Powrót

W oczekiwaniu na decyzję EBC

Środowa sesja na rynku walutowym sprzyjała złotemu, który umocnił się o ponad 1 grosz w stosunku do wspólnej waluty oraz do dolara. O godz. 17:00 euro kosztowało niespełna 4,14 PLN a amerykański dolar odpowiednio: 3,04 PLN. Nie było natomiast większej zmienności na parze CHF/PLN, dla której kurs pozostał stabilny do końca dnia.

Inwestorzy, zarówno ci z szerokiego rynku, jak i naszego lokalnego, oczekują z niecierpliwością na dzisiejszy rezultat posiedzenia Europejskiego Banku Centralnego. Jest to kluczowe, o ile nie najważniejsze wydarzenie w tym miesiącu na rynkach finansowych, a jego wynik z pewnością zaważy znacząco na decyzjach rynkowych graczy. O co zatem chodzi?

Po pierwsze chodzi o decyzję w sprawie stóp procentowych, którą poznamy o godz. 13:45. Tutaj nie powinno być zaskoczenia. Prawdopodobnie EBC obniży stopy procentowe, co już od dłuższego czasu było zapowiadane: stopa refinansowa o 15 punktów bazowych do 0,10 proc., oraz stopa depozytowa o 10 punktów do poziomu -0,10 proc. Ten ruch jest więc już w znacznej mierze zdyskontowany przez rynki, i w związku z tym nie powinien on wywołać wyraźnej reakcji na rynkach oraz ruchów na parach złotowych.

Niewiadomą są dalsze (o ile będą) działania EBC w celu głębszego luzowania polityki monetarnej, co jest elementem szerokiej spekulacji. Na godz. 14:30 przewidziana jest konferencja prasowa z udziałem Mario Draghiego, po której rynki oczekują ogłoszenia ewentualnych, dalszych ruchów ze strony EBC w celu pobudzenia europejskiej gospodarki. Mówi się na przykład o kolejnej, trzeciej rundzie długoterminowego finansowania w ramach LTRO. Mało natomiast prawdopodobnym jest, że zostanie uruchomiony klasyczny program ilościowego luzowania polityki pieniężnej na wzór amerykańskiego QE. Spełnienie tych spekulacji negatywne wpłynie na wycenę wspólnej waluty, wzmocni zaś jeszcze bardziej złotego. W przypadku natomiast, gdy ruchy EBC okażą się większym zaskoczeniem (zbyt słabe bądź zbyt silne do oczekiwań), należy liczyć się, iż spowoduje to bardziej gwałtowną reakcję na rynkach.

Na fali tych oczekiwań w czwartek przed południem nasza waluta umacnia się w stosunku do głównych walut. Obecnie euro kosztuje 4,1225 PLN, dolar amerykański 3,0310 a frank szwajcarski 3,3825.

Dealer walutowy KantorOnline.pl,
Damian Papała

[Głosów: 0   Average: 0/5]
O autorze /

Dział Wymiany Walut i Operacji Finansowych Kantoronline.pl jest zespołem ekspertów, którzy zdobywali swoje doświadczenie nie tylko na polskich, ale i na światowych rynkach.

Dodaj komentarz