. Jednak sytuacja każdego z nas jest inna i nie dla każdego trzymanie oszczędności w innej walucie niż PLN, będzie korzystne. Z czego to wynika? Rozważmy klika przypadków.

Przypadek 1 – zarabianie w Polsce i mieszkanie w Polsce

Jeśli mieszkamy w Polsce, zamierzamy mieszkać w Polsce i nasze oszczędności chcemy wydać w Polsce, wtedy trzymanie oszczędności w walucie innej niż PLN, może być ryzykowne. Dlaczego? Przyczyn jest kilka.

Po pierwsze poniesiemy koszty podwójnego przewalutowania, czyli najpierw, gdy kupujemy obcą walutę, a potem kiedy będziemy chcieli ją sprzedać, żeby wydać swoje środki. [Znajomość tego, co to jest spread walutowy, pozwoli nam obliczyć koszt wymiany waluty.]

Po drugie, ponosimy ryzyko walutowe zarówno wobec waluty, którą kupujemy, jak i wobec krajowej waluty PLN. Trzeba pamiętać, że na rynku walutowym złoty polski jest uważany za walutę egzotyczną, a jego wartość w dużej mierze uzależniona jest od światowej koniunktury. Trzymając oszczędności w innej walucie niż PLN zakładamy (spekulujemy), że wartość tej waluty wobec złotego wzrośnie. Nasze założenia powinny być poparte argumentami, a w tym wypadku kluczowa jest wiedza na temat tego, jak ustalane są kursy walut.

Po trzecie trudno nam będzie określić czas, po którym będziemy mogli skorzystać z oszczędności. Dlaczego? Jeśli koniunktura na rynku walutowym nas zaskoczy i waluta, którą kupiliśmy się osłabi, wtedy jej sprzedaż może być przez długi czas nieopłacalna. Rzecz w tym, że z reguły kursy walut wzrastają powoli, odrabianie strat często zajmuje lata.

w jakiej walucie trzymać oszczędności

Przypadek 2 – zarabianie za granicą i możliwe wydatki w obcej walucie

Jeśli nie zarabiamy w PLN, sprawa z trzymaniem oszczędności w obcej walucie wygląda nieco inaczej. Jeśli zarabiamy np. w walucie EUR, GBP czy USD, do tego sporo podróżujemy, trzymanie oszczędności w obcej walucie jest mniej ryzykowne, niż w przypadku 1. Dlaczego?

Po pierwsze oszczędności w walucie mogą stanowić dla nas bufor na wszelkie podróże zagraniczne związane z pracą w obcym kraju. Dzięki temu, nie ponosimy kosztów przewalutowania, gdy czasowo musimy wyjechać za granicę, a ryzyko walutowe jest dla nas mniejsze. Tak więc, trzymanie oszczędności w obcej walucie ma większy sens w przypadku w którym istnieje możliwość, ponoszenia przyszłych wydatków w tej walucie.

W jakiej walucie trzymać oszczędności w 2020 roku?

Generalnie, kursy walut nawet takich, które są uważane za bezpieczne (tzw. walut safe heaven - USD, JPY, CHF i EUR) są w ciągłym ruchu, a kupno i sprzedaż tych walut jest obarczona spreadem walutowym. Dlatego często bardzo trudno jest oszczędzać w bezpieczny sposób w obcej walucie osobom, które nie są związane zawodowo z rynkiem walutowym. Odpowiadając na pytanie o to, w jakiej walucie trzymać oszczędności w 2020 roku, dobrze jest w pierwszej kolejności wziąć pod uwagę waluty takie jak USD i CHF. Głównym argumentem, który przemawia za tym, żeby oszczędzać w USD jest fakt, że aż 59% rezerw finansowych jest przechowywanych w tej właśnie walucie, a do tego USD jest walutą z kategorii bezpiecznych przystani. Z kolei za tym, żeby oszczędzać w CHF stoi fakt, że frank szwajcarski od lat uważany jest za tzw. bezpieczną przystań. Nieco bardziej egzotyczny jest jen japoński (JPY), ale on też spełnia surowe kryteria waluty bezpiecznej. Z powodu bliskości Strefy Euro dobrze jest także wziąć pod uwagę EUR, z tym jednak zastrzeżeniem, że euro jest najnowszą walutą z kategorii bezpiecznych przystani.

Dlaczego warto oszczędzać w walutach safe heaven?

Dlaczego warto trzymać oszczędności w walutach typu safe heaven? Waluty „safe heaven” podczas krachów gospodarczych ulegają umocnieniu. To tu ucieka kapitał, oprócz metali szlachetnych oraz obligacji krajów emitujących te waluty. Inna ich cecha to płynność – zawsze można je sprzedać. Poza tym podaż (dodruk) tych walut jeszcze nigdy w historii nie przewyższył popytu na nie.  Przy czym: bez względu na to w jakiej walucie zdecydujemy się trzymać oszczędności kupując tą walutę musimy być przekonani o tym, że jej kurs będzie odporny na światowe problemy i kryzysy.

W jakiej walucie nie trzymać oszczędności?

O ile oszczędzanie w walutach głównych, zwłaszcza tych z kategorii bezpiecznych przystani jest uzasadnione, o tyle trzymanie oszczędności w walutach egzotycznych nie jest dobrym pomysłem na zabezpieczenie środków. Kursy walut egzotycznych nie są okrzepłe, dlatego zmieniają się znacznie częściej, niż kursy głównych walut i nie budzą zaufania inwestorów. Temat problemu z egzotycznymi walutami wyczerpaliśmy w tej publikacji:  Egzotyczne waluty - czy warto i kiedy się nimi ineteresować. Inwestycyjny hit?

w jakiej walucie trzymać oszczędności

Czy oszczędzać w USD?

W najgorszym momencie dolar amerykański w czasie kryzysu 2008 roku kosztował 2,1750 PLN. Do poziomu kursowego sprzed tego kryzysu powrócił dopiero po 7 latach – dopiero w 2015 roku kurs USD/PLN zaczął stabilizować się na poziomie 3,7850 PLN. Zastanawiając się nad trzymaniem oszczędności w obcej walucie trzeba wziąć pod uwagę, że nie ma praktycznie waluty, która nie zaliczyłaby większego spadku w ciągu ostatnich kilkunastu lat. Dotyczy to zarówno walut głównych, takich jak USD, EUR, CHF czy GBP, jak i egzotycznych typu NOK czy CAD. Zwłaszcza teraz, kiedy kryzys zdrowotny ma tak duży wpływ na rynek walutowy, przewidywanie kursów walut jest mocno utrudnione. Oczywiście, główne waluty także mają swoje wzrosty i były momenty w których trzymanie oszczędności w innej walucie niż PLN, byłoby dla nas bardzo opłacalne. Przykładowo, gdybyśmy w 2008 roku przewalutowali swoje oszczędności na USD to wartość naszych środków by znacznie wzrosła, dzięki temu, że kurs dolara wobec złotego umocnił się. Takie sytuacje zdarzają się, jednak są bardzo trudne do przewidzenia.

w jakiej walucie trzymać oszczędności

w jakiej walucie trzymać oszczędności

Dywersyfikacja oszczędności

Niektórzy zalecają podzielenie oszczędności na części. Jedną część trzymamy wtedy w obcej walucie, a inną część w PLN, pozostałość oszczędności możemy także lokować w złocie lub srebrze, obligacjach i akcjach. W przypadku dywersyfikacji oszczędności nasi analitycy zalecają, aby oszczędności w obcej walucie nie stanowiły więcej niż 20% ich całości, ponieważ tego rodzaju zabieg zmniejsza ryzyko walutowe.

Oszczędności w walucie a kantory internetowe

Jeśli zdecydujesz się na trzymanie oszczędności w obcej walucie, zastanów się nad wymianą waluty w kantorze internetowym, takim jak Kantoronline.pl, aby obniżyć spread walutowy. Wymiana walut przez Internet sprawia, że kupujesz i sprzedajesz waluty po obniżonych stawkach. Sprawdź nasze aktualne kursy walut.

Podsumowując – W jakiej walucie trzymać oszczędności 2020?

Jesteśmy na początku kryzysu zdrowotnego, który ciągnie za sobą kryzys finansowy. Nie wiemy jak długo to wszystko potrwa. Oszczędności na naszych kontach oszczędnościowych mogą stopniowo maleć wraz z pogłębiającą się recesją, spadkiem stóp procentowych i rosnącą inflacją. Czy trzymanie oszczędności w innej walucie niż PLN da nam więcej korzyści? Okazuje się, że wszystko zależy od naszej indywidualnej sytuacji. W każdym razie, nasi analitycy zalecają ostrożność w podejmowaniu decyzji o trzymaniu oszczędności w innej walucie, niż krajowa.

Treść artykułu jest wyłącznie wyrazem osobistych poglądów autora i nie stanowi "rekomendacji" w rozumieniu przepisów Rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 19 października 2005 r. w sprawie informacji stanowiących rekomendacje dotyczące instrumentów finansowych lub ich emitentów (Dz.U. z 2005 r. Nr 206, poz. 1715). Kantoronline.pl nie ponosi odpowiedzialności za decyzje inwestycyjne podjęte na podstawie lektury artykułu.

[Głosów: 4   Average: 5/5]
O autorze /

Marta Kozioł, content creator kantoronline.pl. Od koncepcji tekstu, poprzez wywiady z analitykami walutowymi, aż po publikację. Za artykułami kantoronline.pl stoi więcej niż jedna osoba, ale to dzięki niej cały czas coś się tworzy. Posiada akademickie podstawy z zakresu dziennikarstwa i łączy je z czujnym spojrzeniem na to, co ważne dla użytkowników kantoru internetowego.

7 komentarzy

 • Andrzej

  25 czerwca 2020

  Teraz oszczędności trzeba trzymać w złocie. Nie należy trzymać oszczędności w fikcyjnych papierkach.

 • vct

  29 czerwca 2020

  Czyli co ??,godzić sie na stopniową coraz wieksza inflację ?????a DLACZEGO.???.Chyba obecnie juz dobiega ona 7% a może wiecej ????

 • Gienek

  5 listopada 2020

  A gdzie najbezpieczniej trzymać pieniądze w obecej walucie? Jakieś konto walutowe ?

 • Mistrzu

  10 lutego 2021

  Oficjalnie może i 4,5%, praktycznie miał ponad 6-7%....
  coraz gorzej będzie w polsce, nei tylko przez pandemię ale i rząd, hiperinflacja i dodruk pieniędzy zrobią swoje, polacy nie będą wydawać oszczędności i nie ufają rządowi, także ten,...

 • Karol

  25 czerwca 2021

  Bitcoin, Lub inny coin 😉

Dodaj komentarz